Ehdokas hukassa

Äänestäjä

Terve,

On vähän ehdokkaat hukassa ja on pakko kysyä täältä apua.
Itseäni kiinnostaa ympäristön suojeleminen, mutten vaan löydä ehdokasta, joka yrittäisi vähentää koiran ulosteiden määrää.

Koira ulostaa noin puolikiloa päivässä, ja 99% ulosteista jätetään muiden harmiksi.

Ulosteet kuitenkin saastuttaa ympäristöä, kuormittaa vesistöjä, ja keväisin pölisee tiepölyn seassa.

Miksei kukaan halua estää tälläistä ympäristön pilaamista.

Irakin ja Syyrian alueilla ei koiria ole juuri tämän uloste ongelman takia. Hekin ymmärtävät että koirien jätökset saastuttaa ympäristöä.

Löytyykö Suomesta ehdokasta joka aikoisi ajaa rikoslakiin koirien ulosteiden keräämättä jättämisen, tästä pitäisi rangaista yhtää kovaa kuin öljyn kaatamisesta luontoon, ja jätteiden hautaamisesta luontoon.

Kuka ehdokas ajaisi tosissaan tälläistä asiaa

2

185

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Koiravero

      Olen samaa mieltä , jotain tartteis tehä näillä koirien jätöksille. Auttaisko koiravero vähentämään ulosteen määrää, tarpeeks korkea vero niin vähenee koirat ja haitar

    • Astmaatikko

      Ei ole tämmösiä ehdokkaita. Kukaan ei uskalla puhua koirien ulosteiden aiheuttamasta ympäristö katastrofista, puhutaan vaan kiukaiden hiukkaspäästöistä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen

      Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o
      Maailman menoa
      194
      3791
    2. Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa

      taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta
      Maailman menoa
      81
      2066
    3. Ukrainan tiedustelun huippupotti - Iski ensin yhteen satamaan, sitten toiseen

      Ukrainan tiedustelupalvelu SBU kertoo johtaneensa operaatiota, jossa on isketty drooneilla Venäjän tärkeimpiin satamiin
      Maailman menoa
      77
      1996
    4. Ketkä 8 Ähtärin luottamushenkilöä saivat syytteen virka_aseman väärinkäyttämisestä?

      Nyt näiden valtuutettujen nimet esiin, kiitos! Nämä henkilöt pitää yksinkertaisesti laittaa syrjään Ähtärin kaupunginva
      Ähtäri
      48
      1916
    5. Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.

      Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.
      Maailman menoa
      80
      1865
    6. Ähtärin päättäjät

      Nyt tulee kutsu leivättömän pöydän äärelle. Syytteet nostetaan. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cef83309-0a1b-4fcd-9b
      Ähtäri
      62
      1603
    7. Oletko tosiaan niin

      matalalla älykkyydellä varustettu että et tajua miten sua vedätetään? Kun susta ei tykätä.
      Viha
      142
      1056
    8. Arkkipiispa Tapio Luoma sanoo olevansa syvästi huolissaan lisääntyvästä rasismista ja islamofobiasta

      Tarvitsemme ymmärrystä ja uskontojen lukutaitoa erilaisia perinteitä kohtaan. Rauhallinen rinnakkaiselo ja toinen toisem
      Maailman menoa
      276
      956
    9. Millaisia toiveita

      Sinulla on minun suhteeni?
      Ikävä
      67
      884
    10. Oikea mies ei katoa elämästä silloin

      Kun on vaikeaa. Väärä mies pysyy elämässä niin kauan kun aurinko paistaa ja on mukavaa. Mutta kuka jää elämään silloi
      Ikävä
      98
      826
    Aihe