Mikä on tämän nimikkeen historia ja käyttö kun sitä ei oikein muissa maissa tunneta? Jenkeillä on pasiseereissa staff captain ja staff chief engineer käytössä noissa pienen kaupungin kokoisissa pasiseereissa mutta ei muissa paateissa. Koko nimikkeistön runko on tietty tuo STCW-sopimus joka sekään ei tunne mitään melkein kapteeneja vaan 1,2,3... perämiehiä ja mestareita. Kun annetaan oikea IMO-formaatissa oleva crew list satamaviranomaisille, niin noudatetaanko niissä IMO-nimikkeitä vai laitetaanko sinne tuo yliperämies (Overmate?) nimitys kun mennään satamaan? Suomi on sitoutunut IMO:n päätösten ja ohjeiden noudattamiseen joten mikä juttu tämä oikein on?
Mistä tulee suomalaisten yliperämies?
17
1583
Vastaukset
- yliperämies
Ei laiteta overmate, vaan laitetaan chief officer.
- korkeinapulainen
Apukomentaja, eli first officer. Laivassa kapteenin apuna. Försti.
- YlimottoriYlipursimies
ok tuo first officer on selkeä kun se on sama kuin tuon STCW:n (siis raamatun) first mate. Ihmetytti vaan tuon sanan chief käyttö kun sitä en tuolta "raamatusta" löytänyt.
Tuosta viralliset nimitykset ja virkaan vaadittavat todistukset kansainväliseen kauppamerenkulkuun.
https://en.wikipedia.org/wiki/Licensed_mariner
Itse olen yliperämiehestä vähemmän kuullut, ennemmin on puheissa vilahtanut ensimmäinen perämies, toinen perämies jne, kuten englannissa ainakin ennen oli first mate, second mate jne.- YlimoottoriMatruusi
Juuri kuten linkissäsi sanotaan: " Qualification standards for licensed mariners are universally set by the STCW Convention" Eli kansainvälisesti mennään tuon STCW:n mukaan mutta meillä on se yliperämies ja tuossa yllä jo nimirerkki yliperämies kirjoittikin, että laittavat viralliseen, kansainväliseen crew list-raporttiin chief officer jota STCW, IMO eikä SOLAS tunne? Mielenkiintoinen tilanne.
- npce
Olisiko jotain tekemistä ruotsalaisten kanssa...
https://sv.wikipedia.org/wiki/Styrman - Tulikomiehistänaisia
YliperämiesAliperämies ja vieläpä Väliperämies sekä mitä lie nykyään sukupuolettomat nimitykset?
- Komentantta
Siis nykyisin yliperähenkilö, väliperähenkilö ja aliperähenkilö.
- Tulikomiehistänaisia
Älä valehtele.
- Myösvanhaeläkeukko
Yksi hauska kommentti suureen ongelmaanne. Joskus 70 luvulla argentiinalainen kolleegani kertoi, että heillä on 1.prm, 2.prm ja 3.prm. Jos 1.prm:llä on kipparin kirja, häntä kutsutaan yliperämieheksi: chief mate tai chief officer.
Näin näitä käytäntöjä on eri paikoissa eli chief mate / officer tunnetaan ja hyväksytään ympäri maailmaa.
- kipinänä
Suomalaisessa laivassa oli/on chief officer, 1st officer ja 2nd officer. Ainakin sen 15 vuotta, mitkä minä crew listoja kirjoittelin.
- CantType
kirjoittelitko noita kotimaassa vai oiken maailman satamissa? Aloittaja ihmetteli sitä kun nuo ovat 1st 2nd 3rd jne IMOn mukaan. Suomessa on jopa yliperämiehen pätevyyskirja.
Aloittajalle tiedoksi, että IMO:n sanamuoto esin PSC:lle esitettävässä crew list:issä on "Rank or Rating" Joten siinä voi olla chief officer, Old Bitch tai Santa Claus ihan niin kuin tarve on tai varustamo määrää laivojaan laittamaan.
- Per-kel
Försti se on eikä mikään muu :)
- kipinänä
Et ole tainnut ikinä käydä suomalaisessa laivassa.
- Per-kel
Olen yhden kerran Mariellalla tehnyt Tukholman risteilyn. Riittääkö sinulle?
- KalleAaltonen
Samanlaisesta reiästä mistä me muutkin :)
- Höyrykonduktööri
Kaikki veturimiehet ovat konemestareita vaikka ei ikinä olis suolavettä nähnykkään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1252058
Ajattelen sinua nyt
Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu221460Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis631161Yritys Kannus
Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett111079Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin
Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti101047- 88942
- 80819
- 17807
Kuin sonnilauma
Taas on Virkatiellä kova meteli keskellä päivää. Ei siinä kyllä toisia asukkaita yhtään ajatella. Tullaan yhden asuntoon16731Syrjintäskandaali Lieksan kaupungin johdossa
Ylen valpas toimittaja kirjoittaa: Lieksan kaupunki kieltäytyi hyväksymästä Vihreiden venäläistaustaista ehdokasta Lieks107671