Jaanan, 38, ohella ulosotossa on noin 550 000 velallista

ja luottotiedot puuttuvat lähes 400 000 suomalaiselta
”Elämäni on mennyt pilalle näistä veloista”
https://seura.fi/asiat/ajankohtaista/suomalaiset-eivat-osaa-enaa-saastaa-rahaa-luottotiedot-puuttuvat-lahes-400-000lta-suurin-osa-maksuhairiomerkinnoista-on-tyossakayvilla/?shared=1841941-b7ca248b-500

Miten tilanne on päässyt näin pahaksi? Ihmisillä ei ole enää käsitystä, paljonko tilillä on rahaa, Takuusäätiön toimitusjohtaja Juha A. Pantzar sanoo......
37149
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 37

Vanhimmat

"Ainahan on maksettava eikös juu mitä tässä maailmassa velkaantuu " lauletaan vanhassa kunnon kappaleessa. Sanat eivät riitä kuvaamaan sitä kuinka paljon halveksin ihmisiä jotka jättävät maksamatta velkansa.

https://www.youtube.com/watch?v=8z8i2qbIpbU

Äänestä
  • Ja systeemi pakottaa siihen,ottamaan riskejä ja liikaa velkaa esim.yrittäjänä.
    Eikö kannattaisi ennemminkin vihata sitä kuin systeemin uhria? Pieni ihminen on yhteiskunnassa tosi pieni ja joutuu aina liikaa heiteltäväksi. Miksi kenenkään yleensä kannattaa alkaa yrittäjäksi missään yhteiskunnassa,ei siihen pitäisi olla mitään oikeutta kenelläkään määrätä?

    Äänestä

  • ihmiset+voi+sairastua+tai+tapahtua+muuta+ennalta-arvaamatonta.+Silloin+suomessa+asiat+menee+armotta+pieleen+ja+suomen+järjestelmä+on+sellainen,+ettei+sieltä+suosta+kannata+edes+yrittää+nousta.+Jättää+vaan+reilusti+loputkin+maksamatta.Ruotsissa+taas++kannustetaan+ihmisiä+hoitamaan+asiat+kuntoon+ja+palkastakin+ulosmitataan+enintään+10%,+mutta+sekin+on+sovittavissa.+Mielestäni+ruotsin+mallissa+voittaa+kaikki!

    Äänestä

  • Valitseoikeakohde kirjoitti:

    Ja systeemi pakottaa siihen,ottamaan riskejä ja liikaa velkaa esim.yrittäjänä.
    Eikö kannattaisi ennemminkin vihata sitä kuin systeemin uhria? Pieni ihminen on yhteiskunnassa tosi pieni ja joutuu aina liikaa heiteltäväksi. Miksi kenenkään yleensä kannattaa alkaa yrittäjäksi missään yhteiskunnassa,ei siihen pitäisi olla mitään oikeutta kenelläkään määrätä?

    Pitää perustaa osakeyhtiö, ei toiminimi.

    Äänestä

  • Valitseoikeakohde kirjoitti:

    Ja systeemi pakottaa siihen,ottamaan riskejä ja liikaa velkaa esim.yrittäjänä.
    Eikö kannattaisi ennemminkin vihata sitä kuin systeemin uhria? Pieni ihminen on yhteiskunnassa tosi pieni ja joutuu aina liikaa heiteltäväksi. Miksi kenenkään yleensä kannattaa alkaa yrittäjäksi missään yhteiskunnassa,ei siihen pitäisi olla mitään oikeutta kenelläkään määrätä?

    Systeemi ei ketään pakota ottamaan järjettömiä riskejä. Joka sellaista väittää valehtelee. Niin että yrittäjän voitot ovat yksityisiä mutta tappiot sosialisoidaan, ei se niin mene. Jos perse ei kestä merivettä ei pidä ryhtyä yrittäjäksi.

    Äänestä

Tosi törkeetä että pitäisi maksaa velat pois, minä en saavutetuista eduista luovu!

Äänestä
  • itket ja maksat...

    ja me muut vaan nauramme....

    HAHAHAHAH----HAHAHAHAH----HAHAHAHAH----HAHAHAHAH----HAHAHAHAH----HAHAHAHAH----HAHAHAHAH----HAHAHAHAH----HAHAHAHAH----HAHAHAHAH----HAHAHAHAH----HAHAHAHAH----HAHAHAHAH----HAHAHAHAH----HAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

    Äänestä

  • Olet-oikeassa kirjoitti:

    itket ja maksat...

    ja me muut vaan nauramme....

    HAHAHAHAH----HAHAHAHAH----HAHAHAHAH----HAHAHAHAH----HAHAHAHAH----HAHAHAHAH----HAHAHAHAH----HAHAHAHAH----HAHAHAHAH----HAHAHAHAH----HAHAHAHAH----HAHAHAHAH----HAHAHAHAH----HAHAHAHAH----HAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

    Ulosotossa todettu varattomaksi joten en maksa mitään. Kaupungin halpa vuokrakämppä, tosin en sitäkään maksa vaan yhteiskunta maksaa sen ja antaa vajaa viisihunttia kuussa taskurahaa. Pimeissä töissä käyn, niistä ei tarvitse veroja maksaa, ei ulosottomies ahdistele eikä yhteiskunnan tuet alene. Kesät pidän lomaa, talvella etelään, keväällä ja syksyllä töissä, hyvä systeemi.

    1Äänestä

ADD tarkkaavaisuushäiriö .... Eihän tuo ole mikään selitys?

Äänestä
  • On enemmän kun selitys. Estää asioiden hallinnoinin ja jäsentämisen terveen ihmisen tavoin. Vammaisuuteen rinnastettevissa oleva juttu, aivoissa on ihan "fyysinen" toimintahäiriö. Vammaisuus ei ole mikään selitys?

    Äänestä

  • tADDI kirjoitti:

    On enemmän kun selitys. Estää asioiden hallinnoinin ja jäsentämisen terveen ihmisen tavoin. Vammaisuuteen rinnastettevissa oleva juttu, aivoissa on ihan "fyysinen" toimintahäiriö. Vammaisuus ei ole mikään selitys?

    Silloinhan ihmisen tulisi olla holhouksen alainen. Jos ei ole holhoojaa niin syyllinen löytyy silloin aina peilissä.

    Äänestä

  • Ei ole suomella varaa kuule holhota kaikkia addeja. Itse koitin hakea edunvalvontaan useita kertoja. Kiellettiin ja kiellettiin. 10 vuodessa "opiskellut" addina toimimaan yhteiskunnan puitteissa ja enää on jäljellä vain ulosottovelka. Vieläkin perintään lipsuu tuon tuostakin, mutta ei enää ulosottoon.

    Äänestä

Aika paljon on ihmisiä, jotka eivät esim. asuntolainaa tai muutakaan lainaa saa. Heidänkin asumisensa kaikkien muiden maksettavien lisäksi kustantavat töissä käyvät veronmaksajat asumistukien ja toimeentulutukien muodossa.

Äänestä

Suomalaiet eivät osaa säästää olemattomista tuloista ja vielä olemattomammista tuista? Ip-virtuaalilehdykät neuvovat, miten syödä kympillä viikko, mutta tyhmä kansa ei opi.

Äänestä

Suomen velkasysteeminhän pitäisi olla kuin jenkeissä että velat annetaan anteeksi joka 7vuosi jos et todistetusti oikeisiin syihin vedoten pysty niitä maksamaan.
Velat menee sitten vain antajan piikkiin.
On se kumma että Suomi on kapitalismisysteemissä mutta ei ole tällaista vapaudutahdingosta korttia käytettävissä.
Tosin velkaa annetaan sitten paljon kitsaammin ja tutkitaan tarkemmin takaisinmaksut,mutta nykyisellään lainanantajat saa määrätä kaikesta liikaa velalliseen nähden.

Äänestä
  • Juu ja sinulle pitää maksaa isoa palkkaa kotona makaamisesta ja vielä ilmainen ateria- ja viinapalvelu tuomaan tavarat kotiin.

    Äänestä

Nallen pankkiin säästäminen on kansalaisvelvollisuus. Uusi osakesäästötili antaa rajattomat mahdollisuudet parempaan elämään.

Äänestä

Minulla oli velkaa kahteen perintä firmaan.
Maksamattomia laskuja ulosotossa.Luottotiedot meni.
Kelan perinnässä elatusmaksuja.
Olin tehnyt myös ostoja postimyynnistä luotolla.
Aloin maksaa laskun kerrallaan pois.Meni noin 4-5vuotta.Sitten tuli päivä ettei velkaa enää ollut.
Tuli todella kalliiksi maksaa laskut ulosoton ja perintäfirmojen kautta.
Nyt jo luottotiedot kunnossa.
Rahaa nyt säästössä enemmän kuin mitä ennen oli velkaa.

Äänestä

Pikavippilaki oli eräs Caruna-Kataisen, petospuolue , aikaansaannoksista, susi jo syntyessään. Myi aikoinaan kansallisomaisuutta kuin siimaa sähkönsiirron lisäksi. Sen seurauksena on valtion tulot romahtaneet ja syntynyt valtava velkaongelma ja hyvinvointiyhteiskunnan alasajo.
Pikavipit ovat kuin suoraan petospuolueen unelmasta, viedään epätoivoisilta ihmisiltä viimeisetkin pennit, ja laitetaan valtio korjaamaan loput.

Äänestä

Tuo pikavippi systeemi ja sen tuhoamiseen ja äkkiä pitäisi saada kansanliike .Aivan järjetön systeemi .Korko laki voimaan ,että yleisestä tasosta saa olla ainoastaan 1-2 prosenttia korkeampaa korkoa .Huijareita ei pidä antaa pesiytyä suomeen .

Äänestä

Kaikki alkaa siitä kun kaupassa ostetaan kaikki korteilla ja lopuksi sanotaan "en tarvitse kuittia".
Sitten on vielä tietysti luottoa niillä korteilla (yleensä useammalla) niin soppa alkaa kiehua varsin äkkiä tällä jo lähtökohtaisesti väärällä toiminnalla.

Etukäteen tulee miettiä mitä ostaa, maksaa se AINA KÄTEISELLÄ ja lopuksi kuitti talteen ja kotona tutkitaan sitten vielä kaikki ostokset ja hinnat läpi. Jos ei ole kuittia menee sekin omaan piikkiin jos jokin tuote onkin viallinen. Täysin viitsimätöntä ja uusavutonta touhua.

Lopuksi pitää kyllä sanoa, että onhan tämä Suomen perintätoimistojen touhu keksittyine kuluineen ihan posketonta ja myös ulosotto liian ankara, varsinkin pienituloisille ja näinpä kun kerran alkaa asiat kusta, ne kuseekin sitten joka paikkaan.
Myös ulosoton suojaosuus on liian pieni, ei nykyään selviä ellei saa käteen tonnia kuussa.
Kun suojaosuus on vain alle 700, siinä jää pienituloiselta koko ajan uusia laskuja ulosottoon eikä kierre katkea vaikka kulutustapojaan moni parantaakin.

Äänestä
  • En ymmärrä tuota käteisellä maksamista. Kortilla kun maksan saan kuitin suoraan puhelimeen. Käteisellä jos maksan saa lämpöpaperille tehdyn ajan kanssa haalistuvan kuitin josta otan puhelimella kuvan.

    Äänestä

Valtiokin pitäisi saada jotenkin ulosoton kautta tilaan jossa se ei saa enää velkaa lisää poliitikoiden tuhlattavaksi

Äänestä
  • Varsinkin nyt kun pelotellaan vihervassuministereillä

    Äänestä

  • Tuo ei käy koska koko ajan markkinoille tulee lisää sijoittajia jotka vaatii vain varmoja sijoituskohteita ja valtionvelat jos mitkä on sieltä varmimmasta päästä joten velkaa täytyy ottaa lisää jo sijoittajien tähden. Valtioita ei mene konkurssiin nikn kuin yrityksiä voi mennä.
    Samalla tietenkin valtion puskurirahastot kehittyy eli pluspuolen rahavirrat ja kun maailmassa on pluspuolen tuloja enemmön kuin miinuspuolen kuluja niin maailma vaurastuu koko ajan.

    Ainoastaan yksilöiden rahakäyttöä ja velkaantumista on seurattava,ne pääsee aina välillä ryöstäytymään holtittomiksi ja voivat aiheuttaa maallensa suurtakin tuhoa,kuten oli 2008 asuntolainakriisissä esim
    USA:ssa.

    Äänestä

Babies okso koska rahatalousyhteiskunta on syvältä ja ihmiset tolloja. Kaikkea ei ole pakko saada ja olla samassa muotissa kaiken kanssa. Suomi on ikävä kyllä edelleen kulutusyhteiskunta.

Mieluummin ajelen vanhalla autolla tai pyörällä ja elän visusti mutta varsin tyytyväisenä ku otan kymppitonnien tai satojen tuhansien velat.

Sain opintolainat taannoin maksettua ja se riitti toistaiseksi mulle. Pitää elää varojensa mukaan. Se onnistyy jos on älliä vähän päässä.

Äänestä

Ei voi olla 5 500 000 ihmisen maassa kansalaisia ulosotossa 550 000.
Oisko nolla liikaa perässä, vähän reallistisempi lukema kuitenkin.

Jessus näitä uutisia, jossain tuossa on jokin tilastovirhe,
Onko useammalla kymmeniä ulosottoja mitkä on laskettu kaikki eri ihmisiksi.
Kuka näitä sitten tilastoi niin joku virhe tuossa on, mikä vääristää tuota.

Sama kun tilastoidaan että suomessa mielenterveyslääkityksessä samalla lailla puolimiljoonaa kansalaista.

Äänestä
  • Luku on tosiasiassa suurempi. Mitä telkkarissa mainostetaan kokoajan, aivan siis kokoajan?
    Päättele loput...

    Äänestä

On se törkeää että pitää laskut maksaa!
Aivan liikaa vaadittu että maksaa mitä ostaa, maksaa kun lainaa ettei mene varastamiseksi

"Minulla ei ole ollut tietotaitoa hoitaa laskuasioita"
-- mitähän tietotaitoa se tarvitsee että maksaa laskut tai EI SITTEN OSTA MITÄÄN

Äänestä
  • Vaatii se sen tietotaidon, että käytännön tasolla tietää mitä se lasku tarkalleen ottaen edes meinaa. Esim. minulle ei kotona opetettu mikä on lasku, miten se maksetaan, miksi se maksetaan saati mitä tapahtuu jos jättää maksamatta. Lisäksi työnnettiin auto opiskelijalle matkaan "kunhan maksat itse verot, vakuutukset ja bensat" olen kuulemma myös kiittämätön paska kun vähän osoitan sormea isäukon puoleen.

    Äänestä

  • Jos ei ihminen tiedä mikä lasku on, niin ehkä olisi syytä mennä sinne yläasteen kotitalouden tunneille uudestaan. Kun sinulle sanottiin, että ”kunhan maksat itse verot, vakuutukset...”, olisitko voinut kysyä miten? Tai soittaa vaikka numerotiedusteluun? Jos auto oli sinun nimissä, niin Ake/Trafilla sitä on tarvinnut käydä, olisitko voinut pitää korvat auki siellä? Jos auto ei ollut sinun nimissä niin verothan on auton haltijalle määräytynyt, ellei isäukkosi ole väärentänyt kuittaustasi luovariin. Jos näin, niin saa osoittaa sormella isääsi.

    Äänestä

  • En muista muutakuin minulle avaimen ojentamisen ja "maksat sitten kaiken itse" Olisihan se nyt isäukon pitäny tajuta ettai 300€ opintorahasta nollabonuksista vakuutusta, veroa saati bensaa makseta?? En yläasteelta myöskään muista minkään valtakunnan opetusta/keskustelua laskuista??

    Äänestä

Kyllä ne ulosottovelat hoituu kun aktivoidaan, kuntouttavaa työtoimintaa ja tempputyöllistämistä.

Eikös tuo Anne Holmlundkin ole ollut ministeriuransa jälkeen kuntouttavassa ja hakenut kelalta perusturvaa?

Äänestä

Varmaan kaulan katkaisun uhalla on pakotettu velkaantumaan ja pilaamaan mm. asunnonvuokrausmahdollisuutensa

Äänestä

Minun+ky+oli+velkarahalla+ja+meni+nurin.+Laskuja+ei+voinut+maksaa+ja+muutamien+kuukausien+ALV+jäi+tilittämättä+valtiolle.+Alle+10+000+euron+velat+räjähtivät+muutamassa+vuodessa+yli+50+000+euron,+kun+perintätomistojen+laskut+nousivat+hetkessä+kymmeniin+tuhansiin,+ja+muutaman+tonnin+verovelka+kasvoi+muutamassa+vuodessa+liki+20+000+euroon+veronkorotuksista,+erilaisista+maksuista,+sekä+korkeasta+korosta.+Sipilä+sai+kavereiltaan+valtionhallinnossa+satoja+miljoonia+markkoja+ilmaista+rahaa+firmaansa,+mistä+kieroili+ne+sijoituksiin+orja-+ja+lapsityövoiman+maihin,+mistä+korkotuloja+on+saanut+30-60+%+/v.+Kavereidensa+avulla+valtiolta+varastamillaan+rahoilla+Sipilä+on+veronkieron+avulla+tehnyt+jo+miljardeja.+Kans+äänesti+mieheh+valtaan+ja+on+hyväksynyt+sen,+että+Pääministerinä+hän+on+saanut+ajaa+omaa+etua+bisneksilleen,+joita+ei+suostu+paljastamaan,+ja+joiden+tuotista+ei+maksa+edes+veroja.

Äänestä

Työttömiltä+ja+velallisilta+vaadittava+verikoe.+Jos+on+polttanut,+tai+juonut,+niin+kaikki+tuet+pois+vuodeksi.+Sitten+uusinta+koe+ja+jos+puhdas,+niin+tuet+voidaan+palauttaa,+mutta+vain+50+%+taas+vuoden+jälkeen+verikoe+ja+jos+puhdas,+niin+tuet+maksetaan+kokonaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hvrq kirjoitti:

ja luottotiedot puuttuvat lähes 400 000 suomalaiselta
”Elämäni on mennyt pilalle näistä veloista”
https://seura.fi/asiat/ajankohtaista/suomalaiset-eivat-osaa-enaa-saastaa-rahaa-luottotiedot-puuttuvat-lahes-400-000lta-suurin-osa-maksuhairiomerkinnoista-on-tyossakayvilla/?shared=1841941-b7ca248b-500

Miten tilanne on päässyt näin pahaksi? Ihmisillä ei ole enää käsitystä, paljonko tilillä on rahaa, Takuusäätiön toimitusjohtaja Juha A. Pantzar sanoo......

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu