Kirjasto muuttaa

Nurmeksen kirjasto muuttaa remontin ajaksi kauppatorin laitaan entisiin POP. pankin tiloihin kahdeksi vuodeksi. Aikaisempi suunitelma oli muuttaa Lehtovaaran koululle,mutta nyt löytyi keskeisempi paikka vuokratiloista.
877
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Meneekö Hänkin sinne?

Onko vielä aikoja?

Äänestä

Mitä kirjastolla, kun ei täällä osata edes lukea!

Äänestä

Kaupunkihan on tuskaillut sitä,että tyhjiä toimitiloja on niin paljon,että useita omia kiinteistöjä pitäisi purkaa. Mutta mitä ihmettä,kohta iso osa käytössä olevista toimitiloista on pitänyt vuokrata vieraalta hallintoa myöten,kuinka tässä pääsi näin käymään?

Äänestä

Sairaalan tontille pitää varmaan rakentaakin pulaan muutaman kymmenen miljoonan virastotalo,kun naapurista jäi hyvä noin 100.000 euron virastotalo ostamatta.

Äänestä
  • Kyllä se on niin, että halvallahan sinä et hyvää saa! Parempi rakentaa uusi, iso ja kallis. Niin komea, että etelä-suomesta asti tulevat kattommaan

    Äänestä

Tällähi kylällä ois potentiaalia ollu.isännät aikoinaan pisti vastaan,kun varuskunta mikä nyt kajaanissa on olisi tullu nurmekseen.ei käyny.kuulema poijjankollit nusasee isäntien tyttäret.entisen kaupunginjohtajan aikaan olisi tulossa ollu lihateurastamo.ei käyny.matkailukaupungin maine kärsii.sahan viereen huonekalutehdas.sama juttu.liian lähelle matkailupalveluja.

Äänestä

Taitaa Nurmeksen tasapuolisen kehityksen jarruna olla se yksipuoluejärjestelmä,joka päättää ja jyrää toiset vain vikisee.

Äänestä

Lihateurastamo olisi tullut,mutta paikalliset lihakuntalaiset hajotuttivat laitteet teurastamolta,ettei kilpailija vaan tulisi heidän entisiin tiloihin. Lihantuottajan etuhan se olisi ollut,jos teurastus olisi säilynyt Nurmeksessa,nyt ajetaan karja rekoilla Seinäjoelle,onpa eläimille kurja matka.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hienopaikka kirjoitti:

Nurmeksen kirjasto muuttaa remontin ajaksi kauppatorin laitaan entisiin POP. pankin tiloihin kahdeksi vuodeksi. Aikaisempi suunitelma oli muuttaa Lehtovaaran koululle,mutta nyt löytyi keskeisempi paikka vuokratiloista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu