Älä nuori ala autokatsastajaksi.

utjsirkio

Työvoiman tarve vähenee koko alalla ja palkat ovat huonoja.

7

109

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dfgbvrrerrrrrr

      Koulutuksen määrä tuollaiseen hommaan on aikamoinen,
      Pitää siis lukea itsensä insinööriksi asti että voi katsastaa autoja?
      Toki se väheksymättä on vastuullista hommaa mutta silti.

      Eittämättä tulee mieleen että ylikoulutetaan tuohon työhön taas.

      Vaativaakin osaamista jossain tarttee osata, sitä tuntemusta sitten erikoiskalustoon mutta kun mietit, tsekataan jarrut, turvavyöt, vikavalot, pakokaasutesti, lyhyt koeajo, valot jne näitä juttuja niin ammattikorkeakoulun 4 vuotta lukio alla.
      Niin ampuuko jo aika raskaasti yli tarpeen oikeasti :)

      Tosin ns helpoa duunia sitten kun rutiinia tulee.

    • wedcfewrswwww

      Kun miettii sitä että miksi meille tulee ongelma saada työvoima riittäämään no kun auton katsastajaksi ja monissa muissa ammateissakin vaaditaan niin paljon koulutusta.
      Tuota ei voi paikata edes maahanmuutollakaan.

      Luomme oman ongelman, päättäjät ne kehittää näitä asioita, luodaan oma ongelma niin siinä sitä ratkaisemista.

    • k.atsastaja

      Koulutus on todella tarpeellinen. Ei ne amispojat ymmärrä Suomen lainsäädännöstä mitään. Puhumattakaan E-säännöistä, direktiiveistä yms yms! Katsastajan täytyy osata ja ymmärtää monta määräystä ja asetusta katsastusta tehdessään. Jollekin amispojalle kun lyö käteen lakikirjan ja pyytää etsimään esim. tiedon henkilöauton suurimmasta sallitusta pituudesta niin eipä taida tulla mitään koko hommasta.

      Toki ammattikoulupohjalta (erikoisammattitutkinto työkokemusta riittävästi) pystyy kouluttautumaan määräaikaiskatsastajaksi mutta melko vähän on tältä pohjalta alalle tultu.

      • fgerhr

        Aika keksitty tarina k.atsastajalta, meinaatko että pituudet mystisesti muuttuu tyyppihyväksynnän jälkeen, tässä on kyse kuten monessa muusakin asiassa kansanluonteesta joka on pelkurimainen, lapsellinen.


    • k.atsastaja

      Saksasta tuodaan uusi käyttöönottamaton pakettiauto, jolla on EY-tyyppihyväksyntä. Suomessa siitä rakennetaan linja-auto. Kuka tai mikä taho voi kirjoittaa todistuksen esim. istuinten kiinnityksestä ja ilmastointilaiteen asennuksesta? Riittääkö näissä direktiivin vastaavuus vai täytyykö olla tyyppihyväksyntä?

      Siinä pohdittavaa.

      • yhyhyhyh

        Tuo taitaa mennä yksittäishyväksyntään. Mutta kyllä määräaikaiskatsastajankin pitää tietää esim mitä valoja ja heijastimia autossa pitää olla ja mitä saa olla. Säädöstuntemus on pakollista, pitää tietää sekin milloin auto pitää muutoskatsastaa. Vain muutamia mainitakseni.

        Mutta varmasti voi ammattikoulupohjaltakin nuo asiat oppia...miksi ei voisi, jos on kiinnostusta asiaan, asenne kohdallaan ja hyvä mentori?


    • BMWKing

      Nuoren kannattaa alkaa Audi, Mersu, tai BMW kingiksi. Siinä on sitä tulevaisuutta!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      83
      6019
    2. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      47
      4055
    3. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      131
      4011
    4. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      69
      3793
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2968
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      7
      2567
    7. 33
      2379
    8. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      28
      2252
    9. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      204
      2141
    10. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      450
      1849
    Aihe