Suuri johtaja eliminoi erimieliset

ElämääDiktatuurissa

Pohjois-Korean Suuri johtaja on Loistava toveri, Suuri seuraaja ja Kansan, armeijan ja puolueen kiistaton johtaja. Suuri johtaja on pysytellyt salaperäisenä persoonana, jonka perimmäiset motivaatiot ovat maineen-, vallan- ja rahanhimon lisäksi hämärän peitossa.

Loistava toveri teloituttaa virkamiehet, jotka eivät osoita nöyryyttä ja uskollisuutta ja tottele hänen käskyjään. Erimielisten eliminoiminen kertoo Suuren Johtajan aseman epävarmuudesta, valtataisteluista ja hänen halustaan pönkittää (jo entisestäänkin) vahvaa asemaansa.

Suuri johtaja ei ole osoittanut toimivansa kansansa puolesta. Hän on muun muassa vastuussa kansalaistensa kokemasta nälänhädästä ja köyhyydestä. Vallassa olonsa aikana Suuri Johtaja on lihonut 40 kiloa. Suuren johtajan egonpönkityshankkeet maksetaan asukkaiden hyvinvoinnin kustannuksella. Maaseudun asukkaat syövät ruohoa ja hyvänä päivänä rottia, mutta se ei hetkauta Suurta johtajaa, sillä Suuri Johtaja ei kärsi nälästä.

Suuri johtaja kärsii unettomuudesta ja on vainoharhainen henkilökohtaisesta turvallisuudestaan. Kansalaiset ovat alkaneet liikehtiä levottomasti. Nälkä ja kokemus epäoikeudenmukaisuudesta tekevät ihmisestä vihaisen. Hyvin vihaisen.

7

74

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Veronmaksaja

      Jotain yhtäläisyyttä löytyy johtajista. Toinen kyykyttää koko kansaa, toinen reuna-alueita. Toinen jallittaa koko maailmaa, toinen unohtanut, että valtuusto on ylin päättäjä. Pointti teille valtuutetuille: tilapäiseen valtiokuntaan tarvitsette 13 allekirjoitusta.

    • HarvainvaltaaVastaan

      Yleisellä tasolla:

      Valtuustohan ei todellakaan ole joukko alamaisia. Kuten veronmaksaja edellä kirjoittaa: valtuusto on ylin päättäjä. Esimerkiksi kunnanjohtaja ei ole heidän pomonsa. Päinvastoin. Kunnanjohtajan pitää olla valtuuston luottamuksen arvoinen alamainen.

      Kunnanjohtajan nimi on harhaanjohtava, sillä hän ei ole koko kunnan johtaja vaan enemmänkin koko kunnan palvelija, jonka johtajia ovat kaikki kuntalaiset edustuksellisesti.
      Myös kunnanjohtaja voi olla enemmänkin harhaanjohtaja. Joskus kunnanjohtaja asettaa jopa oman etunsa ja egonsa koko kunnan edelle!

      Ei valtuuston jäsenen tarvitse millään lailla pokkuroida kunnanjohtajaa saati sitten tulla manipuloiduksi. Kuntalaiset kyllä huomaavat, kuka valtuutetuista antaa huijata itseään. Pelosta (miksi?) tai tyhmyydestä (VOI MIKSI?)?

      • Harjulanseljänteeltä

        Hyvin kirjoitettu, molemmilta. Kunnan johtajan virka pitäisi olla määräaikainen esim 8 v. ja niin, että jaksotus menisi ristiin kuntavaalien kanssa.


      • Laitakuntalainen
        Harjulanseljänteeltä kirjoitti:

        Hyvin kirjoitettu, molemmilta. Kunnan johtajan virka pitäisi olla määräaikainen esim 8 v. ja niin, että jaksotus menisi ristiin kuntavaalien kanssa.

        Pormestarimallilla valta vaihtuisi mahdollisesti neljän vuoden välein. Kannatettava ajatus.


    • kotkatkuuntelevat

      Kunnan nokkamiehet tuntuvat ottavan itsestäänselvyytenä asemansa sen jälkeen, kun ovat hieman leikkisästi sanottuna päässeet "oksalle ylimmälle". Juuri heidän pitäisi ponnistella ja todistaa olevansa palkkojensa arvoisia. Joutuvathan kansanedustajatkin ja kunnanvaltuuston jäsenet mittauttamaan suosionsa säännöllisin väliajoin.

    • Syanidikapseli

      Maailmanhistoria tuntee monia huonoja johtajia. On merkillepantavaa, että sokeasti huonoa johtajaa hännystelevälle "hoville" on johtajan vallan murentuessa käynyt niin ikään köpelösti. Esim. Kolmannessa Valtakunnassa Führerin tehtyä henkilökohtaisen ratkaisun, joutui osa nöyristä alamaisista tekemään saman ratkaisun tai lähtemään valtamerten taa maanpakoon, jossa heitä vainotaan vieläkin.

    • pellepelokas

      Pelko? Monesti on tullut vastaan kirjoituksia siitä, kuinka kunnan silmäätekevät hallitsevat pelolla ja jonkinasteisella uhkailulla. Ihmettelen, onko tämä tosiaan mahdollista nykyaikana, maassamme, jossa toimitaan kansanvallan nimissä, eikä korruptiotakaan pitäisi olla. Mikä lienee totuus? Näistä Suurista Johtajista puheen ollen, hyvin lähellä maatamme kuuluu olevan yksi jännittävä vesseli, jonka ympäriltä tuntuu väkeä säännöllisin väliajoin lakoavan tai katoavan.

      Tavallaan ymmärrän, jos joku virkamies pelkää työpaikkansa puolesta ja esimerkiksi alistuu sen takia omissa nimissään esittämään ajatuksia, jotka kuntapomo on saanut päähänsä. Mutta ainakaan minä en haluaisi olla töissä firmassa, jossa joutuu ns. kävelemään lasinsirpaleilla. Eikö pelotellulla työntekijällä ole muka vaihtoehtoja?

      Ja kuinka vallasta sokaistuneet pystyvät pelottelemaan esimerkiksi kunnanvaltuutettuja tai kunnanhallituksen jäseniä? Liittyykö kuntapomon mielistelyyn halu ajaa omaa asiaansa (kaavoitus? tuet? tonttipolitiikka? en keksi?) tai pelko menettää jotain, josta kunnassa päätetään. Ei kai kukaan kuntapomo sentään voi ulottaa lonkeroitaan joka elämänalueelle, kuten vainota tai häiritä valtuutetun omaisia? Sellaisia psyko- tai sosiopaatteja ei pitäisi päättäjien palleilla istuskella.

      Eikä pitäisi valtuustossakaan istukella jeesmiehiä, jotka ovat alistuneet ALFFAUROOLLE tai -naarakselle. Äänestäjät haluavat, että valtuutetut hoitavat asioita lupaamallaan tavalla tai ainakin siinä hengessä kuin ovat aiemmin kertoneet. Muuten äänestäjä on heittänyt arvokkaan äänensä kankkulan kaivoon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      107
      1842
    2. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      127
      1492
    3. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      93
      1346
    4. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      63
      1214
    5. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      125
      1082
    6. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      10
      1078
    7. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      218
      881
    8. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      151
      839
    9. Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta

      Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht
      Ikävä
      57
      793
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      20
      748
    Aihe