Vaaliuurnilla kannatus mitataan. Ennuste SDP:n vuosisadan vaalitappiolle perustuu siihen, että kaikkialla Euroopassa ja naapurimaissa Ruotsissa ja Virossa tuli sosialistipuolueelle takkiin ennennäkemättömästi. SDP tulee saamaan alle 15% äänistä.
Sote-sopan keittäminen oli yksi pahimmista virheistä Antti Rinteen politiikassa. Eduskunta ei ole nähnyt noin törkeää ja ala-arvoista kielenkäyttöä, valehtelua ja asioiden jarruttamista kuin mitä SDP:n edustajat edustivat päättyvällä vaalikaudella. Oppositiossakin pitää toimia arvokkaasti ja sivistyneesti. Kuinka samoista ihmisistä voisi tulla rakentajia, kun ovat toimineet kuin susilauma lammashaassa?
Sote-sopan keittäminen oli yksi pahimmista virheistä Antti Rinteen politiikassa. Eduskunta ei ole nähnyt noin törkeää ja ala-arvoista kielenkäyttöä, valehtelua ja asioiden jarruttamista kuin mitä SDP:n edustajat edustivat päättyvällä vaalikaudella. Oppositiossakin pitää toimia arvokkaasti ja sivistyneesti. Kuinka samoista ihmisistä voisi tulla rakentajia, kun ovat toimineet kuin susilauma lammashaassa?
Vastaukset 16
Vanhimmat
Onkos tämä kokkareitten tai keskustan vaalipuheita? Yhtä luotettavalta näyttää. Todella surkea esitys ja käsitys Suomen tilasta.
taitaa olla vain katkeroituneen porilaisen vuodatusta "porin alueen asiana", porissa tapahtuneeksi vuodatukseksi suomi24:n keskusteluissa
"Oppositiossakin pitää toimia arvokkaasti ja sivistyneesti."
Sivistynein oppositiopuolue jätettiin tänään SAMK:n vaalipaneelissa (juontajina Satakunnan Kansa ja Sammakko) ilman puheenvuoroa. Haastateltavana oli seitsemän eduskuntapuoluetta kahdeksasta.
Näyttää kuiteenkin SDPn kannatus olevan ihan omalla kymmenluvullaan ja kovassa nousussa. Aloittaja tarkoitti varmaan hallituspuolueita ja varsinkin persuja joiden kannatus puolittuu viime vaaleista. Ihan syystäkin.
Perusuomalaisilla kävi kato kun osa pomppi sinisiin ja Sipilän juoksupojiksi.
Mikä Veijo? Puhjo? Porin lääkäreitä. Mitähän ne pirut nyt on keksineet ihmisten terveyden menoksi rahantulon vuoksi?
Vai vihjaatko että demarit taas palkkaa näitä likaisia lääkäreitä likaisiin hommiin kun äänet meni ykskaks viemäriin.
Se meni hyvin. Julkisuus sille kuka sen eteen jotain on tehnyt, vaikka sitten menisi äänet ja vaikka voi lusimaankin joutua.
Demarit rajalle ja mielellään yli ilman paluulippua. Sitähän ne ihannoi.
Miltähän vuosisadalta aloittajan ennustukset ovat? Alkaa jo hieman säälittää millaisia epätoivon ulvahduksia SDPn jatkuva kannatusnousu tuottaa, semminkin kun persujen kannatus on kääntynyt juuri vaalien lähestyessä laskuun.
Aloittaja tulee kärsimään vuosisadan pettymyksen vaalien tuloksesta.
Persut jyrääja persut kutistuu.
Pääasia että Sipilä lähtee.
Juu ja vieköön rinteen änkyrä veroineen mukanaan.
Hutasaari(ps) tosi Blondi jee.
Hyvin tiedät maan asioista.
Rinne ei ole hallituksessa.
Soten kaatajat taisi pelastaa veronmaksajat , kalliilta rahastukselta ja tulonsiirrolta yksityisille terveydenhoidon tarjoajille jotka siirtävät voittonsa veroparatiiseihin . Nythän nämä Soten kannattajat moittivat kilvan omaa aikaansaannostaan ja tarjoavat omia ratkaisujaan . Ei kyllä näytä olevan mitään omaatuntoa ja moraalia .
Jos rahaa o ni miksi valittaa palveluista.
Jos rahaa ei ole, niin miksi valittaa ilmaisista palveluista.
Proletariaatin diktatuurilla iäkästä tämä kapitalistiaines. Pensselisetä Tanttinen, 76 vuotias vanhus. Demari, joka omistaa yli 20 sijoitusasuntoa.
Sopii hyvin piilokokoomuspuolueen linjaan.
Kumpi ompi agendalla ykkönen, sijoittajaverokeinottelijakapitalisti vai perus suomalainen rehellinen köyhä ihminen.
Demarit ja kokoomus voisivat yhdistyä, kun niillä on sama suunta.