Onko Trans horsesin talli hyvä

Aiiri

Olen katsonut muitten keskustelua ja mitä he ovat sanoneet talleista niin ja olen pitkään halunnut alottaa ratsastuksen ja olen miettinyt kahta tallia niin voitteko sanoa kumpi on parempi trans horses vai keravan ratsastuskoulu olisin kiitollinen jos vastaatte

4

577

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • StadinC

      Suosittelen Keravaa.

    • 10plusvuottatranssilla

      Keravan tasosta en tiedä, mutta Trans horses on ihan perus asiallinen talli. Siellä on runsaasti eri kokosia ja tasosia hevosia, useampi ratsastuksen opettaja, joilla kullakin eri painotuksensa ja tilat siistit ja toimivat. Maneeseja löytyy kaksi, eli sadeilmalla aina mahdollisuus päästä katon alle. Ja kesälläkaudella käytössä tietysti myös kaksi kenttää ja pari maastolenkkiä.

      Varjopuolena on tietenkin, että kun kyseessä on iso ratsastustalli niin tunneilla on 6-8 ratsastajaa, jolloin opetus ei ole hirveän yksilöllistä. Tuntihevoset ovat hyvin tyypillisiä tuntihevosia, eli eivät vireitä kilpahevosia, mutta aloittelijalle se on ehkä positiivistakin että alla rauhallinen kokenut eläin. Transsin hevoset ovat suurinosa puoliverisiä tai ristetysponeja. Esim. Suokkeja ei siellä ole yhtään. En tiedä keravan valikoimasta, mutta uskon että talli kärsii samoista massaratsastuskoulujen ongelmista kuin trans ja suurin osa pk-seudun isoista talleista.

      Trans horses on kuitenkin ihan asiallinen paikka missä sairastuvat hevoset pääsevät sairaslomalle ja ulos päivittäin. Asiakaspalvelu on ammattimaista ja tarjontaa löytyy alkeista aina harrasteratsastajille. Transsi järjestää myös harjoituskisoja ja kisaharkkoja, mutta en kutsuisi tallia kisatalliksi sillä yksityisten kisahevosten määrä on hyvin pieni.

    • Anonyymi

      Älkää menkö transsille! Itse kävin siellä ja en voi suositella paikkaa siellä mm.
      - pistetään hevonen tunnille vaikka sillä näkyy KYLKILUUT
      - karsinat todella likaisia
      - tallinomistaja oli todella ilkeä kun ratsastin Tamaralla, piti se saada pysäytettyä en saanut ja opetti että ”vedä oikeesti niistä ohjista!” Ja siirsi kättäni TODELLA PALJON TAAKSEPPÄIN vaikka rastsastamisessa käden kuuluisi on rennosti pikoillaan mutt hän oli eri mieltä
      - LIIAN PIENI TARHA ULKONA JA HEVONEN SEISOO TARHASSA JOSSA SE HÖDIN TUSKIN MAHTUU EDES KÄÄNTYMÄÄN!!!
      - Tamaran satulasta saa käden läpi?! Kun haluat kirentää/löystää satulavyötä niin kun nostat satulan osan niin siitä saa käden läpi!!
      - JOS HALUAT TUKEA ELÄINRÄÄKKÄYSTÄ NIIN TRANS HORSES ON HUVÄ PAIKKA

    • Anonyymi

      KERAVAN RATSASTUSKOULU MIELUUMMIN!!!!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      162
      1558
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      138
      1218
    3. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      216
      889
    4. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      68
      823
    5. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      63
      727
    6. 53
      712
    7. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      46
      705
    8. 77
      597
    9. Martina avaa suhdettaan

      IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      190
      592
    10. Annan aikaa jos sitä vielä tarvit

      mutta loputonta odottamista en kestä. Naiselle
      Ikävä
      52
      582
    Aihe