Uudet kansanedustajat päättävät miiljoonan eläkeläisen ostovoimasta.

senioritsomessa

Eläkeläisköyhyys voidaan poistaa oikaisemalla verotus samaksi kuin työn verotus ja päivittämällä leikattu indeksi ostovoimaisemmaksi.
Työeläkerahastojen nettosijoitusvarat nousivat yli 200: n miljardiin v. 2017 lopussa. Vuotuinen tuotto on yltänyt 14 mrd. se on kartuttanut pääomaa. Viime vuoden alussa astui voimaan vakavaraisuusuudistus joka jatkossa mahdollistaa entistä paremmat tuotot.
Rajoitettua osakesijoitusten osuutta nostettiin niin, että se on nyt 65 % ja se on hyvä asia myös työeläkkeiden kannalta. Eläkerahastot siis tuottavat ja kasvavat, toisin kun silloin tällöin ja nyt vaalien alla julkisuudessa esitetään.
Vuonna 1996 säädetty laki leikatusta indeksistä voitaisiin asteittain korjata jakovaran kehittyessä. Kansantalouden yleinen kehitys mahdollistaisi myös eläkeläisen eriarvoisen ja työpalkkoja korkeamman verotuksen korjauksen, oikaisut toisivat ostovoiman kohennuksena piristystä talouselämään ja yhdenvertaisuutta yli miljoonalle äänioikeutetulle kuluttajalle.

3

147

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nishto

      Eläkeläisköyhyys voitaisiin poistaa, vaan ei poisteta, ei edes indeksiä korjata,
      puhumattakaan verotusta.
      Otsikkosi alkaa: Uudet kansanedustajat päättävät jne
      mutta otetaanko mitään asiaa edes käsittelyyn ?
      Onko joku puolue antanut vaalilupauksia ?

    • proseniorit

      Vain PS ehdokkaat hajanaisesti.

    • sehänonjonähty

      Kinnittävät huomion vain omiin eläkkeisiinsä kansasta viis

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      245
      4372
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      122
      2822
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2582
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      86
      1556
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      117
      1498
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      49
      1219
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      85
      1154
    8. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      184
      1003
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      996
    10. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      993
    Aihe