Talvi jäi taakse, kevät on alkanut Porissa!
Joku sinä ajelet kesärenkailla?
Joku sinä ajelet kesärenkailla?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 44
Vanhimmat
Jussina vasta.
Olen näet ropinariippuvainen!
Kuka nyt kumeja käyttää. Minä vetelen paljaalla.
Minulla on ollut nastattomat renkaat ympäri vuoden. En silti ole sen tähden saanut mitä orkkuja. Orkut tulee muissa hommissa.
Pariviikkoa ajettu kesärenkailla ja hyvin matka etenee. Saamattomat luuserit eivät saa vaihdettua renkaitaan ennen kuin äiti antaa luvan.
Erittäin+hyvin+sanottu!+Suurin+osa+porilaisista+on+luontaisesti+laiskaa+ja+saamatonta+sakkia,+mutta+niin+se+vaan+menee.+Populaatiosta+1+%+on+huippuälykkäitä,+9+%+muuten+vain+fiksuja.+Se+tarkoittaa,+että+90+%+porukasta+on+tavallista+taapertajaa,+joukossa+vieläpä+lajimme+vähiten+älykkäät+yksilöt.
Koska+voi+vaihtaa+kesärenkaat?+Hyvä+kysymys.+Yksi+loogisen+päättelyn+ketju+voisi+kulkea+näin:
https://ilmatieteenlaitos.fi/saa/Pori?forecast=daily
Jos+seuraavaan+10+vuorokauteen+ei+talvirenkaiden+käytölle+ole+mitään+perusteita+(linkki+yllä)+ja+sen+jälkeen+elämme+jo+huhtikuuta,+jolloin+tyypillisesti+talvirenkaiden+tarve+on+tilastollisesti+pieni,+on+sopiva+hetki+vaihtaa+kesärenkaat+alle+JUURI+NYT.
Hämmentävän+moni+auto+tuntuu+vielä+rapistelevan+Porin+kaduilla+nastarenkaissa.+Yllättikö+kevät+taas+autoilijat?+Onko+yllättävää,+että+24.3.+jälkeen+on+tilastollisesti+erittäin+epätodennäköistä,+että+säätyyppi+muuttuu+talviseksi+varsinkin,+kun+sääennuste+antaa+suojan+seuraavan+10+vuotokauden+varalle?
Minulla+on+alla+jo+kesärenkaat.+Talvirenkailla+ei+tee+enä+mitään,+varsinkaan+nastarenkailla.+Teen+elämässä+omat+valintani+omin+perustein.+En+tarvitse+ohjeita+muilta.+Kuulostaa+itsekkäältä,+mutta+olen+oikeastaan+äärettömän+epäitsekäs.+Ajan+läpi+talven+nastattomilla+talvirenkailla,+jotta+myös+sinun+veroeuroillasi+maksetut+tiemme+eivät+kuluisi.+Minulla+ei+ole+oikeutta+valita+nastarengasta+talvirenkaaksi,+koska+se+olisi+itsekästä.+Ajattelen+ilmanlaatua+sekä+muiden+porilaisten+ja+minun+veroeuroilla+ylläpidettyjä+teitämme.+Minun+on+ajettava+nastattomilla+talvirenkailla+osoittaakseni+vilpitöntä+kunnioitusta+muita+ihmisiä+kohtaan.
https://yle.fi/uutiset/3-10689503
"Kitkarenkailla+ajetaan+huomattavasti+vähemmän+kuolonkolareita+kuin+nastarenkailla.+Nastarenkaat+ovat+selvästi+yliedustettuna+talvikauden+kuolemaan+johtaneissa+liikenneonnettomuuksissa."+Nastarengas+on+lääke,+jonka+haittavaikutukset+ovat+suuremmat+kuin+tauti,+johon+se+tepsii.
Lähinnä+säälittää+ne+ihmiset,+jotka+eivät+uskalla+ajatella+omilla+aivoilla+asioita+ja+tehdä+omia+päätöksiä.+Jonkin+aikaa+vielä+menee,+että+nastarenkaista+päästään+Suomessa+totaalisesti+eroon.+Sitä+odotellessa+jokainen+voi+laittaa+kesärenkaat+alle+vaikka+jo+tänään.+Miksi+odotella,+kun+se+kuitenkin+on+tehtävä?
Huoh,+vaikka+uskon,+että+luulet+kuuluvasi+tuohon+1%:iin,+uskoisin+kuitenkin+sinun+kuuluvan+meihin+mainitsemaasi+90%:iin.+Tämä+siksi,+että+fiksumpi+osaisi+tiivistää+yksinkertaisen+asian+mitaan,+jonka+me+90%+viitsisimme+lukea.+Voimia+vaan+taisteluun,+josta+olet+ottanut+näemmä+elämäntehtävän.
Korjaan tuon kirjoitusvirheeni, kun kuitenkin siihen täpinöissäsi tartut. Pitäisi ollaa ”...asian mittaan...”.
Olen töissä 5:nä päivänä viikossa 14-15 h päivässä. Minulla ei ole aikaa etsiä täällä foorumilla ihmisten kirjoitusvirheitä.
Njoo,+vähän+tuo+siltä+vaikuttaakin.+Aikaa+tuntuu+kuitenkin+riittävän+täällä+palstoilla+roikkumiseen+ja+muiden+ohjeistamiseen+sekä+lisäksi+vielä+kehittelemään+kaikenmaailman+pölhökustaa-+peosenttiteorioita.+Kyllä+tuolla+työmäärällä+pääsee+ainakin+9%:n+kerhoon.+Vielä+kun+vähän+vielä+kiristät+arkisin+ja+lisäät+muutaman+tunnin+töitä+viikonloppuihin+saatat+päästä+mainitsemaasi+1%:n+kerhoon.
Hyvin on joka ilta aikaa klo 23.00-23.30 täällä pyörimiseen. Ihmeellistä, vai kuinka?
Minä olen vedellyt toista vuotta ilman renkaita.
Kyll mää jo vaihroin Mersuu uuret renkaat.
Naapuri autost mu Mersuu mää ne vaihroin.
Mää jätin naapurill vanhat Silestonit.Ne ol kyll ihan finaalis.
Aattelin vasta aprillipäivän jälkeen käydä vaihdattamassa TH-kumissa. Siellä odottaa 2000 kilsaa ajetut Nokian kesäkumit.
Oikein. Kuulostaa hyvältä.
Satakunnan Kansan 24.3.2019 mukaan: "Sää lämpenee alkuviikolla ja loppuviikolla Satakunnassa mennään jo yli kymmenen asteen."
Jollain tavalla se harmittaa ja ihmetyttää, että täällä kaupungissakin jotkut ihmiset KEHTAAVAT vielä ajaa nastarenkailla jo monta viikkoa olleilla kesään verrattavilla kaduilla. Siitä tulee valtava äänisaaste ja asvaltti kuluu ihan kuin liukuhihnalla.
Siinä ei varmaankaan ole ripaustakaan ajatusta siitä, mitä se tulee maksamaan yhteiskunnalle. Suomessa on tämä hätävarjelun liioittelu mennyt aivan liian suuriin mittasuhteisiin monissa asioissa.
Kyllä, minullakin on näin lopputalvesta eri rengassarja keskusta-ajoon ja pienemmille maakuntateille. On siinä tietenkin oma hommansa vaihtaa Hyvelän linja-autopysäkillä aamulla töihin keskustaan mennessä rengassetti; ja samoin viiden aikaan kotiin mennessä. Kyllä siihen tottuu ja peräkärryssähän se toinen setti kulkee kätevästi mukana. Hyvä puoli siinä on, että tuo toinen setti mahdollistaa Porin keskustan kansainvälisen hyörinnän näkemisen vähän kauempaa. Kannattaa välillä siis vaihtaa settiä ja katsoa asioita Mikonkadulle päin, ei pelkästään sieltä ulos.
Mulla on taas se ns. "ropinaongelma".
En millään jaksa odottaa syksyyn, että saan vaihtaa uudet nastarenkaat alle, kun ne pitää niin hienon ropinan.
Pahin mahdollinen yhdistelmä osui tänään aamulla eteeni ajellessani KESÄrenkaissa töihin: edellä ajoi Skoda Octavia, TDI-diesel, alla nastarenkaat.
Miettikää: Skoda, saastuttavalla diesel-moottorilla ja nastarenkaat alla. Voi jestas. Itselläni saastuttamaton bensakone ja asfalttia kuluttamattomat kesärenkaat. Eikä ole Skoda allani, vaikka ei mikään premium-merkki olekaan.
Joo, samaa mieltä, hyvät nastarenkaat pilattu Skodalla.
Aivan kamala juttu. Mulla on vanha Diisseli-Volvo ja kun peräpeiliin ilmestyy joku eläkeläispappa uudella pikkukinnerillä, niin on hienoa painaa kaasua oikein kunnolla, että savu vain pöllyää ja nastat lentelee papan uuteen kinneriin.
Kyl diiisseli on hyvä auto ja vielä turbolla, niin johan nastat ja tienpinta lentelee.
Kokoajan luvataan rajuja yöpakkasia. En missään nimessä vaihda renkaita vielä pariin-kolmeen viikkoon. Ei vara venettä kaada!
Jotenkin säälin tavallisia ihmisiä. Sääin sitä, itä tavalliset ihmiset pelkäävät.
Voi, voi. Vai on oikein yöpakkasia luvattu!
https://ilmatieteenlaitos.fi/saa/Pori?forecast=daily
Nämä nasterankilla huhtikuussa ajavat ovat niitä, jotka pelkäävät taivaan putoavan niskaan ja lähtevät kävelylenkille kypärä päässä. Ettei pää vain osu mihinkään.
Uskokaa jo, ettette tarvi nastarenkaita yhtään mihinkään VAIKKA öisin olisi miinu 15 asteen pakkaisia tai sataisi vähän räntää. Sitten vaan vedellään kesärenkailla varovasti loskassa!
Muistakaa aina, että minä olen ajanut keskellä yötä, pimeässä, yli 250 km/h, kesärenkailla, pakkasessa, lumisateessa, mustalla jäällä valtatiellä loivaan mutkaan. Yksi käsi ohjauspyörällä, toinen käsi piti videokameraa. Video löytyy Youtubesta. Enkä minä taervinnut temppuun nastarenkaita. Ette tekään tarvitse huhtikuussa nastarenkaita Porin keskustassa 35 km/h lykkiessänne.
Laitatko linkin siihen videoon?
Lunta sataa ,sataa ja sataa liukasta ja floskaa ....
Eihä ne pakkaset yksin liukasta tee
No,+sehän+tässä+juuri+on,+että+yöpakkasillla+huhtikuussa+ei+ole+mitään+merkitystä!
Tiet+ovat+sulat+ja+kuivat.+10+vrk:n+sääennuste+on+pelkkää+poutaa.+On+aivan+sama,+onko+yöllä+miinus+5+astetta+vai+ei.+Nastarenkaita+ei+enää+tarvita.+Ei+ole+tarvittu+kuukauten!+Nastattomia+talvirenkaita+ei+ole+tarvittu+enää+kahteen+viikkoon!
Silti+autot+"rapisevat"+ympäri+Poria.+Mikä+siinä+on+niin+vaikeaa+vaihtaa+kesärenkaita+alle+oikea-aikaisesti?
Olen+ihan+tosissani:+jokaisessa+autossa+pitäisi+olla+jo+kesärenkaat+alla.+Miksi+90+%+autoista+on+edelleen+nasterenkaissa?+Ihan+oikeasti?
Juu ei pakkaset yksin likasta tee...täytyy naisen olla myös kiihottunut ja esileikit ovat tärkeitä.
Huomenna vaihdetaan. Sain ajan vasta huomiseksi.
Nonnih. Nyt on alla suvikumit. Kummallisen hiljaseks tuli auto.
Kummallisen hiljainen on ja tottelee ohjausliikkeitä paremmin kuin talvirankailla rengastettu ajokki.
tottelee kai
Ai meinaat käyttää samaa kumia koko ajan. Ohhoh.. on siellä lastia, jos vaimon kanssa tänään pelehdit.
Hyi sinua ...
Alaikäiset tumputtajat voisivat perustaa oman osaston.
Ei taida olla nastapölyä siellä Porissa?
Kukas idiootti on mennyt jo vaihtamaan kesäkumit alle...
Ottaen huomioon, että päivälämpötila lähentelee 20 astetta tuntuu kummalliselta, että vieläkin moni auto ajelee nastarenkaissa. Kävin tänään Porin keskustassa ja katselin kadunvarsille pysäköityjä autoja ja kuuntelin ohi ajavien autojen rengasääniä. Koko ajan rapisee jossain.
Kyllä se kevään tulo yllättää autoilijan jos toisenkin joka vuosi.
Venttiilit ne on jotka rapisee.
Itse ajan koko kesän nastoilla. Nasta on pehmeämpi kuin viime kesänä hajottamolta ostamani suvikumit.
Sinulla rapisee korvien välissä.Vingut joka vuosi samasta asiasta tällä palstalla.Vingu keskenäsi! minä jauhan nastoilla katua tasan niin pitkälle kun laki sallii ja vaihdan vasta sitten jos viitsin!
En oikein ymmärrä miksi jonkun toisen tavat haittaavat jatkuvasti jotain itseään suunnattomasti rakastavaa kitisijää. Pitäisi vaan huolen että omat renkaat ja asiat ovat kunnossa. Muiden asiat eivät niille kuulu.
Omat renkaat ja rengaspaineet on kunnossa. Voi koska tahansa ajaa kovaa. Se on tärkeää.
Näin on. Kesäkumit on povarissa valmiina käyttöön. Paineet on.
Hävettää muiden puolesta, kun toukokuuta eletään ja renkaat rapisevat!
Mm. tänään Liisankadulla klo 12: E-luokan Merdes-Benz, kilvet BOV-xxx
Olisikohan sinullakin jo aika siirtyä kesärenkaisiin? Jos et Eemelilläsi pysy toukokuussa tiellä kesärenkaissa, niin vaihda auto johonkin kunnolliseen!!!! Nastarengas on ollut hyvän aikaa laiton rengasvalinta. Nyt on 5.5. rakkaat autoilijat! Nastojen käyttö kuuluu lopettaa viimeistään maaliskuussa!
No voi paskanmarjat, olen jo kaksi kertaa vaihtanut nastat takaisin alle ja eiku turhaan!!!