Pallomaa on nyt todistettu aukottomasti!

10

84

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aswwewww

      Ei voikaan

    • huppistakeikkuu

      tää on niin feikki
      tähdetkin näkyy

    • Kirkkaimpia tähtiä näkyy tietysti sen ansiosta, että on lähes pimeää ja valotus asetettu herkäksi.

      • Lättäpää

        Kiertotähdet roikkuvat taivaankannessa ja kiintotähdet pyörivät ympyrää taivaankannessa Jumala on naulannut taivaankuvun kiinni maailmankaikkeuteen "pohjantähti" on se Jumalan naula ja taivaankansi kiertää ympyrää pohjantähden ympärillä.


      • Lättäpää kirjoitti:

        Kiertotähdet roikkuvat taivaankannessa ja kiintotähdet pyörivät ympyrää taivaankannessa Jumala on naulannut taivaankuvun kiinni maailmankaikkeuteen "pohjantähti" on se Jumalan naula ja taivaankansi kiertää ympyrää pohjantähden ympärillä.

        Aamen.


      • löysä.naula
        Lättäpää kirjoitti:

        Kiertotähdet roikkuvat taivaankannessa ja kiintotähdet pyörivät ympyrää taivaankannessa Jumala on naulannut taivaankuvun kiinni maailmankaikkeuteen "pohjantähti" on se Jumalan naula ja taivaankansi kiertää ympyrää pohjantähden ympärillä.

        Pohjantähti kiertää pientä ympyrää itsekin. mutta ei ole laakeri palanut siellä jumalan naulassa.

        Napatähti ei ole yksi tähti vaan kolme lähekkäistä. Niistä tällä hetkellä on Alpha Minoris Ursa pohjantähtenä, mutta antiikin aikana lähinnä taivaannapaa oli Beta Minoris Ursa (Kochab). Pohjoissuuntana navigoinnissa foinikialaiset käyttivät molempien tähtien puoliväliä.
        https://en.wikipedia.org/wiki/Pole_star

        Pohjoisen suuntatähden liukuminen johtuu maan kiertoakselin hitaasta pyörimisliikkeestä, prekessiosta, jonka sykli on noin 27000 vuotta.

        Muuten, kun vanhan testamentin kirjoituksia laadittiin, oli pohjantähtenä Alpha Draconis (Thuban), eli sitä jumalan naulaa on joouduttu vaihtamaan pari kolme kertaa sen lyömisen jälkeen.

        Tällä hetkellä Pohjantähti on 0,66° taivaannavasta sivussa, sen verran se siis pyörii, ympyrää, jonka halkaisija on 1,3°.
        https://en.wikipedia.org/wiki/Polaris


    • Tuo on niitä harvoja NASAn videoita joissa näkyy tähdet. Kyllähän tuo vähä CGI:ltä näyttää, mutta se voi johtua että se ei ole reaaliaikaisesti otettu video, vaan video koostuu valokuvista joista on tehty tuo animaatio.

      Varmaan tuo on aito video, mutta en nyt näe miten tuo todistaa että maa on pallo, koska tuo näyttää että se vaan kulkee litteän maan pinnalla, ja litteän maan horisontti on hieman kutistunut perspektiivin takia.

      • Tähtiä ei näy kuvissa jotka esittää maata avaruudesta katsottuna, koska maa olisi ylivalottunut ja kiertoliikkeen takia epäterävä, jos käytettäisiin niin pitkää valotusaikaa, että heikosti valaisevat tähdet nousis näkyviin.

        Kokeilepa mennä tähtikirkkaana yönä ulos ja ota kuva kännykän kameralla tähtitaivaasta.
        Tulee ihan musta kuva, vaikka silmä näkee paljon tähtiä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      177
      3493
    2. Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki

      Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K
      Maailman menoa
      66
      2626
    3. Saisinpa halata sinua joka päivä

      ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a
      Ikävä
      27
      2567
    4. Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin

      Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii
      Maailman menoa
      65
      2169
    5. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      199
      2075
    6. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      41
      1670
    7. Martinan pankkikortti

      Seiska uutisoi, että Martina antoi pankkilortin tyttärilleen. Siinä on vaan sellainen pointti, että pankkikorttia ei saa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      348
      1562
    8. Kadonnut Kajaanissa

      Yllättävän hyvät kuvat poliisilla, luulisi löytyvän niiden perusteella?
      Kajaani
      26
      1391
    9. Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä

      Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii
      Maailman menoa
      199
      1371
    10. Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa

      Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,
      Perussuomalaiset
      97
      1371
    Aihe