Katsokaa tätä NASAn videota, kuka voi vielä väittää vastaan ettei Maa olisi pallo?
https://www.youtube.com/watch?v=P9JuMDmG4dA
https://www.youtube.com/watch?v=P9JuMDmG4dA
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ei voikaan
tää on niin feikki
tähdetkin näkyy
Tähtien näkyminen on toki hieman katsojista kiinni. Jotkut niitä näkevät, toiset taasen eivät:
https://www.youtube.com/watch?v=OmcwW-8CC6E
Kirkkaimpia tähtiä näkyy tietysti sen ansiosta, että on lähes pimeää ja valotus asetettu herkäksi.
Kiertotähdet roikkuvat taivaankannessa ja kiintotähdet pyörivät ympyrää taivaankannessa Jumala on naulannut taivaankuvun kiinni maailmankaikkeuteen "pohjantähti" on se Jumalan naula ja taivaankansi kiertää ympyrää pohjantähden ympärillä.
Aamen.
Pohjantähti kiertää pientä ympyrää itsekin. mutta ei ole laakeri palanut siellä jumalan naulassa.
Napatähti ei ole yksi tähti vaan kolme lähekkäistä. Niistä tällä hetkellä on Alpha Minoris Ursa pohjantähtenä, mutta antiikin aikana lähinnä taivaannapaa oli Beta Minoris Ursa (Kochab). Pohjoissuuntana navigoinnissa foinikialaiset käyttivät molempien tähtien puoliväliä.
https://en.wikipedia.org/wiki/Pole_star
Pohjoisen suuntatähden liukuminen johtuu maan kiertoakselin hitaasta pyörimisliikkeestä, prekessiosta, jonka sykli on noin 27000 vuotta.
Muuten, kun vanhan testamentin kirjoituksia laadittiin, oli pohjantähtenä Alpha Draconis (Thuban), eli sitä jumalan naulaa on joouduttu vaihtamaan pari kolme kertaa sen lyömisen jälkeen.
Tällä hetkellä Pohjantähti on 0,66° taivaannavasta sivussa, sen verran se siis pyörii, ympyrää, jonka halkaisija on 1,3°.
https://en.wikipedia.org/wiki/Polaris
Tuo on niitä harvoja NASAn videoita joissa näkyy tähdet. Kyllähän tuo vähä CGI:ltä näyttää, mutta se voi johtua että se ei ole reaaliaikaisesti otettu video, vaan video koostuu valokuvista joista on tehty tuo animaatio.
Varmaan tuo on aito video, mutta en nyt näe miten tuo todistaa että maa on pallo, koska tuo näyttää että se vaan kulkee litteän maan pinnalla, ja litteän maan horisontti on hieman kutistunut perspektiivin takia.
Tähtiä ei näy kuvissa jotka esittää maata avaruudesta katsottuna, koska maa olisi ylivalottunut ja kiertoliikkeen takia epäterävä, jos käytettäisiin niin pitkää valotusaikaa, että heikosti valaisevat tähdet nousis näkyviin.
Kokeilepa mennä tähtikirkkaana yönä ulos ja ota kuva kännykän kameralla tähtitaivaasta.
Tulee ihan musta kuva, vaikka silmä näkee paljon tähtiä.
Tässä teille tähtiä ja avaruutta sano....:
https://www.youtube.com/watch?v=N5rZ9E72zbI