Miksi olet uskonut satuolentoihin?

Harhaisen-mielen-hahmot

Kuinka moni on lapsena uskonut joulupukkiin ja kuinka moni vähän silloin pelkäsi joulupukkia?
Kuka sinulle on kertonut, että joulupukki on olemassa ja sen, että hän tuo lahjoja kilteille lapsille jouluaattona?
Oletko nähnyt joulupukin?

Kuinka moni uskoo jumaliin? Kuka sinulle on kertonut, että jumala/jumalat on todellisia hahmoja?
Pelkäätkö hieman sitä jumalaa? Oletko nähnyt jumalaa?

Molemmat hahmot ovat tietysti ja varmuudella ihmisten keksimiä, niin jumala kuin joulupukkikin.
Siitä syystä et ole voinut nähdä kumpaakaan todellisuudessa.

13

70

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pyhpyh23479234789

      Sinä tosiaan olet harhainen. Siinä sanot totuuden.

    • Uskonlahkonorjan-kohtalo

      Joillakin on se lapsen harhaisuus ja herkkäuskoisuus jäänyt aikuisiälle saakka. Selaisia pölvästejä, jotka eivät aikuistu kutsutaan uskovaisiksi.
      He itse kutsuvat myös itseään harhoissaan "jumalan lapsiksi", eli satuolennon jälkeläisiksi.

      • AimoAteisti

        Domestikaatiossa eläimet jäävät usein pennun tadolle jolloin esim lemmikkeinä pidetyt kissat ovat sosiaalisempia ja riippuvaisempia kasvattajistaan. Tutkijat uskovat että myös ihminen on käynyt historiansa aikana domestikaation ja meille on tarve läpi koko elämän äiti- ja isähahmolle vaikka nyt sitten abstraktilla tasolla. Tämä toki on vaikeaa selittää sellaiselle ihmiselle joka uskoo vain fyysiseen maailmaan joka on kongreettinen, mutta ei ollenkaan psyykkiseen joka on ihmisten mielissä. Samat ihmiset myös vähättelevät tai jopa haukkuvat esimerkiksi psykologiaa, filosofiaa ja metafysiikkaa huuhaaksi.


    • AimoAteisti

      "Kuinka moni on lapsena uskonut joulupukkiin ja kuinka moni vähän silloin pelkäsi joulupukkia?"

      Minä olen uskonut ja uskon yhä edelleen Pukkiin.

      "Kuka sinulle on kertonut, että joulupukki on olemassa ja sen, että hän tuo lahjoja kilteille lapsille jouluaattona?"

      Muistaakseni aivan ensimmäistä kertaa Joulupukki itse, mutta tarkemmat muistikuvat on että siitä kerrotaan joka vuosi televisiossa.

      "Oletko nähnyt joulupukin?"

      Olen nähnyt montakin kertaa. On haukempaa leikkiä uskovamsa, kuin olla uskomatta. Pidän siitä mikä on hauskaa ja haastaa järjen. Elämä olisi tylsää ja harmaata ilman leikkejä :)

    • hei tonttu ukot hyppikää

    • Kerhotoimintaa-lahkoissa

      "Elämä olisi tylsää ja harmaata ilman leikkejä."

      Tuohon perustuu myös uskonharhojen parissa puuhastelu ja siihen liittyvä kerhotoiminta (=juamalanpalvelukset tai muu kokoontuminen Raamatun satujen tiimoilla) samanlaisten herkkäuskoisten pölvästien kanssa. Heitä kutsutaan uskovaisiksi, eli uskonharhaisiksi.

    • Onko aloittajalle käynyt niin, että on uskonut joulupukkiin, koska näin on uskoteltu? Kun sitten asia onkin osoittautunut huijaukseksi, niin on mennyt myös usko Jumalaan. Tämä on murheellista, mutta joskus näin käy huijatulle lapselle. Tämän vuoksi me emme ole koskaan valehdelleet lapsillemme, että joulupukki olisi oikea. Aina ollaan kerrottu, että joulupukki on vain leikkiä.

      • Yksin_usko

        Tämän vuoksi me emme ole koskaan valehdelleet lapsillemme, että jumala olisi oikea. Aina ollaan kerrottu, että jumala on vain satuolento.


    • Siitä-syystä

      "Miksi olet uskonut satuolentoihin?"
      ¨
      Johonkin satuolentoon mieli teki samaistua ja silloin valitsin Raamatun satukirjasta sen häijyn ja sadistisen massamurhaaja Jahven.
      Tulee hyvälle mielelle siitä, ettei kykenisi koskaan olemaan niin paha kuin se Jahve niissä tarinoissa oli.

      • Uskon-mies

        Pastori pystyy olemaan lähes esikuvansa Jahven kaltainen.
        USA:ssa pastori oli massamurhaaja, kiduttaja ja raiskaaja, eikä kukaan osannut epäillä miestä, joten hän sai harrastaa puuhiaan yli 25 vuotta, ennen kuin jäi kiinni ja sai 35 (tunnustetusta) murhasta ja raiskauksesta kuolemantuomion.


    • näinsevainon

      "Miksi olet uskonut satuolentoihin?"

      Siksi, että eräät ihmiset uskottelevat valheillaan niiden olevan olemassa.

    • Totuus.on.tämä

      Mm. USA:ssa ja Iso-Britaniassa koulutetut lahkon myyntimiehet pyrkivät olemaan niin vakuuttavia höpinöissään, että he saattavat aivopestä sinut niin, että alat uskomaan satuolentojen olemassaoloon ja ko. myyntimiesten edustaman lahkon olevan se ainoa ja oikea valinta.

      Kaiken takana on kuitenkin ainoastaan maallinen mammona, raha sekä muhkeat voitot, kun sinusta pyritään tekemään pastoreiden toimesta lahkolle aktiivinen nöyrä ja talkoohenkinen maksava asiakas.

      Siihen tarkoitukseen on keksitty viikottaiset kokoontumiset. Niissä tilaisuuksissa sinulle uskotellaan satuolentojen nimissä, että juuri meidän lahkoon kuulumalla ja olemalla nöyrä sekä kuuliainen lahkon säännöille, olet kuolemasi jälkeen saava mahdollisen palkinnon, luonnollisesti mikäli olet suorittanut 10% tuloistasi uhrilahjat lahkon päättäjien palkkioihin.

      Kaikki riippuu myös siitä, kuinka paljon olet tehnyt lahkon sisällä ilmaista työtä, talkootyötä=maallikkotyötä ja kuinka avokätisesti olet syytänyt rahaa lahkon kassaan, koska iloista antajaa ne satuolennot rakastavat, niin sinulle uskotellaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      724
      2401
    2. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      344
      2017
    3. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      26
      1883
    4. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      10
      1693
    5. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      58
      1498
    6. Viesti miehelle

      Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise
      Ikävä
      12
      1032
    7. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      18
      1019
    8. Teit asiat lopulta niin

      Ettei meillä ole ikinä mitään mahdollisuuksia toisiimme.
      Ikävä
      55
      870
    9. Miksi rakastuit

      Kaivattuusi?
      Ikävä
      63
      865
    10. Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?

      Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?
      Maailman menoa
      2
      818
    Aihe