SDP Antti Rinteen ajatusmaailma?

EIäsdeepeelle

Mitä tämän AY-jyrän päässä liikkuu?

Rinne YLEn haastettelussa:

Tällä hetkellä suomalaisten päästöistä lihantuotanto ja maidontuotanto, mutta erityisesti lihantuotanto eli maatalouden päästöt, ovat liikenteen kanssa yhtä suuret.

Rinne sanoo itse olevansa valmis maksamaan kovempaa veroa tuotteista, jotka voi luokitella ilmastolle ja ympäristölle haitallisiksi.

– Olen itse lihansyöjä edelleenkin ja olen sen valmis maksamaan, koska mielestäni oleellista on se, että saamme tämän maapallon säilytettyä tuleville sukupolville.


....siis mitä?

Rinteen ajatusmaailma on siis sellainen, että hän varakkaana haluaa jatkaa ympäristöhaitallista elämäntapaansa ja on valmis maksamaan siitä anemaksut, kunhan ei tarvitse muuttaa elämäntyyliä ekologisemmaksi...?

Mites se parantaa maapallon säilymistä tuleville sukupolville, jos homma hoidetaan rahalla, ei toimintatapojen muutoksella?

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. 20v on otettu kiinni

        Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
        Savonlinna
        115
        8496
      2. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

        Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
        Maailman menoa
        673
        5144
      3. Kuka on menehtynyt?

        https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
        Kankaanpää
        25
        3402
      4. Mitä meidän välillä

        Tapahtuu lopulta?
        Ikävä
        33
        2168
      5. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

        https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
        Maailman menoa
        115
        1577
      6. 59
        1556
      7. Savonlinnan murhapolttaja romani

        Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
        Maailman menoa
        182
        1386
      8. Nainen, ota nyt rauhallisesti

        Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä
        Ikävä
        138
        1367
      9. Ajattelen sinua kiitollisuudella

        Olet minulle jotain kaunista, jotain, joka tapahtui elämässäni. Et ole minulle pakkomielle enkä vaadi sinulta yhtään mi
        Ikävä
        60
        1109
      10. Sinulle tiedoksi

        Olen paljon miettinyt sitä hetkeä, kun uskalsin näyttää pienin elein ja kertoa pienesti, eli hyvin hillitysti sinulle si
        Ikävä
        32
        982
      Aihe