Joo eli siis olen laittamassa mökille kaivoon ejektoripumpun niin kytketäänkö se tähteen vai kolmioon kun sen kyljessä lukee 2,20kW 220-240v kolmioon ja 380-415v tähteen niin eikös se kytketä kolmeen vaiheeseen sitten tähteen? Ja tarvitseeko muuta kuin painekytkimen väliin? Ja pumppu on sisältä valmiiksi kytketty tähteen.
Tähteen vai kolmioon
10
594
Vastaukset
- NickNailer
Vitsi?
Sähköpuolella moottorinsuojakytkin, ja se sitten oikein mitoitettu.
Vesipuolella myös paisuntasäiliö ja sekin oikein mitoitettu.
Tarkista pyörimissuunta MITTAAMALLA. Vääriä kytkentöjä ja rikkinäisiä pumppuja on tullut vastaan ihan riittävästi. Pyörii se pumppu väärilläkin kytkennöillä - hetken. Väärästä kytkennästä hyötyy lähinnä pumppulohjan kassavirta.
Pumpunkin pitäisi olla oikein mitoitettu. Onko?Ja tarkasta pyörimissuunta vielä muutoinkin kuin mittaamalla. Nippusiteen pää moottorin ritilän välistä sisään, niin on helppo todeta. Usein moottori sisäisesti kytketty väärin päin, joten manuaalinen tarkastuskin on tärkeä. Hyvin lyhyt pyöräytys ( sen verran, että liikahtaa), niin ei vehkeet hajoa.
- NickNailer
Nikoo kirjoitti:
Tuleekos se moottorinsuojakytkin siis keskuksee ja onko pakollinen?
Moottorinsuojakytkin on osa ylivirtasuojausta. Tarpeellisuus taas riippuu moottorin kytkentätavasta. Muistaakseni Pumppulohjan 1 vaiheeseen kytketyissä ejoktoripumpuissa valmistajan ohjeena oli olla laittamatta, mutta 3-vaihekytkennässä piti laittaa. Grundforsin pumpuissa oli muistaakseni sama tilanne.
Se kuinka hyvin toimii, onkin kokonaan eri asia. Vastaan tuli 50 vuotta toiminut ejektoripumppu, minkä 3-vaiheen oikosulku poltti tulppasulakkeet muttei laukaissut moottorinsuojakytkintä. Tulppasulakkeet olivat siis nopeampia kuin moottorinsuojakytkin.
Kun pumppu maksaa kuluttajalle 2000 euroa ja sen suojaksi asennettava moottorinsuojakytkin 100 euroa tai alle, niin mikisi edes miettiä suojan "pakollisuutta"?
Moottorinsuojakytkin tulee keskuksen ja moottorin väliin. Jos ejektoripumppu on ulkona, niin moottorinsujakytkin kannattaa laittaa sisätiloihin; mukavampi käyttää eteenkin talvella.
Asennukissa on syytä seurata valmistajan ohjeita. Aattelin kun sähkömies ei puhunut mitään koko moottorinsuojakytkimestä kun viimekesänä kaivettiin jo kaapeli maahan (pumppu tulee siis kaivoon) niin sähkäri oli valmiiksi laittanut keskukseen pumpulle 3 johdonsuoja automaattia, eikä mitään puhetta tuosta moottorinsuojakytkimestä vaikka kerroin millainen pumppu on tulossa.
- Osa-aikaeläkeläinen
Kyllähän suojakytkin tavallisesti asennetaan, ei jätetä moottoria pelkkien stotsien varaan. Minulla on klapikoneessani 3 kW moottori, ja käynnistystoosan suojaus viritetty niin herkälle, että jos puu vähänkin sirkkelissä kampeaa, lämpörele laukeaa. Hyvin on moottori turvassa. Kone on 16 A stotsien perässä, joten hyvä on ollakin moottorille lisäsuojaa.
- duodanoin
Osa-aikaeläkeläinen kirjoitti:
Kyllähän suojakytkin tavallisesti asennetaan, ei jätetä moottoria pelkkien stotsien varaan. Minulla on klapikoneessani 3 kW moottori, ja käynnistystoosan suojaus viritetty niin herkälle, että jos puu vähänkin sirkkelissä kampeaa, lämpörele laukeaa. Hyvin on moottori turvassa. Kone on 16 A stotsien perässä, joten hyvä on ollakin moottorille lisäsuojaa.
Miten se puun kampeaminen sirkkelissä vaikuttaa
klapikoneeseen ?
Onko yhdistelmäkone?
- sillä_selvä
Jos pumpun moottori on kytketty valmiiksi sisäisesti tähteen, mitäs enää kyselet kytkemisestä???
- tilanne_elää
Älä takerru täysin sivuseikkaan "sillä_selvä" , pääasia että kommentteja tulee
- hommaa_sullekin
Entä sitten, hyvin joudat siitä kärsimään :D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1942725Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1512444Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061142- 1011028
- 64931
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait244837Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20830Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka290801Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies91796Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22728