Karoq on meluisa

Tuli tänään oltua Skoda Karoqin kyydissä ja hieman ajettuakin. Todettua tuli, että Skoda jatkaa perinteitään. Karoq on todella meluisa autona, eikä ajettavuuskaan ole häävi. Ergonomia ja mukavuus on edelleen skodalle täysin tuntemattomia juttuja.

Ero Toyota C-HR:n on sangen suuri. C-HR on hiljainen auto ja luokassaan yksi parhaita ajettavuudeltaan. Myös ergonomia ja mukavuus on kohdillaan.

Täytyy kauhiasti ihmetellä mikä saa jotkut ostamaan Skoda Karoqin, joka on yksi surkeimmista autoista luokassaan.
19316
2Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Tuo koskee muitakin Skoda malleja. Vaimon kanssa testattiin Skoda Octavia ja jouduttiin käyttämään vastamelukuulokkeita. Meteli oli helvetillinen vaikka oli kesä ja kesärenkaat käytössä. Auto oli myös tosi kiikkerä, aivan kuin vain kolme rengasta neljästä olisi koskenut tiehen. Myöhemmin tarkastellessa vaikutti siltä että runko oli jo vinossa uutena. Ovet olivat myös raskaat, aivan kuin vettä olisi ollut sisällä ja kyllä niistä hölske ja louskutus kuului. Lopuksi vaimon korkokenkä meni pohjasta läpi kun oli jo valmiiksi saatanan läpi ruostunut pohja.

1Äänestä
  • Täytyy vaan kauhiasti ihmetellä että mikä kateus saa ihmisen kirjoittelemaan tuommosta sontaa..kyllä se tuo Skoda rassaa pahasti noita rölliköitä kun pitää jatkuvasti samaa sontaa työntää tänne ..ei se auta silti se on vuodesta toiseen ykkönen kun auto on vaan niin hyvä..

    2Äänestä

  • Minua ihmetyttää se miten skodaritari jaksaa vastata jokaiseen negatiiviseen kommenttiin samalla tavalla, se on varmaan kun on työkokeilussa niin on aikaa päivystää tällä palstalla.

    1Äänestä

  • Rölliköille kirjoitti:

    Täytyy vaan kauhiasti ihmetellä että mikä kateus saa ihmisen kirjoittelemaan tuommosta sontaa..kyllä se tuo Skoda rassaa pahasti noita rölliköitä kun pitää jatkuvasti samaa sontaa työntää tänne ..ei se auta silti se on vuodesta toiseen ykkönen kun auto on vaan niin hyvä..

    Kyllä se autokauppiaskin myönsi että pohja oli lähes läpiruostunut. Sirorakenteinen liettualainen vaimonikin vittuili minulle että ei Skodia kannata edes koeajaa. Tunsin itseni nöyryytyteksi mutta opin että Skoda kelpaa uutenakin vain paalutettavaksi. Seuraavaksi mentiin Toyota liikkeeseen ja laatu oli ihan toista luokkaa.

    2Äänestä

  • Saavuttaako Karoq uuden ennätyksen meluisuudessa vai pysyykö se octavialla. Skoda Octavia on kautta aikain meluisin auto, minkä TM on mitannut. Aika näyttää saavuttaako Karoq tuon tittelin.

    Sen tärkein kilpailija Toyota C-HR on hiljaisin katumaasturi, minkä mikään autolehti on mitannut. Tämän vuoksi C-HR onkin suosittu. Karoq ei tule saavuttamaan samaa menestystä koskaan. C-HR on myynyt hyvin Euroopassa, mutta Karoq on lähes tuntematon siellä. Vain Suomalaiset ostaa jonkin verran Karoqia.

    1Äänestä

  • Tuohon en osaa sanoa mitään, mutta Skoda kaikissa luokissa meluisin auto. Ero Toyotaan on n. kymmenen desipeliä. Tämä on suuri ero. Lähes kaikissa testeissä on suositettu Skoda kuskeille Peltorin kuulosuojaimia, ettei kuulo vaurioidu.

    Äänestä

Skoda-kuskin työkokeilu on "kriitikolle" kovin tärkeä. Onko hän itse jo päässyt sellaiseen? Joka väliin tästä mainintaa tulee....

1Äänestä

Ja kun tutkitaan ammattilaiste tekemiä mittauksia ja heidän kuulunvaraisia tuntemuksiaan, niin asia onkin juuri päin vastoin kuin PenttiHolisti väittää.

Äänestä

Kyllä nuo hybridiholistin jutut tiedetään. Mutta eihän niistä mitään haittaa ole, täytyyhän jampan päästä avautumaan, silloin kun henkilökohtaisia ongelmia on.

1Äänestä

kuka enää edes koeajaa skodia? ruostuvat todella nopeasti ja meluisin auto jonka TM on koskaan mitannut. epämukavia ajaa kaikilla alustoilla. tekniikan kestoikä on surullisen lyhyt ja takuu ei korvaa mitään edes takuu aikana.

1Äänestä
  • Kuka niitä ruostuvia tojotia enää ostaa testien mukaan meluisimpia autoja mitä testeissä koskaan mitattu 4db meluisampi kuin skoda sehän on korvin kuultuna lähes kaksinkertainen..skodaan verrattuna..

    Äänestä

  • Melua_tyhjästä kirjoitti:

    Kuka niitä ruostuvia tojotia enää ostaa testien mukaan meluisimpia autoja mitä testeissä koskaan mitattu 4db meluisampi kuin skoda sehän on korvin kuultuna lähes kaksinkertainen..skodaan verrattuna..

    Älä valehtele! Toyota Auris on erittäin hiljainen auto. Monien mittausten mukaan hiljaisin kokoluokassaan. Ero Skoda Octaviaan on n. 10db, siksi octaviassa onkin kuulosuojaimet tarpeen.

    Tuo sama pätee Karoqin ja C-HR:n välillä. Skoda on niile, jotka ovat jo kuulonsa menettäneet.

    Äänestä

  • Aurisman kirjoitti:

    Älä valehtele! Toyota Auris on erittäin hiljainen auto. Monien mittausten mukaan hiljaisin kokoluokassaan. Ero Skoda Octaviaan on n. 10db, siksi octaviassa onkin kuulosuojaimet tarpeen.

    Tuo sama pätee Karoqin ja C-HR:n välillä. Skoda on niile, jotka ovat jo kuulonsa menettäneet.

    Päivän huonoimman vitsin murjaisit , kyllä se Auris on meluisin ja muutkin tojotat se uuskin Corolla on meluinen kunhan testeihin joutuvat sitte totuus paljastuu..

    Äänestä

Skodan perusvarusteluun pitäisi kuulua kuulosuojaimet jokaista matkustajaa varten.

2Äänestä
  • Huono selitys keksisit jo välillä vähän viisaampaa...ettet noin tyhmältä näytä..

    1Äänestä

  • Vw_jyrää kirjoitti:

    Huono selitys keksisit jo välillä vähän viisaampaa...ettet noin tyhmältä näytä..

    No, missähän porukoissa Goooool nauttii arvostusta noilla "faktoilla"? En usko siellä tarvittavan viisautta lainkaan...

    1Äänestä

Kaikki skootat läpi koko malliston ovat hyvin meluisia. Kodiaq mallia sanottiin hiljaiseksi, koeajoin sen, voi luoja mikä melupesä verrattuna Bmw X6 autooni. Entinen auto oli Audi Q7 ja sekin oli paljon hiljaisempi.

Äänestä
  • Kirjoituksesta päätellen et omista kun kolmentonnin Corollan korkeintaan ..niissä melua piisaa..

    Äänestä

Nimikin on vastenmielinen, puhumattakaan muotoilusta ja meluisuudesta.

Skoda suunnittelu venäjällä varmistaa sen, että skodanei saa ikinä itäautoviittaa harteiltaan

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Avemies kirjoitti:

Tuli tänään oltua Skoda Karoqin kyydissä ja hieman ajettuakin. Todettua tuli, että Skoda jatkaa perinteitään. Karoq on todella meluisa autona, eikä ajettavuuskaan ole häävi. Ergonomia ja mukavuus on edelleen skodalle täysin tuntemattomia juttuja.

Ero Toyota C-HR:n on sangen suuri. C-HR on hiljainen auto ja luokassaan yksi parhaita ajettavuudeltaan. Myös ergonomia ja mukavuus on kohdillaan.

Täytyy kauhiasti ihmetellä mikä saa jotkut ostamaan Skoda Karoqin, joka on yksi surkeimmista autoista luokassaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu