"Eläin passi*

Tuo Turussa sijaitseva eläinkauppa,Puutorin vieressä??käyttää myös sitä eläinpassia "myyntivalttina",ainakin tuntuu siltä,
kun siellä asioitiin,vaikka ei se mitään eläimen kunnosta todista.Ainakaan frettien shuteen.Toinen asia on etteivät oikein käsitä omistajan,usein lapsen surua,vaan syyllistävät vielä enemmän sanomalla että ei ole ruokkinut tarpeeksi hyvin tai muuten on hoitanut huonosti.Onneksemme sentään suostuivat palauttamaan fretin hinnan, vaikka lääkärilaskut jäivätkin omaan piikkiin. Nekin useita satoja €.Toivottavsti jokainen saa rahansa takaisin,ainakin kannattaa yrittää,ehkä sitä kautta saisi myös kauppiaan huomioimaan paremmin eläimen / ten kunnon ja terveyden,jos joutuu korvaamaan.. terveissii vaaa..
61538
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

samaisesta liikkeestä erittäin ikäviä kokemusksia...pitkä keskustelu aiheesta toisella sivulla nimellä fretin pureminen...

palautus oli hirveää haukkumista vaikka itse lähestyin erittäin asiallisesti ja ystävällisesti :(

Miten tuo teidän tapaus tarkalleen meni???



Tässä meidän--> lainaus tuolta aikaisemmasta..


Ajattelin kysäistä teiltä, jotka asiasta enemmän tiedätte omasta kokemuksestani.

Olen vuosien aikana lueskellut sieltä sun täältä juttuja freteistä ja minulla oli ollut lemmikkinä kissoja koiria sekä jyrsijöitä. Lemmikaupassa oli myynnissä fretin poikasia ja koska kaipasin seurallista eläintä, jonka kanssa voi leikkiä päätin ottaa sellaisen mukaan. Vilkkaudesta ja energiamäärästä olin kyllä hyvin tietoinen. Olen myös koirien hoitajana käsitellyt erittäin vaikeitakin tapauksia, joten ajattelin ettei mikään voi olla liian vaikeaa.

Eläinkaupassa hoitaja käsitteli hanskoilla poikasia (ikä 6kk) ja oli varsin varuillaan Ajattelin vain, että tyhmästi että se nyt oli vain kyseisen hoitajan oma juttu, kaupassa kun oli monta myyjää.

Vein lemmikin kotiin inoissani ja onnellisena, keksin jo nimenkin. Annoin sen rauhoittua useamman tunnin. Myöhemmin päästin sen vapaaksi ja istuin itse vain paikallani lattialla. Tulos oli aivan hirveä-> tyttöfretti hyökkäili siekailemattomasti kiinni, joten otin hanskat. Pidin kättä ihan vain paikoillani-> hyökkäys, jonka seurauksena jouduin ravistamaan eläimen irti.

Istuin pitkään paikallani ja fretti tutki uteliaana paikkoja. Nuuskimista-> täysillä kiinni varpaaseen. Toiminta oli täysin epäloogista (eleensä eläin varoittaa hyökkäisesti on peloissaan, tms.). Kuten kaikki tietävät ovat kyseiset tapaukset myös erittäin nopeita, joten käytös oli jo hieman pelottavaa. ajattelin tilanteen rauhoittuvan aamulla ja tarjosin makupalaa ynnä muuta taas itse ihan rauhallisena. Ruoka ei kiinnostanut vain paikkojen tutkiminen ja pureminen.

Säikähtäneenä soitin joihinkin eläinkauppoihin sekä kasvattajalle, jotka olivat ymmällään käytöksestä. Heidän mielestään fretti ei välttämättä koskaan täysin kesyytyisi, jos sitä ei olla eläinkaupassa käsitelty.

Olin lähinnä panikissa minulla kun ei ole tapana palauttaa eläintä. Siinä vaiheessa jos kuitenkin lemmikkiä pelkää ei yhteiselo tasan tarkkaan onnistu.

Menin eläinkauppaa soitettuani siis useille tyypille. Sain hirveät haukut, valehtelua, yms. sellaista ja lopulta myyjä suostui antamaan rahat takaisin (minulla oli mukana kaveri). Kokemus oli kohtuullisen kamala. En ole enää mikään teini, joten odotin kauppiaalta asiallisempaa käytöstä.

Toivoisimpa siis kommenttia että olisiko minun pitänyt vain yrittää kesyttää tätä tapusta, onko se normaalia vai mitä olisi pitänyt tehdä...

Äänestä
  • että olisi onnistunut.Tai kuitenkin TOSI pitkän opettelun tuloksena.Kyllä meidänkin fretti nappasi varpaasta aina silloin tällöin,mutta sen sai lopettamaan näpäyttämällä sitä nenälle.Sitten se oppi jo siitä jättämään varpaat rauhaan kun napsautti sormia.Muuten tutki paikkoja..kokoajan nuuskimassa,ja mihin sai nenänsä koloon niin sinne oli koko fretin mentävä tutkimaan. : )) Onneksi sait palauttaa fretin.Suosittelen (kuten moni täälllä) ostamista kasvattajalta. : )))

    Äänestä

Niin olisi todella kiva tietää mitä eläimelle kävi O_o mihin kuoli :(

Äänestä

Oma frettini on tuolta Puutorin akvaariosta hankittu. Tuolla "eläin passilla" varmaan tarkoitat Cites eläin passia, jonpa puutorin akvaariosta saa elukan mukaan. En nyt tiedä, onko se mikään takuu eläimen terveydestä tai mistään muustakaan. Sillä kai on tarkoitus lähinnäkin pitää jotain "kirjaa" myydyistä eläimistä jne.

Onhan siinä vielä kohta, missä kehoitetaan ottamaan ýhteyttä eläinkauppaan "ongelmatilanteissa". Mitä se sitten ikinä tarkoittaakaan.

Minä en ainakana ota sitä lätyskää mitenkään tosissani, kuten en eläinkauppojen moraalia eläinten myynnissä ylipäätään.

Äänestä
  • En ainakaan tuohon kaupaan kovin mielelläni yhteyttä ottaisi, jos ongelmia ilmenisi.

    Joku raja käyttäymisessä.

    Äänestä

  • CITES-sopimus on kirjallinen todistus siitä, että kyseisellä eläinkaupalla on lupa myydä eläimiä, jotka saattavat olla tietyiltä tahoilta kiellettyjä. Esim. monet papukaija lajit kuuluvat Cites -sopimukseen mikä tarkoittaa että kyseisiä lajeja on laitonta myydä. Jokut lajit, kuten näköjään Fretti ovat sitten siinä piirissä, että erityisluvalla niitä saa myydä. Kannattaisi ottaa selvää tällaisista asioista ennenkuin ostaa tai edes hakitsee minkään eläimen ottoa.

    Lisätietoa
    http://www.wwf.fi/ymparisto/uhanalaiset_lajit/salakauppa/cites_sopimus.html

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Katanas750vm kirjoitti:

Tuo Turussa sijaitseva eläinkauppa,Puutorin vieressä??käyttää myös sitä eläinpassia "myyntivalttina",ainakin tuntuu siltä,
kun siellä asioitiin,vaikka ei se mitään eläimen kunnosta todista.Ainakaan frettien shuteen.Toinen asia on etteivät oikein käsitä omistajan,usein lapsen surua,vaan syyllistävät vielä enemmän sanomalla että ei ole ruokkinut tarpeeksi hyvin tai muuten on hoitanut huonosti.Onneksemme sentään suostuivat palauttamaan fretin hinnan, vaikka lääkärilaskut jäivätkin omaan piikkiin. Nekin useita satoja €.Toivottavsti jokainen saa rahansa takaisin,ainakin kannattaa yrittää,ehkä sitä kautta saisi myös kauppiaan huomioimaan paremmin eläimen / ten kunnon ja terveyden,jos joutuu korvaamaan.. terveissii vaaa..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu