Tässä on lukenut kymmeniä ketjuja eirlaisia valituksia haluamiensa liiketilojen saamisen vaikeudesta. Aloittava yrittäjä, älä jää yksin, olet kaikenlaisten vilinkipaavojen kusetettavissa. Kauppakeskuksiin ei pääse ilman pitkää sopparia ja merkkituote-edustuksia, kuten jossain todettiin, vain frankkareita otetaan.
Kerron oman ajatukseni pari esimerkin kautta, jotka molemmat ovat totta, miten yritys löysi sopivan paikan.
1. Yrittäjä halusi perustaa leipomon kauppakeskukseen, hänellä oli päähänpiittymä siitä, että tuoksu houkuttelee ja ihmiset ostavat ohikulkeissaan tuoretta leipää ja pullaa. Kauppakeskuksessa ideasta ei innostuttu, leipomo tuo tulipalovaaran, öisiä työntekijöitä, joka lisää vartiointi ym - kuluja, lisäksi alkuinvestoinnit alkaen sähköntarpeesta olisivat kiinteistöönkin huomattavat. Sain käännettyä yrittäjän pään pitkän salapoliisityön jälkeen. Piti todellakin mitata, millä kadulla ja missä kadunkulmassa ihmiset liikkuvat. Leipomosta ei ole kauppakeskukseen kuin 150 metriä, vuokra kolmasosan, kauppakeskuksen molemmat elintarvikekaupat myyvät leipomon leipää ja pullaa.
2.Samanlaisen selvitystyön tein Helsingissä kun tuttu halusi perustaa liikkeen, jonka asiakkaista suurin osa on ulkomaalaisia turisteja. Paras paikka ei ole terminaaleissa tai lentoasemalla, ei hotelleissa eikä edes espan laidalla. Pienen turistipuodin hyvä paikka oli mielestäni uudenmaankatu tai Fredrikinkatu. Yrittäjäkanditaatti yritti väenväkisin esplanadille, mutta tyrmistyi vuokratasosta. Myös Sokmannin ympäristö on sellaisissa hinnoissa että köyhä eläisi kuukauden vuokralla vuoden. Tässäkin sitkeys palkittiin ja liike toimii tänäkin päivänä ja voi hyvin, on löytänyt paikkansa.
Eli aloittava yrittäjä, ole avoin. Mieti missä asiakkaasi kulkevat. isot liikkeet, keskukset ym pitävät pienyrittäjää usein "poiskaristettavana loisena", joten luovuutta pitää käyttää. Toki on asiakasherkkiä yrityksiä ja paikkoja, esim kadun kulmaliike, molemmille kaduille on ovet. 90% asiakkaista tulee tietyn oven kautta. Näillä on merkitystä.
Toimitilat
LKV-B2B-konsultti
1
84
Vastaukset
- Kirjanpitelijä
Kivijalkakaupat on kuoleva pisnes.
Kahvila menettelee, mutta katteet ei meinaa riittää vuokraan.
Mieti kaksi kertaa, mitä myyti voisi olla ja jaa se 3 = todellinen myynti !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15110964
- 525240
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452453- 302143
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131711Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421564Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta301251Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351186Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo92935TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o317892