Yhtiövastike

Orivesi

Taloyhtiöstä tulee yhtiövastikkeesta lasku kaksi kertaa vuodessa, kummankin laskun summa n. 800 €.

Olen aikaisemman isännöitsijän kanssa sopinut, että maksan kuukausittain (kuun alussa) ja se on ollut ok. Hän vielä kysyi, haluanko kuukausittaisen laskun tms. mutta sanoin että menee tuolla, osaan siitä laskea ja pidän kirjaa itse.
Nyt vaihtui isännöitsijä. Tuli karhulasku loppulaskusta kun olen vasta 3 kk tältä vuodelta maksanut.

Onko tämä ihan lain mukaista, että peritään etukäteen. Heinä-joulukuun laskun eräpäivä on elokuun alussa.

20

852

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 88hh

      Yhtiöjärjestyksessä täytyy olla maininta miten vastikkeet maksetaan ja siitä voi sopia vain yhtiön edun suuntaan eli voi siitä sopia, että maksaa vaikka 3 kk etukäteen.
      Yleisin lienee etukäteen joka kunkin kuukauden 5. päivä.

      Omassani maksoin kerran vuoden etukäteen.

    • maksoin.verot20v.etukät

      Aloittajan juttu ei voi olla totta.

    • Orivesi

      On se totta. Tämä systeemi on ollut 15 vuotta kun olen yhtiössä asunut, 2 x vuodessa tulee lasku tai oikeastaan ne tulee yhtä aikaa samassa kuoressa, siis koko vuoden yv mutta kahtena eri laskuna, toisen eräpäivä on maaliskuussa ja toisen elokuussa. Itse olen maksanut kuukausittain, juuri kuukauden alkupäivinä.

      Katsoin, että yhtiöjärjestyksessä lukee, että hallitus päättää yhtiövastikkeen ja vesimaksun perimisestä (tai jotain tuohon suuntaan se oli, ei ehkä noilla sanoilla).

      Ihmetyttää vaan, että voiko vaikka päättää, että nyt tammikuussa lähtee lasku kaikille koko vuoden yhtiövastikkeesta ja ellet maksa niin karhu ja viivästyskorko.

      • 88hh

        Kaiva nyt se yhtiöjärjestys ja lue äläkä muistele mitä se mahdollisesti oli 15 v sitten luettuna.
        Tästä täytyy lähteä.


      • Anonyymi
        88hh kirjoitti:

        Kaiva nyt se yhtiöjärjestys ja lue äläkä muistele mitä se mahdollisesti oli 15 v sitten luettuna.
        Tästä täytyy lähteä.

        Nää muistelijat on ihan parhaita!
        Kaikki menee pieleen kun muistellaan ja väärin. Helpommallakin pääsisi kun todellakin lukisi mitä yhtiöjärjestys sanoo.


    • näinpä

      Vastikkeiden pankkisiirrot lähetetään vuodeksi eteenpäin, useimmilla ne ovat suoraveloitukseesa kerran kuussa.

      • vinotalletus

        Suoraveloitus on päättynyt noin viisi vuotta sitten.


      • Orivesi

        Joo, toi on normaali tapa ja näin olen itse aikaisemmin toiminut, maksanut joka kuukausi yhden kuukauden yhtiövastikkeen. No problem.

        Meillä on aina tullut yksi lasku vähän päälle 800 ja eräpäivä n. 10.3. ja sitten on toinen saman suuruinen lasku jonka eräpäivä on n. 10.8. Ja nyt uusi isännöitsijä pitää kiinni eräpäivistä eli pitää maksaa useita kuukausia myös etukäteen.

        Kukaan ei siis osaa vastata, että onko laillista?


      • Kiffer

        Mille kuuksusille nuo kaksi vuotuista laskua kohdistuvat?


    • Ope-ope-minä.tiedän

      "Kukaan ei siis osaa vastata, että onko laillista?"

      Kaikki toimet vastikkeenmaksussa ovat laillisia, kun ne menevät yhtiöjärjestyksen ja yhtiökokousten päätösten mukaisesti. Kaikki toimet ja maksutavat.

      • Anonyymi

        Missään taloyhtiön yhtiöjärjestyksessä ei ole harvempaa vastikkeen maksuväliä kuin kuukausi. Jos kaupparekisteriin esittää pidempää aikaa niin se tuskin menee läpi.

        Outoja UFO tarinoita taas kerran.


    • Anonyymi

      Jos oman yhtiöni hallitus päättäisi, että tammikuussa peritäänkin kaikilta koko vuoden yhtiövastikkeet etukäteen ja lähettäisi laskun kaikille asunnoille esim. 4000 € ja eräpäivä 31. päivä tammikuuta. Meidän talossa on 56 asuntoa, joten reilut 200 000 € yhtiö keräisi kerralla.
      Kyllä lähtisi hallitus pian vaihtoon.
      Eihän sitä edes tiedä asuuko asunnossa enää muutaman kuukauden päästä.

      • Anonyymi

        " Eihän sitä edes tiedä asuuko asunnossa enää muutaman kuukauden päästä. "

        Osakkaalla on kyse omaisuudesta, ei asumisesta. Auttaa myynnissä kun vastikkeet on maksettu valmiksi vuodeksi eteenpäin. Putkiremonttikin maksetaan kerralla, vaikka vaikutus kestää vuosikymmeniä.


      • Anonyymi

        Joo, ei hallitus pysty päättämään yhtiöjärjestyksestä poikkeavasti.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        " Eihän sitä edes tiedä asuuko asunnossa enää muutaman kuukauden päästä. "

        Osakkaalla on kyse omaisuudesta, ei asumisesta. Auttaa myynnissä kun vastikkeet on maksettu valmiksi vuodeksi eteenpäin. Putkiremonttikin maksetaan kerralla, vaikka vaikutus kestää vuosikymmeniä.

        Vastikkeessa on kyse asumisesta. Putkiremontti on omaisuudesta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vastikkeessa on kyse asumisesta. Putkiremontti on omaisuudesta.

        Tuohan olikin hyvä tieto, minulla on vuokralainen, joten en itse asu kämpässä, joten minun ei tarvitsisikaan maksaa vastiketta.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Vastikkeessa on kyse asumisesta. Putkiremontti on omaisuudesta.

        Vastikkeessa ei todellakaan ole kyse asumisesta, sitä ei siis voi verrata vuokraan. Vastike on osuus yhtiön kuluista ja maksuvelvollisuus säilyy sellaisissakin tilanteissa, joissa asunto olisi tilapäisesti asuinkelvoton.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuohan olikin hyvä tieto, minulla on vuokralainen, joten en itse asu kämpässä, joten minun ei tarvitsisikaan maksaa vastiketta.

        Kyllä sinä sen vastikkeen maksat. Vuokralainen makssa sinulle vuokran, ja sinä huolehdit vastikkeen maksusta.

        Tai todennäköisempi vaihtoehto: Sinulla ei ole mitään vukralaista, kun et perusasioita tiedä.


    • Anonyymi

      Meidän yhtiöjärjestyksessä ei sanota mitään siitä, miten vastikkeenmaksu järjestetään. On siis hallituksen päätettävissä, tai voidaan päättää yhtiökokouksessa.

      Kun vastike on pieni, voi olla järkevää maksaa se muutaman kuukauden erissä, etenkin jos joutuu maksamaan pankille palvelumaksuja.

      Vähän outoa kuitenkin tuo 6kk maksuväli. Kolme kuukautta voisi olla sopiva. Kovin pitkä maksuväli aiheuttaa turhaa puljaamista muutostilanteissa - toki isännöitsijän kannalta helppo valvoa maksamisia...

      • Anonyymi

        Asunto-osakeyhtiöllä on yhtiöjärjestys, jossa on aina mainittava:

        7) yhtiövastikkeen määräämisen perusteet sekä kuka määrää vastikkeen suuruuden ja maksutavan.
        https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2009/20091599#O1L1P13

        Sanomisesi, että ei ole mainintaa, ei voi olla mahdollista.

        Jos maksutapa yhtiöjärjestyksessä on määritetty kerran kuussa, joka varmaankin on yleisin, niin hallituksella ei ole oikeutta päättää sen muuttamisesta -> 3kk tai 6 kk tai jotain muuta.
        Sitä oikeutta ei ole edes yhtiökokouksella ellei sitä käsitellä yhtiöjärjestyksen muuttamismenettelyllä, joka löytyy samasta laista.

        - 88hh -


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      65
      5320
    2. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      73
      2606
    3. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      270
      2463
    4. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      36
      2379
    5. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      19
      1804
    6. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      228
      1547
    7. Taas joku junan alle

      Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai
      Loimaa
      54
      1151
    8. Joko luovutat

      Mun suhteen?
      Ikävä
      90
      1076
    9. Harmittaa...Lampsiinjoen sillat

      Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v
      Imatra
      13
      1073
    10. Jalat alta

      Multa kun veit 😎 👘 🦵🦵🤏
      Ikävä
      85
      1060
    Aihe