Tähtiehdokas Ilkka Luoma kritisoi Timo Soinia Helsingin Sanomien Korson tapahtumien artikkelin kommenttiosiossa takinkääntäjäksi.
Ilkka Luoma näyttäisi hyväksyvän Odinin sotilaan päällekarkauksen, koska kirjoittaa:
"Kaveri hikeentyi takinkääntäjälle, selaiselle nutun ympäripyörittäjälle, joka ratsasti itselleen ministerisalkun, nousi hallitukseen sellaisten voimin, jotka olivat nyt harmiaan purkamassa väärin keinoin - mutta syy on selvä - äänestäjien pettäminen, ja oman edun tavoitteleminen .
Soinin poliittinen ura Suomessa on päättynyt, ansiosta tai ei - niin suomalaiset eivät ole koskaan tykänneet berberin kääntelijöistä. Väkivalta saa kuitenkin rangaistuksensa. Lihasvoima ei saa koskaan ylittää sanallista sopimista - olisihan Odin voinut sanoa suorat sävelet, ja toivottaa päättyneelle poliitikon uralle muuta menestystä ja vielä jopa senkin, että Jo Vennamokin sanoi - "pettäjillä olevan aina kohtalonsa" -osapuilleen.
Soinille kunniaksi on todettava, että hän puolusti Tonia loppuun saakka."
Luoma on siirtänyt kommenttinsa myös Suomi 24:n Sininen tulevaisuus -palstalle: https://keskustelu.suomi24.fi/t/15599732/toni-halme-nosti-timo-soinin-tahtiin-ja-nyt-myrskytuuli-iski!
Ei Luoma tietysti mielipiteineen ihan yksin ole tuon takinkäännön suhteen.
Kysymyksiä
1. Saako ehdokas etua itselleen tällaisella toiminnalla?
2. Voiko ehdokas moraalisesti hyväksyä pahoinpitely-yrityksen ?
3. Voiko ehdokkaan oma kritiikki kääntyä kritisoivaa ehdokasta vastaan?
Seiskaehdokas kritiosi Soinia Hesarissa - hyvä vai huono asia?
4
94
Vastaukset
- Äänestäjä
1. Ainakin saa huomiota ja joku kuitenkin on samaa mieltä
2. Ei voi vaan hänellä on asennevamma, joka pitää itse ymmärtää.
3. Aika mahtisonnia esittää. Kun klikkasin nimeä avautui runsaasti kärkeviä kirjoituksia. - paha.juttu
Kyllä Luoman kirjoituksessa pilkistää vahingonilo, joka sumentaa kirjoituskontrollin.
Toisaalta tulipa esille hänen eettiset arvonsa. - kieroa-on
Eikös se örveltäjä ukko ollutkaan Soinin viimevaaleissa pettämä äänestäjä ???
On myös sanottu että se olikin vassuri provokaattori, mikälie sitten totuus ??? - hiihtäjä47
Soini sopisi makkaramainokseen,"syö soinin makkaraa",se heppu on niin lihava,mitenkähän kestää kesän helteet,siinä rasva tirisee
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait112919- 392527
Mies mä oon ihan helppo
Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...381393- 841330
- 631211
Mies olen aika erakko nykyään
Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä40959Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?
Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.124863- 32786
Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas
Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi27635Skenaario
Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan58606