Tämän aamun Hesarissa on ansioitunut artikkeli tieteellisestä tutkimuksesta jossa suoraan todetaan ihmisen itsensä keksineen aikoinaan jumalat kasvavien yhteiskuntien moraalin vartijoiksi.
Jumalat ovat vain aikuisille suunnattua satua siinä missä joulutontut lapsille suunnattua moraalin ohjausta.
Mutta fiksummathan ovat tämän tienneet aina. Tyhmemmät taas eivät tule asiaa ymmärtämään ikinä.
https://www.hs.fi/tiede/art-2000006049065.html
Ihminen keksi jumalat
3
185
Vastaukset
- onNeNiin
Erittäin hyvä ja valaiseva artikkeli.
Nyt sitten odotamme markviisveen ininää tyyliin "ei olisi mitään tutkimusta jos ei jumala blaablaablaa ja Jyrbän vaikerointia evoateista ja luonnollisen anuseksin puuttumisesta komerostaan käsin,hehe. - EvoluutioOnPetollista
" Ihminen keksi jumalat"
Minäkin voin ryhtyä lukemaan HS-raamattua, kun HS-raamattu ensin kertoo "kuka keksi ihmisen" ja miten evolutsiooniteoriassa "tyhjyys räjähtää". (Voisi myös mainita: Kuka keksi rakkauden).
Eräs typerimpiä väitteitä mitä olen kuullut evoluutiosta on se, että joku kala sai päähänsä lähteä kävelemään kuivalla maalla (taisi olla alussa vähän huonossa hapessa) ja se että ihmisen käden sormet olisivat kehittyneet kalan evästä kun muistuttavat kalan evää.
Täyttä valhetta!Kieltämättä kretujen käsitys sitä että evoluutioteoria liittyisi alkuräjähdykseen on varsin typerä.
Raamatun rinnastaminen Suomen suurimpaan päivälehteen on hieman outo. Hesarilla on oma toimitus joka kirjoittaa lehden artikkelit. Raamatussa taas on hyvin vähän toimituksellista aineistoa. Sen jutut ovat pääsääntöisesti ulkopuolisten kirjoittajien tekemiä jotka on sitten koottu yhteen. Käsittääkseni Raamattu edustaa paremminkin oman aikansa MV-lehteä tai Seiskaa. Kaikkien niiden toimituksellinen tapa on ainakin yhteinen. Jutut on lainattu muualta, mutta kirjoitettu uusiksi omaan agendaan sopivaan muotoon.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2011581
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?581001Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän140954- 85912
- 61886
Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11770Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t266766Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä341707Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol74706Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk61702