Ihminen keksi jumalat

Tämän aamun Hesarissa on ansioitunut artikkeli tieteellisestä tutkimuksesta jossa suoraan todetaan ihmisen itsensä keksineen aikoinaan jumalat kasvavien yhteiskuntien moraalin vartijoiksi.

Jumalat ovat vain aikuisille suunnattua satua siinä missä joulutontut lapsille suunnattua moraalin ohjausta.

Mutta fiksummathan ovat tämän tienneet aina. Tyhmemmät taas eivät tule asiaa ymmärtämään ikinä.

https://www.hs.fi/tiede/art-2000006049065.html

3

111

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • onNeNiin

      Erittäin hyvä ja valaiseva artikkeli.
      Nyt sitten odotamme markviisveen ininää tyyliin "ei olisi mitään tutkimusta jos ei jumala blaablaablaa ja Jyrbän vaikerointia evoateista ja luonnollisen anuseksin puuttumisesta komerostaan käsin,hehe.

    • EvoluutioOnPetollista

      " Ihminen keksi jumalat"

      Minäkin voin ryhtyä lukemaan HS-raamattua, kun HS-raamattu ensin kertoo "kuka keksi ihmisen" ja miten evolutsiooniteoriassa "tyhjyys räjähtää". (Voisi myös mainita: Kuka keksi rakkauden).

      Eräs typerimpiä väitteitä mitä olen kuullut evoluutiosta on se, että joku kala sai päähänsä lähteä kävelemään kuivalla maalla (taisi olla alussa vähän huonossa hapessa) ja se että ihmisen käden sormet olisivat kehittyneet kalan evästä kun muistuttavat kalan evää.

      Täyttä valhetta!

      • Kieltämättä kretujen käsitys sitä että evoluutioteoria liittyisi alkuräjähdykseen on varsin typerä.

        Raamatun rinnastaminen Suomen suurimpaan päivälehteen on hieman outo. Hesarilla on oma toimitus joka kirjoittaa lehden artikkelit. Raamatussa taas on hyvin vähän toimituksellista aineistoa. Sen jutut ovat pääsääntöisesti ulkopuolisten kirjoittajien tekemiä jotka on sitten koottu yhteen. Käsittääkseni Raamattu edustaa paremminkin oman aikansa MV-lehteä tai Seiskaa. Kaikkien niiden toimituksellinen tapa on ainakin yhteinen. Jutut on lainattu muualta, mutta kirjoitettu uusiksi omaan agendaan sopivaan muotoon.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      85
      7465
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      96
      5404
    3. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      258
      4612
    4. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      44
      4505
    5. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      62
      3257
    6. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      49
      2695
    7. Olet oikeasti ollut

      Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.
      Ikävä
      22
      2358
    8. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      49
      2333
    9. Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit

      Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘
      Ikävä
      29
      2332
    10. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      41
      2184
    Aihe