IMFn ennustus

totta-kai

IMF laati suuren suunnitelman 2008 kun pörssitalous romahti. Nyt sama porukka arvostelee omia tekosiaan. https://www.msn.com/fi-fi/talous/uutiset/voiko-mikään-estää-seuraavaa-kansainvälistä-lamaa-imf-varoittaa-hoitokeinot-riittämättömiä/ar-BBVeusD?ocid=spartanntp.
Taitaa olla niin että ipulaiset käsittävät paremmin kansantalousasiat kuin kalliit IMFn palkolliset. Mehän vaadimme heti alkuun korkojen pitämistä normitasolla joka on tietysti n prosentti enemmän kuin iflaatio. Mutta koplan teot johtivat nollakorkoon ja järjettömään elvytykseen jolla kansan säästöt ja palkat syötiin pois ja annettiin yrityksille jotka pesivät ne elvytysrahat pörssin kautta ennestään rikkaille. Siitä seurasi ennennäkemätön laiskuus joka on tuhonnut kansantaloudet tyystin. Rikkaiden tapanahan ei ole tehdä oikeaa työtä vaan varasta työn tulokset itselleen poulueiden lahjonnan avulla. Nytkin tämä prosessi on meneillään vaaleissa eikä siitä puhuta mitään koska mm YLE on kieltänyt korruptio-sanan lähetyksissään.Joku erehtyi aikanaan puhumaan siitä mutta sen jälkeen hän ei ole päässyt kertaakaan sisään valtapuolueiden pää-äänenkannattajan ovesta.
Maailmantalous on tuhoutunut pikkuhiljaa koska raha sinänsä ei tuhoudu muutakuin tulipalossa.Se vaan on siirtynyt veroparatiiseihin pörssipelin seurauksena. Kansalle on jäänyt yhtä suuri velka mitä veroparatiiseissa on rahaa. Rikastuminen on siellä ja köyhtyminen meillä.Kukaan muu kuin pörssipelaaja ei voi rikastua koska rikastumiseen tarvitaan aina puolueväen tuki.Sipilän peli onkin aina perustunut tukiaisiin jotka annetaa pelkästään nyrirityksille jotka toimivat pörssin kupeessa.Näin työn tekijät joutuvat köyhtymään . Heillehän ei ole jaettu tukiaisia .
EUn tässä vaiheessa täytyy tietysti yrittää muuttaa asioita ja pelastaa se mitä vielä on mahdollista. Suomen on pakko erota EUsta ja valtaan on äänestettävä ne jotka ymmärtävät asian ytimen. Kansantulo on hyvinvoinnin perusta. Sen kasvattamiseen vaaditaan kannattavaa työtä josta rahat veroihin ja palveluihin saadaan.Tukiaisista pitää luopua koska ne valuvat liikemiehille kerskulutukseen,velka lisääntyy ja kansa köyhtyy. Nyt joudumme kantapään kautta kokemaan vanhan vallan ja sen tukijan IMFn väärien käsitysten seuraamukset. Kansa tietysti on itsekin syyllinen asiaan kun totteli valehtelijoita. Olisi voinut käsittää miten ipulaiset olivat oikeassa jo v1994. Eipä olisi tarvinnut köyhtyä,haaskata aikaansa,tuhota ilmastoa eikä suunnitella seuraavia onnettomuuksia.Ei olisi tarvinnut olla ilman sairaanhoito,ilman vanhusten hoito eikä olisi tarvinnut syytää miljardeja hävittäjäkauppoihin jotka johtavat sotiin.
Nyt Sote on syönyt jo puoli miljardia pois sairaanhoidosta ja Orpo lupaa ne nyt siirtää takaisin siihen. Ei kai huomaa että 10 vuodessa ihminen vanhenee ja tarvitsee sitä hoitoa. Tästä tuleekin sanonta:Orpo piru Kalajoen markkinoilla. Lähes miljardi ja 10 vuotta haaskattu poliitikkojen palkkoihin Sotessa ja kokouksiin matkusteluineen. Ymmärtää hyvin miksi nyt potilas kuolee vikoihinsa.
Asian ydin on että ulkomailla,EUssa eikä Helsingissä ole erikoisempaa viisautta mutta tyhmyyttä senkin edestä.Valtapuolueille riittää tämäkin kun niiden poliikot siitä rahallisesti hyötyvät.

7

97

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HaIlaahon.äänestäjä46

      Draghi puhui tänään kansainväliselle yhteisölle siis Euroopan Keskuspankin suuri johtaja
      https://www.cnbc.com/2019/03/27/ecb-president-mario-draghi.html

      keinoja löytyy, pehmeä talous ei tarkoita lamaa,
      Draghi ennustaa kasvun vaimenemista
      The euro area is set to grow 1.1 percent this year, down from a December forecast of 1.7 percent.

      • meil-sipilä

        Draghi on laman arkkitehti ja EUn diktaatori. Hän juuri on rosvonnut ihmisten rahat ja työpaikat jotta talous menee nurin. Syy ja seuraus on kuin täi Draghin tukassa.Samoin kaikki keinottelijat jotka ajattelevat vain omia etujaan ja haluavat pahaa muille.


      • sillä_lailla_liisu
        meil-sipilä kirjoitti:

        Draghi on laman arkkitehti ja EUn diktaatori. Hän juuri on rosvonnut ihmisten rahat ja työpaikat jotta talous menee nurin. Syy ja seuraus on kuin täi Draghin tukassa.Samoin kaikki keinottelijat jotka ajattelevat vain omia etujaan ja haluavat pahaa muille.

        Joka tapauksessa rehellisempi ja parempi, kuin ipuloisryssäkkäin utopistinen Venezueelamallin kommaridiktatuurihaave =)


    • irtiEMUstaFiexit

      Taloustieteilijä (in memoriam) ennusti jo vajaa 10 vuotta sitten, että seuraava lama (2019) on voimakkaampi kuin Holkerin hallituksen lama. Tämä samainen ennusti myös: "Jos Espanjan talous romahtaa (kuten on käynyt), niin sitten menee koko euro. Espanja on liian iso maa autettavaksi."

      EKP on pitänyt korot aivan liian alhaalla, jotta lainaa haettaisiin yli tarpeen ja säästäminen ei kannattaisi liian matalilla koroilla. Arvokkaan euron politiikka tulee tiensä päähän ja otetaan käyttöön globaali valuutta, RFID-siru ihon alle. (Verratkaa Koiviston konklaavin arvokkaan markan politiikka, ecu ja valtiopetoksella euroon.) Draghi suosii syviä inflaatioita ja EKP vaikuttaa mm. sähkön ja ruoan hintaan, kuten Draghi päätti viime vuonna nostaa molempia. Näin ollen pelkkä CAP-hinnoittelu ei määrää ruokakorin hintaa, vaan EKP:llä on sormensa pelissä.

      Ensimmäinen toimintakeino on sanoutua irti EMU:sta, sitten Fiexit.

      • Anonyymi

        Eiköhän kaikki ole jo myöhäistä. Mikään talous ei ole ikinä kestänyt jättielvytyksiä vaan luhistunut täysin.Ensin luhistuu demokratia ja kansa menettää diktatuurin takia säästönsä. EUssa luisutaan rinnettä pitkin kohti rotkoa.Kaikenkattava tukeminen velkaannuttaa lopulta kaikki. Tämäkö markkinataloutta?


      • Anonyymi

        Maailmanlaajuinen lama on tapahtumassa koko ajan. Kaikki valtiot joutuvat sen sekaan jolleivat ole itse hoitaneet asioitaan kuntoon. Syynä on ahneus ja laiskuus. Muitten kustannuksella toteutettu globalisaatio niittää satonsa hyvin pian. Velaksi eläminen loppuu ja seuraa velkojen maksun vuosituhat. Sitten ei lennellä turisteina pitkin ja poikin vaan tehdään orjina työtä jotta velat saadaan maksuun. Kun rikkaudenlähde,öljy loppuu kokonaan,niin tulot vähenevä ja velanmaksu tulee entistä hankalammaksi.Seuraa hirmuhallitsijoiden aikakausi ja demokratiasta jää vain synkkä muisto. EU osoittautuu pelkäksi unelmaksi josta syntyy painajainen kuten viisaat ipulaiset heti huomasivat.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      115
      6737
    2. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      3737
    3. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      185
      2526
    4. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      276
      2398
    5. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      196
      2071
    6. Martinan bisnekset rajusti tappiolla

      Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      300
      1780
    7. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      9
      1725
    8. Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?

      Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.
      80 plus
      128
      1269
    9. Metsa Man Extra kanava toimii hyvin

      ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.
      Tuusniemi
      27
      1255
    10. Tiedätkö mitä kaivattusi harrastaa?

      Minä en tiedä.
      Ikävä
      69
      1224
    Aihe