Olet koskaan ollutkaan. Olen kuitenkin jo 100% varma ettet kykene riittävän järjelliseen ajatteluun ja kirjoitteluun olosuhteet huomioiden. Ehkä provosoidutkin täällä fundamentaalisesti ja hämmennät entistä enemmän. Ehkä tuo tapasi on tarkoituksellista ehkä tahatonta ihan sama. Mun elämä ei ole kuitenkaan mennyt satukirjojen mukaan pystyäkseni samaan. Mua voi lähestyä vain ystävyyden kautta. Saat olla meistä se parempi niinkuin suurella todennäköisyydellä oletkin ja mun puolesta voidaan olla ystäviä jos meidän tiet jotenkin jossain kohtais.
Nainen lopeta mulle kirjoittelu
Jossiellä
62<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 62
Vanhimmat
Kelle sä nyt noin vauhkoot? Ei kenenkään elämä mee niin kuin satukirjoissa. Älä hyvä mies päästä katkeruutta sydämeen, se on pahinta mitä voit tehdä itsellesi! Kelle naiselle tää viesti on? Tunnistetta kiitos...
Taitaa olla palstan vakiotrolleja. Aina kirjoittaa otsikkoon 'nainen' eikä koskaan laita tunnisteita.
Ikäviä nää trollit ja ihmiset niiden takana. Kiitos kun valaisit asiaa.
Niin ystävyyden kautta tietenkin tiemme kohtaisi mutta miten en pysty järjelliseen ajatteluun? Olenko sun mielestä siis tyhmä kiitos vaan.
Voiko meidän välille tulla muuta kuin ystävyyttä?
Palstan perusteellako olet tehnyt olettamuksesi toisen tyhmyydestä?
Voin kuvitella että olet yhdistänyt eri kirjoittajien tekstejä mielessäsi hänen kirjoittamikseen.
Sinulla sitä mielikuvitusta tuntuu löytyvän.
Mietitkö itse yhtään omaa älykkyyttäsi kun kirjoitat noin typerästi.
Suomennettuna näin: Oot liian tyhmä mutta voidaan olla ystäviä vaikkei kyllä enää nähdä.
Ihan turhaa lätinää koko kirjoituksesi.
Ehkä olet kuvitellut senkin että joku täällä juuri sulle kirjoittelisi.
Aikas ovela naisen tekstiks,kyllä sen tyhmempikin tajuaa että kaiken takana on mustasukkainen naikkonen.Hyh!
No samaa ajattelin tuosta ap tekstistä, ihan naikkosen kirjoittama vaikuttaa olevan
Ai jaa, minusta tässä sinänsä tuntemattoman mussutuksessa ei ole aihetta ensinnäkään mustasukkaisuuteen ja toisekseen kyllähän se paistaa jo joka rivin välistä, että miespuolinen trolli lepertelee ja raivoaa itselleen päivät pitkät. Kolmannekseen se on niin tyhmä, että pitää muita niin tyhminä, että mikä tahansa "dialogi" menee läpi (no meneehän se jos on ruma ja ilkeä mieli) . Neljännekseen, niin säälittävää tapausta ei luulisi olevankaan, että se filmaa joka päivä treffailevansa joka annikkia, vaikka oikeasti turhautumisesta päätellen edes kädellä käynti ei onnistu. Kyllä minäkin vihaisin mun käsiä jos ne ois kiinni noin usvaisessa päässä.
Minusta tuntuu että kirjottaja on mies.
Ei kuule oo tarvetta edes yrittää hankkiutua tollasen ystäväksi. Kattele vapaita miehiä ja jätä varatut rauhaan, niin ei tuu liikaa sanomista puolin eikä toisin!
Aloittaja kirjoitti naiselle..
Samat sanat
Aika näyttää tuleeko mitään. :)
Ai. Sinäkö niist ajoista nykyään vastailetki. ;)
Ei tässä ole viitattu älykkyyteen ja sen puutteeseen. Tää henkilö voi olla vaikka kuinka älykäskin ja hän voi olla aivan hyvin tarkoituksellisestikin hämmentänyt kuin esittäen muuta. Itse viittasinkin rationalisuuden puutteeseen joka ei tule esiin vallitsevat olosuhteet huomioiden. Muuttujat eivät ilmene mitenkään viesteissä täällä ja sellainen fundamentaalinen keskustelu jota täällä käydään ei itsessään viittaa rationaalisuuteen. Se ei itsestäni ole myöskään kovin mieltä ylentävää. Vastauksista huomaa heti ettei sellaiseen edes pyritä joten miksi väittäisin että sitä myös olisi. Kai jokainen nyt itse tietää eikä anna järkensä rakentua palstaviestistä. Tää on on liikaa yhtä massapsykoosia johon en itse tahdo kuulua millään tavoin.
En minäkään tahdo.
Kirjoitat nyt selkeästi itsellesikin vaikeita lauserakenteita, joissa kielesi näyttäisi menevän solmuun.
Tää palsta ei käsittääkseni ole suomenkielen kurssi ja jos täällä joku viesti nyt niin satuttaa niin kannattaa tehdä itselleen jotain.
Kyllä minä ymmärrän sen ettet tahdo olla palstalla en minäkään tahdo.
Se on yksi syy kun ei tiedä mitkä ovat kyseiseltä ja onko edes mitkään ja kyllähän sitä oikeassa elämässä pitäisi se yhteysottaa eikä täällä. Sitten kun siihen mahdollisuus on.
Täällä kirjoittelu on ajan tuhlausta.
Kamala aloitus. Kuulostaa lääkäriltä joka arvoinut potilaan mielenliikkeet. Nice.. 😵 Luulee, että joku haluaa tuollaisen jälkeen edes ystävyyttä. Luulee tuntevansa millainen toinen ihminen on ja veikkaa aloitukset hänen kirjoittamiksi. Salli minun 😂.
Kuvittelee jonkun roikkuvan hänessä ihastuneena. 😵 Mä en ainakaan kaipaa ketään joka määrittelee millainen olen, ystävä on sellainen joka hyväksyy minut sellaisena kuin olen. Eikä määrittele omassa päässään mihin kykenee tai millaiseen ajatteluun ei. Kamala aloitus!!
Mä näen ystävän myös sellaisena joka hyväksyy sut itsenäsi, vaikka mielipiteet oliskin eriävät toisistaan. Ystävä on ystävä vaikka mikä olisi. Eikä toista voi määrittää. Me ollaan yksilöitä ja monessa yksilössä monta eri puolta. Vaikea lokeroida ja olettaa ja luulla ei kannata.
Tää aloitus tai mitkään tällaiset ei sitten koskaan multa.
Teen kuten käsket. En tosin tiedä kuka edes olet, mutta heti tämän viestin jälkeen lopetan just sulle kirjoittelun. Mä osaan katsos olla ainakin nöyrän kuuliainen vaikka muita hyveitä mussa ei sitten näemmä olekaan.
Otit asian esille tietämättä kirjoittaako joku justiinsa sinulle. Näinollen olet provosoitunut ja kukaties kiivastunut eitoivotunlaisesta huomiosta. Et saanut mitä halusit ja kopea ylpeytesi koki kolauksen.
Yksityisasiat yksityisinä, eikös?
Eli mitä opimme tästä ?
Kykeneekö aloittaja itsekkään ajattelemaan rationaalisesti kaiken tämän hutun keskellä..?
Hurjat spekulaatiot käynnistyvät hänen fundamentaalisesta ajattelustaan..
Katsooko asioita nyt liikaa lintu perspektiivistä? Pitäisikö hänen lähestäyä asioita objektiivisesti..?
Mikä olisi optimaalinen tilanne hänen kannalta?
Itseänikin vähän huvittaa tuollainen... avaruus-jutut, pitää ottaa pelejä ja ohjaimikin noniin, tommoinen innostus vain sitten, syksyllä voi tulla ralli-innostus, pitää ottaa ralliohjaimia ja pelejä, no ei tuota tule varmaankaan, tai saattaa tulla.
En ole kirjoitellut täällä sulle, luulosi menee jo vainoharhaisuuden puolelle.....
Sinulla kun on eräs turhan piintynyt huono tapa... Mahdatko ymmärtää että vain siitä luopumalla estät minua aiheuttamasta sinulle harmeja tulevaisuudessa..?
Olikos tuo uhkaus? Vai sellaista rakkautta😅
Onko se siis hubaa ja hauskaa, että yksi mielenterveyspotilas kirjoittelee uhkauksia itselleen, että typerykset saisi jotain draamaa elämäänsä kiihottumalla trollin päivittäisistä tuhauksista? Olisiko oikea elämä mitään valheessa rypemisen sijaan vai tuoko tuo mielihyvää? Ei se tee susta psykopaattitrollia parempaa ihmistä
Voi juma, mä en kuulu tämän palstan ihmissuhdejuttuihin mitenkään. Enkä harhjoja elättele. Tämän palstan typerukset nielevät kaiken mitä tänne kirjoitetaan. JOS joskus pistän tekstin johon väliin niin joku jo LUULEE tietää minusta kaiken😄. Tällaisia kirjoittajia on kuitenkin suurin osa palstalaisista. Meitä jotka emme kaipaile.
Eli ei mitään tarkoitusta, ainoastaan huvitusta.
Niin joo, itse idioottien ihmemieshän se siinä. Eiköhän ne rivien välit huutele jo hitaammillekkin, hulluus suorastaan pursuaa joka pikselistä läpi. Ei tarvitse kauaa seurailla, kun idiootin maneerit ja jankutus ei anna erehtymisen mahdollisuutta, ei liimatut suomut kameleonttia tee. Tällä palstalla ei muuten ole mitään ihmissuhdekuvioita kuin yhden tyttöilevän naisina esiintyvän pölvästin mielikuvitusleikeissä. Sellaisia on helppo narauttaa kun tietää mitä tekee😊 ja työ tekijäänsä opettaa. Härälle tarvii sentään pallipuristimet ja punaisen vaatteen, mutta harhaisuus ja narsismi yhdessä tekee erävoitoista superhelpon
Kukapa nyt on harhainen, olen nainen ja käyn todella harvoin täällä 🤣🤣🤣Poistun kun alkavat jo ukoksi luuleen. Kyl pitäis mennä vaikka sinne kahvilaan teidän etsiin niitä uusia ikävän kohteita. Täällä ei teille taidakkaan olla sitä mitä te haette.
Olet Äs onnellisessa ademassa kun noin söpö ja nätti. Miehet kuolaa ja kullia tulis ovista ja ikkunoista.
Mua nauratti tuo kommentti, että kullia tulis ovista ja ikkunoista (vaikka oikeesti vois ahdistaa). Se vatmaan onkin monen naisen unelma ja toive, että kullia tulis ovista ja ikkunoista. Miehen ei kantsis omia toiveitaan, että pillua tulis ovista ja ikkunoista projisoida naisiin.
Hyvä+aloitus,+mistä+selvisi+kyllä,+ettei+mitään+suhdetta,+pelkkä+kaveruus+riittää+..
Erinomainen+valinta++..+😊
Hämmentävä+oli+kyllä+se,+että+hän+kirjoitteli+sen+tänne,+ilman+tunnisteita+..+ehkäpä+hänen+*hän*+käy+täällä+ja+tietää+100+varmaan,+että+aloitus+oli+hänelle+..
Ota+nyt+siitä+selkeyttä+..+🤔+
Lainaus:+"Olen+kuitenkin+jo+100%+varma+ettet+kykene+riittävän+järjelliseen+ajatteluun+ja+kirjoitteluun+olosuhteet+huomioiden."
Siitä+olen+eri+mieltä+..+katsos+..+sinä+kirjoittelet+oma+itkua+tänne,+ei+hän+..+sinä+siis+ei+kykene+riittävän+järjelliseen+ajatteluun,+oli+olosuhteet+mikä+tahansa,+kun+vuodatat+oma+itkua+tänne+..
Sitä+varten+on+oikea+elämä+ja+se+on+järjellinen+ajattelu!+🙄
Eipä mun kaivattu mies noin suureellisia sanoja, kuten "fundamentaalisesti" tms. edes puhekielessään käytä, joten ei tosiaan ole nämä kirjoitukseni täällä sinulle osoitettuja mitenkään. Ehkä sun omassa päänupissasi on se vika, että omit itsellesi täältä sellaista, mikä ei ole sulle tarkoitettu mitenkään ja käsität asioita väärin.
Lopetan.
Eikö ollut miestä sanoa suoraan irl?
No jos kerrot syysi miksi jatkat edelleen ja millä perustein? Oletko edes kysynyt mitä haluan sinusta? No et ja oletko arvuutellut mitä vedätin no et. Kyllästyttää sun "esiintymistä katsoa. Tiedät hyvin miksei me suoraan sanota. Leikkiähän ja manipulointia sulta. Tyrkyllä kyllä olet. Ja vaihdat mielipidettä milloin kelpaan ja milloin en jne. Toteuta oma viestisi" en halua ollaan missään tekemisissä..... Jne muistatko? No koiya nyt päättää mitä minusta haluat?
Palsta pari oot kyllä hehhehmies😂🤣
Jokaisen pitäis ymmärtää että keskustelut täällä on yliyksinkertaistavia. En voi ymmärtää miten ihmiset jaksaa sellasta. Jos tuot jotain erilaista pöytään niin heti alkaa kitinä. Mikään palstalla ei viittaa siihen että olisin väärässäkään. Palsta käytös standardina voi jestas...
Täällä mitään keskusteluja ole. Eikä tarvi olla täällä jos tarvii vaan nälviä!
Onko aloittaja niin ettet halua hänen ja sinun välille muuta kuin ystävyyttä?
Kyllä se haluaa enempi niinkuin me kaikki halutaan.
Miksi?
Miksi ihastuit häneen?
En aina käy palstoilla mutta kun käyn niin olen ehkä maailman ainoa ihminen... Miten voit kysyä tuota ennenkuin edes tunnet koko henkilöä? Vai koetko tuntevasi hänet jo tämän teoreettisen palsta yhteyden perusteella. Pitää olla oikea yhteys ennenkuin voidaan uskottavasti keskustella tunteista ja en havaitse sellaisen rakentumista.
Miksi olet palstalla onko hänkin täällä?
Niin minä pidän siitä miehestä vaikken tunne häntä. Olen ihastunut hänen olemukseen ja ääneen en vielä muuhun kun en tunne.
Luonnollisesti en voi tietää sitä varmasti ja olen sitä selvittämässä ollut.
Mitä tietää?
No sitä onko täällä. Miten ihmiset voi muka tietää siitä elleivät tunne toisiaan jo ennestään.
En minä tiedä onko minun kaivattuni täällä etkä varmaan sinäkään muttet kertonut mihin häneen ihastuit vai etkö ole ihastunut?
Ei hän tiedä ääntäni joten en voi olla se sun hän.
Etkö ole koskaan puhunut hälle mitään?
Minä olen puhunut muutamia sanoja:) ja joskus kuuntelen salaa kuulen hänen äänensä puhelimen kautta.
Tai en oikeastaan salaa vaan pakosti.
En tietääkseni ja väitätkö kuuntelevasi häntä salaa? Mikä ihmeen agentti luulet olevasi.
En ole agentti vaan joudun pakosti kuulemaan vai pitääkö korvat sulkea. :)
En tiedä mitä tuo tarkoittaa mutta ei kuulosta yhtään omaan tapaukseen sopivaksi. Ei ollut mikään työpaikan juttu kyseessä.
Ei mullakaan enkä luullutkaan että olisit hän moido.
Noniin englantilaiset äänestävät erosta jälleen jo noin 10 kertaako jo, ja itävaltalaiset joilla on tankitkin rajalla jotta ei tule maahanmuuttajia meille ::D
Aika hassua maailmanpolitiikkaakin :)