Virtsaamisongelmat MS-taudissa?

Nainen28v

Hei,

Minulla ei ole diagnosoitu MS-tautia mutta olen välillä miettinyt voisiko minulla olla se, koska minulla on outoja virtsaamiseen liittyviä ongelmia. Migreeniä on myös ja joskus on ollut huimausta saunassa (näkö sumentunut silmissä ja korvissa alkanut soida kuumuuden takia ja olen tuupertunut lattialle, näin on käynyt monta kertaa).

Virtsaamisongelmani ovat seuraavanlaisia: Minulla tuntuu usein pissahädän tunne, mutta kun yritän virtsata pöntöllä ei tule mitään. Joskus on tullut kun olen pinnistellyt. Viime aikoina tuntunut vähän myös että rakko ei tyhjene kunnolla ja tuntuu että vessassa pitäisi koko ajan rampata. Nuorempana (olin n. 22 v) minulle kävi kerran myös niin että ihan äkkiä ilman varoitusta tuli kova pissahädän tunne ja virtsasin housuihini, virtsaa tuli tosi paljon silloin ja piti vaihtaa housut. En ehtinyt edes vessaan kun se kävi niin äkkiä, kyse oli varmaan pakko-inkontinenssista. Noin on käynyt vain kerran.

Osaatteko sanoa voiko nämä olla MS-tautia?

Nainen 28 v

4

363

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MS-diagnoosi1990

      Voi olla MS-tautiakin. Itsellä on virtsaamisongelmia ja virtsaaminen onnistuu vaihtelevasti juurikin kuvaamallasi tavalla, eli virtsaamistarpeesta huolimatta mitään ei välttämättä tule. Öisin joudun myös käymään aihtelevasti WC:ssä. Välillä nukun koko yön ilman taukoja, mutta välillä saatan joutua vessaan kahdestikin yön aikana. Jokainen päivä on muutenkin erilainen kaikkien oireiden osalta.

    • Nainen28v

      Kiitos vastauksesta. Eikös myös pyörtymistä ja näön sumenemista saunassa voi joillain ilmetä ms-taudissa? Minulla on käynyt joskus niin ja korvissa on joskus alkanut myös soida silloin.
      Aloittaja

      • Monisairas

        Noita oireita voi olla ilman saunaakin. Tuo näön sumeneminen liittyy tyypillisesti näkähermon tulehdukseen eli opticusneuriittiin, joka on yleinen (esi)oire juuri MS:ssa. Yleensä saunassa verenpaine laskee koska verisuonet laajenee. Jospa sulla verenpaine laskee liikaa ja tämän vuoksi pyörryttää ja näkö menee. Korvien soiminen viittaa ymmärtääkseni mieluummin kovaan verenpaineeseen. Kuka tietää vaikka tuo tapaus aiemmin ollut jokin varhaismerkki? Toisaalta jos ainut juttu, niin ehkäpä syy on joku muu ollut.

        Kyllä, oireesi sopii hyvin MS-tautiin, mutta on niitä vaihtoehtoja muitakin. Tutkituttaisin sydäntä ja ottaisin pään ja rangan viipalekuvat näillä tiedoilla. Itsellä ei MS-dg:a ole, mutta moni oire siihen sopii ja myös kuumuus aiheuttaa samoja oireita mitä muut kuvailevat, joskaan pyörtyilyä ei ole ollut. Tai no, on useastikin melkein, mutta johtuen nestetasapainon säätelyongelmista. Voisiko olla mahdollista että sinulla olisi saunan jälkeen nestevajaus vai alkaako se pyörrytys pian kuumuudessa?


    • MS-diagnoosi1990

      Itse en ole pyörtynyt kertaakaan, eikä se ole ollut edes lähellä. Korvaongelmista johtuen pyörrytysasiat ovat muuten tulleet tutuiksi. Nyrkkisääntönä voinee pitää sitä, että korvaperäinen pyörrytys on "karusellimaista" ja MS-peräinen puolelta toiselle keinuttavaa. Molempia ollut jonkin verran, muttei onneksi vaivaksi asti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      120
      2542
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      40
      1842
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      710
      1250
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      108
      1042
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      72
      1028
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      98
      986
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      905
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      88
      874
    9. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      101
      862
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      34
      791
    Aihe