IT koulutus puolella luokissa järeitä tietokoneita

mistäedullisestimuistia

niin kysymys kuuluu että kun virtuaaliserverit ja Hyper V vaativat tehtävissä paljon memorya niin mikä memory määrä olisi kotikoneessa hyvä jos tehtäviä voisi paljon harjoitella ennen kokeita omalla koneella.Ulkoisella kovolla voi tuoda kotiin valmiiksi rakennettuja systeemejä koulutuskoneilta mutta jos oma kotikone on heppoinen niin ei onnistu mikään!!.Minulla on kaksi paikkaa muistille niin mikä olisi paras vaihtoehto ja edullisin.Esimerkiksi 2klp 8 Gt DDR maksaa verkkiksessä noin 117 euroa.Ei voi olla totta !!

3

80

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyllä kahdeksallakin gigalla pärjää opetustilanteessa.

      Säiliöinneissä, kuten OpenVZ:lla ei muistin vähyys yleensä ole edes mikään ongelma virtuaalikoneen käyttäessä isännän kerneliä, mutta kuten aina, riippuu vähän siitäkin, mitä sen kontainerin on tarkoitus tehdä.

      Koulutusympäristöt ovat kuitenkin yleensä vaatimattomia, vain kalpea aavistus "oikeasta" ympäristöstä.

    • TunusLirvalds

      Siis täh? Miltä vuodelta se sun kotikone on? 8 gigaa on ollut melkolailla standardi jo yli 5 vuotta. Onko sulla 2 paikkaa muistille yhteensä vai 2 paikkaa vapaana? Käsittääkseni useimmissa vanhoissa 64 bit läppäreissäkin on ainakin 4gb muistia ja jimmsiltä 1x4GB kampa näyttäisi irtoavan 22 eurolla. Vanhoja läppäreitä löytyy melkein mistä vaan roskiksesta ja tehtäviä varten voit ottaa läppäristäsi "lainaan" muistia jos esim pöytäkone on vuodelta miekka ja kilpi. Ilmeisen selvästi et ole ainakaan pelimiehiä.

      Hyper V tehtävät onnistuu 8 gigalla koska niissä harvoin tarvii ajaa useampaa virtuaalikonetta, mutta voit rajoittaa muistin vaikka 2 gigaan ja pyörittää kahtakin. Riippuu mitä käyttistä virtualisoit ainakin Ubuntu pitäisi toimia alle gigallakin.

      Enemmän tässä nyt mietityttää että onko IT varmasti sinulle sopiva ala? Normaalisti IT koulutukseen lähtee ne kaverit joilla on useampia pöytäkoneita ja läppäreitä kotona ja yhteenlaskettu muisti on 32 GB paremmalla puolella. IT koulutus on lähinnä sellainen pakollinen suonylitys niille joilla on vankka harrastustausta, eikä se ala todellakaan sovi ihan kaikille.
      Nyrkkisääntönä jos et tiedä mitä tarkoittaa

      int main(void) {return 0;}

      niin harkitse tosissaan jotain muuta alaa. Nykyään ei nimittäin enää riitä se että osaa kytkeä ja asentaa tulostimen vaan pitää melkeimpä osata kirjoittaa ajuri sille tulostimelle...

    • näinmeilläkäy

      16 Gt on vakio. Nykyaikaisissa käyttöjärjestelmissä(Windows) muistiin sijoitetaan jo ennakolta usein tarvittavien ohjelmistojen koodi jolloin se on nopeasti käytettävissä. Se ei näy varsinaisesti muistin kulutuksessa mutta nopeuttaa käyttöä huomattavasti. Ja kannattaa käyttää sitä lepotilaa sammutukseen niin ei sitten käynnistyksessä koneen tarvitse ladata kaikkea massamuistista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      118
      10293
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5030
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      42
      2211
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      105
      2058
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      26
      1924
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1591
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1392
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      24
      993
    9. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      31
      991
    10. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      977
    Aihe