Pakolaiset unohdettu

Nolo-juttu

Ylen vaalitenteissa ovat toimittajat tyystin unohtaneet pakolaiskysymyksen, että sellaisia toimittajia...
Tänä iltana on vuorossa Halla-aho, ei ehkä enää unohdu.

4

100

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eimeidänyle

      YLE on maahanmuuton suuri ihannoija ja kannattaja. Tänne vaan koko maailma elätettäväksemme, siinä on Ylen ne kuuluisat arvot. Ei kai silloin missään tentissä haluta ottaa esille ainuttakaan haittapuolta ja jos joku puolupomo erehtyy ottamaan, niin Yle käy päälle kiivaasti. Katsokaapa vain.

    • Suut-Suppuun

      Hysss….hiljaaa...Ei saa puhua pakolaisista ja turvapaikka turisteista,
      se sataa PERSUJEN laariin.

    • asiatoikein

      Minkä pakolaiskysymyksen? Ei Suomessa ole pakolaisia, ainoastaan laittomasti maahan tulleita siirtolaisia, joka täysin eri asia.

    • että-taas----

      Ylen vaalitentissä on unohdettu Suomen sisäinen turvallisuus? Miten poliitikot saavat Suomen sisäisen turvallisuuden uhkaluokituksen laskettua? Mitä ennalta estäviä toimia, ettei se nouse?

      Vaalitenteissä on ainoastaan pinnallista diipadaapaa työllisyydestä, taloudesta ja ilmastosta.
      Toimittaja olisi jo älykäs ja rohkea uskaltaessaan kysyä; Mitä eroa ehdokkaalla on näistä; pakolainen, kiintiöpakolainen, turvapaikanhakija, siirtolainen, maahanmuuttaja, laittomasti maassa oleva? Kansallisuudeltaan suomalainen, Suomen kansalainen tai kaksoiskansalainen? Miten kansainvälisissä sopimuksissa ne eroavat toisistaan? Entä Suomen laissa ?

      Poliitikoilla on ongelmien hoitamiseen yksi vakio vastaus/ratkaisu. Oli kyse koulutuksesta, työttömyydestä, vanhustenhoidosta,
      kotouttamisen epäonnistumisesta/rikollisista, ilmaston pelastamisesta jne.
      Siihen pitää laittaa lisää rahaa!!!!

      ja toiseen miten kaikki rahoitetaan; Pitää leikata ja verottaa!!!

      Ja kansalaisille on lakoilla opetettu valmis kaava; Menkää osoittamaan vaan kadulle mieltänne, vaatimaan muilta tekoja!!
      Näin ilmaista koulutusta, sos.tukea, Suomessa oleskelua, ilmaston parannusta jne. saadaan aikaan.
      Niin helposti asiat hoituu: Tekemällä itse mitään muuta kuin osallistumalla muiden "hyvien ihmisten" kanssa mielenosoituksiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      10
      3790
    2. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      214
      3707
    3. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      131
      3395
    4. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      71
      3362
    5. Korpelanvaara

      Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit
      Suomussalmi
      22
      2257
    6. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      32
      1799
    7. Osaatko arvata

      Mitä ajattelin?
      Ikävä
      35
      1569
    8. Heippa nainen

      Tykkään susta niin että halkeen 😘 Kivaa iltaa. t-mies
      Ikävä
      32
      1481
    9. Meidän täytyy tavata

      Siis se on välttämättömyys.
      Ikävä
      92
      1423
    10. Haluaisin et

      Pussaisit läpi ja nuolisit
      Ikävä
      15
      1343
    Aihe