Äänestäjän kuluttajansuoja puuttuu

jkhlföäsäskgfjhyit

Edellisessä hallituksessa vihervasemmisto (demarit vasemmistoliitto ja vihreät) teki ankaria LEIKKAUKSIA koulutukseen ja vanhustenhoitoon.

Oppositiossa ollessaan vihervasemmisto on johdonmukaisesti vastustanut omaa hallituspolitiikkaansa.

Demarit tekivät välikysyksen, kun seuraava hallitus toteutti niitä leikkauksia, joita Antti Rinne oli valtiovarainministerinä vaatinut.

Puheet puheina, mutta käytäntö osoitti että työttömyys lisääntyy, kun demarit on hallituksessa.

Oppositiossa ollessan demarit on johdonmukaisesti vastustanut omaa leikkauslinjaansa niin koulutuksen kuin vanhustenhoidon alallakin.

Sosiaalidemokraateilla on kaksi linjaa. Toinen mitä esitellään oppositiossa ja toinen, mitä toteutetaan, kun ollaan vastussa. Räikeimmillään tämä näkyy sosiaalidemokraattien varapuheehjohtaja Sanna Marinin äänestyskäyttäytymisessä Tampereella, kun hän äänesti hoitajamitoituksen alentamisen puolesta, vaikka eduskunnassa puhuukin juuri päinvastoin.

Antti Rinteen, Li Andersonin ja Pekka Haaviston tapaiset kaksinaamaiset poliitikot vievät äänestäjiltä kuluttajansuojan. Heidän puolueillaan on eri linja sen mukaan, ollaanko hallituksessa vai oppositiossa.

3

117

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • verojatiedossa

      Sama tulee nytkin käymään. Kansa äänestää tyhmyyksissään demarit ja vihreät hallitukseen luullen saavansa sen kaiken hyvän mitä lupaavat. Mutta niin ei tule käymään, sillä raha ei sittenkään kasva puussa. Verot kyllä tulevat nousemaan rajusti, niin että meidän jokaisen pussi tulee olemaan entistä keveämpi.

    • suomi_suomalaisille

      Kaikkea pitää saada mutta mikään ei saa maksaa. Mahdoton yhtälö. Turhista kuluista pitää päästä eroon.

    • vertaajatutki

      Jos ei halua lisää leikkauksia, kannattaa harkita muita kuin perinteisiä puolueita. Eli mieti mitä äänestät.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää

      Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/
      Savonlinna
      120
      12469
    2. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      67
      5084
    3. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      156
      4434
    4. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      466
      4218
    5. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      118
      4118
    6. 73
      3764
    7. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      54
      2843
    8. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      24
      2813
    9. Heräsin taas ikävään

      Ja aivan valtavaan haluun. Tahdon sinua R. ❤️
      Ikävä
      57
      2069
    10. Kauhea ikävä iski

      Mietin vain, mitä olet juuri nyt tekemässä. Mietin myös, välittyykö se sinulle, kun olet koko ajan mielessäni, tunnetko
      Ikävä
      22
      1698
    Aihe