Vaalilupaukset, populismi ja reviiripuolustajat

HS: Onko vaalikeskustelumme epärehellistä ja yksinkertaistavaa – ja kenen syy se on? ”Kyllä nämä ovat kyläpoliitikkoja”

~ https://www.hs.fi/politiikka/art-2000006047456.html -

...
Ilkka Luoma 29.3.2019 - 8:32:

Keskusta sinisen kokoomuslaisuuden kanssa hehkuttaa työllisyyden noususta, joka otetaan sumeilematta hallituksen aikaansaannospiikkiin. Todellisuus on erilainen - aidon normipalkatun työllisyyden nousu johtui suurelta osin maailmanlaajuisesta vedosta, Kiinan puskusta ja investointitavaroiden kysynnän kasvusta - unohtamatta sellubuumia, kun kiinalaiset haluavat pakata miljardeja pahvilaatikoitaan.

Hallitus kikyili sen sijaan työttömien perusrahasta tulonsiirrolla monia alipalkka- ja osa-aikapätkätöihin. Syntyi uusi palkka-aleluokka, jolla voi olla kauaskantoinen vaikutus rospuuttosuomalaisten luokkajaon syntymiseen. Nyt tehdään kikkailutöitä, ollaan osin turhilla kursseilla, kun on pakko - vain muutaman euron tähden ... siksi tiukkaa tuo työttömän perusrahalaisen elämä on. On otettava ilman motivaatiota vastaan kurssi, pätkätyö tai jokin harjoittelu johonkin, mihin ei todellista tarvetta ole.

Hallitus oli ja on kirkasotsaisuudessaan härski, oli niin kivaa liimautua ministeri-audin takanahkapenkille - sieltä ei haluaisi pois. On siis keksittävä jotain sellaista jostain sellaisesta, mihin todellinen vaikutus on ollut vähäinen, miltei olematon. Pm. Juha Sipilä hehkuttaa, että maan talous on laitettu kuntoon - niin, olisiko se poliittista jargonia, sillä maa on velkaisempi kuin koskaan.

Suurella mediahuudollakin mainostettu valtionvelan "vähennys" oli kosmeettinen "kirjanpitosattuma" - maamme on kulkenut velalla jo viimeiset 10 vuotta ... suurien Lippos-kautisten vientiylijäämät ovat historiaa, nyt tuomme enemmän mitä jaksamme maksaa eli viedä - vain lyhytnäköinen selluloosa omista metsistä hakattuna piristää kansantaloutta.

Hallitustodellisuutta koettiin "oikeaan aikaan" uutisoiduilla vanhushoidon shokkiepäkohdilla. Sote taisi kaatua jo kolmannen kerran - yksikään perinteellislupaileva puolue ei saa puhtaita papereita - kaikki ovat jossain vaiheessa vastuussa, kun vastuu juoksee sotea karkuun. Eläkeläisten määrä nousee ja lapsia syntyy yhä vähemmän! Mitä tehdään?


3225 - 88

1

117

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Miksi.näin

      Luomalle ei löytynyt töitä tälläkään vaalikaudella

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      333
      11496
    2. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      37
      3498
    3. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      79
      3067
    4. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      102
      2803
    5. 92
      2666
    6. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      47
      2482
    7. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      155
      2394
    8. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      275
      2294
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1481
    10. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      14
      1460
    Aihe