Vaalilupaukset, populismi ja reviiripuolustajat

HS: Onko vaalikeskustelumme epärehellistä ja yksinkertaistavaa – ja kenen syy se on? ”Kyllä nämä ovat kyläpoliitikkoja”

~ https://www.hs.fi/politiikka/art-2000006047456.html -

...
Ilkka Luoma 29.3.2019 - 8:32:

Keskusta sinisen kokoomuslaisuuden kanssa hehkuttaa työllisyyden noususta, joka otetaan sumeilematta hallituksen aikaansaannospiikkiin. Todellisuus on erilainen - aidon normipalkatun työllisyyden nousu johtui suurelta osin maailmanlaajuisesta vedosta, Kiinan puskusta ja investointitavaroiden kysynnän kasvusta - unohtamatta sellubuumia, kun kiinalaiset haluavat pakata miljardeja pahvilaatikoitaan.

Hallitus kikyili sen sijaan työttömien perusrahasta tulonsiirrolla monia alipalkka- ja osa-aikapätkätöihin. Syntyi uusi palkka-aleluokka, jolla voi olla kauaskantoinen vaikutus rospuuttosuomalaisten luokkajaon syntymiseen. Nyt tehdään kikkailutöitä, ollaan osin turhilla kursseilla, kun on pakko - vain muutaman euron tähden ... siksi tiukkaa tuo työttömän perusrahalaisen elämä on. On otettava ilman motivaatiota vastaan kurssi, pätkätyö tai jokin harjoittelu johonkin, mihin ei todellista tarvetta ole.

Hallitus oli ja on kirkasotsaisuudessaan härski, oli niin kivaa liimautua ministeri-audin takanahkapenkille - sieltä ei haluaisi pois. On siis keksittävä jotain sellaista jostain sellaisesta, mihin todellinen vaikutus on ollut vähäinen, miltei olematon. Pm. Juha Sipilä hehkuttaa, että maan talous on laitettu kuntoon - niin, olisiko se poliittista jargonia, sillä maa on velkaisempi kuin koskaan.

Suurella mediahuudollakin mainostettu valtionvelan "vähennys" oli kosmeettinen "kirjanpitosattuma" - maamme on kulkenut velalla jo viimeiset 10 vuotta ... suurien Lippos-kautisten vientiylijäämät ovat historiaa, nyt tuomme enemmän mitä jaksamme maksaa eli viedä - vain lyhytnäköinen selluloosa omista metsistä hakattuna piristää kansantaloutta.

Hallitustodellisuutta koettiin "oikeaan aikaan" uutisoiduilla vanhushoidon shokkiepäkohdilla. Sote taisi kaatua jo kolmannen kerran - yksikään perinteellislupaileva puolue ei saa puhtaita papereita - kaikki ovat jossain vaiheessa vastuussa, kun vastuu juoksee sotea karkuun. Eläkeläisten määrä nousee ja lapsia syntyy yhä vähemmän! Mitä tehdään?


3225 - 88

1

147

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Miksi.näin

      Luomalle ei löytynyt töitä tälläkään vaalikaudella

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      112
      1464
    2. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      125
      959
    3. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      931
    4. MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(

      MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku
      Maailman menoa
      86
      855
    5. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      57
      757
    6. Pelkäätkö häntä?

      👍
      Ikävä
      64
      612
    7. Minä vuonna kaivittusi on syntynyt?

      Vastausta tässä kaivataan.
      Ikävä
      42
      611
    8. Olit mulle tärkeä...

      😭
      Ikävä
      34
      587
    9. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      191
      579
    10. 48
      557
    Aihe