Alkaako totuus valkenemaan?

Ulovaara

Olen iloinen siitä, että Perussuomalaiset ovat vahvassa nousussa ja sininen tulevaisuus on puolestaan painumassa ansaitsemaansa nollaan eduskuntapaikkaan!

16

88

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eiks-vaan-näin

      Huomasin aamulla, että Sinisille on syyhynnyt jytkykannatus, kunnon syyhy 0,9% lukemin. Sillä voitetaan vaalit mennen tullen ja Timo hillomunkin pääministeriksi.

      • pettäjäntiekäyharhaan

        Takiainen mennyt niin pieneksi,tuskin paljaalla silmällä näkeekään.Hahhahhaa.


    • Moottori

      Timo Soini kuuluisi kylläkin saippuatehtaaseen!

    • faktaakehiin

      Luulisi jo nyt Soini-loikkareille tullut selväksi kannattiko sooloilla? Elovaara ja kumppanit voitte sanoa hyvästi politiikalle jopa kuntavaaleihin ei enää kannata lähteä..............

    • Niinpäniinf

      Mä oon kyllä pettynyt persuihin. Eivät he ole saaneet köyhien/vanhusten/lasten asemaa mitenkään parannettua eli kaikki politiikot ovat samanlaisia päästyään eduskuntaan. Hyvin harvinaista se on, että heikompien asiaa kukaan siellä oikeasti ajaisi. Suomessa rikkaat ovat ryhtyneet itsekkäiksi ja ahneiksi, pian Suomestakin tehdään sellainen rikkaiden valtio missä on vähän rikkaita ja paljon köyhiä. Matalapalkkaisuus ja työntekijöiden oikeuksien polkeminen on jo aloitettu aikoja sitten yhä kiihtyvällä tahdilla. Työelämässä vaaditaan jo liikaa työntenkijöiltä ja ihmiset palavat loppuun kun "säästetään" samalla rikkaiden johtajien nostellessa korkeita palkkoja. Eli täysin röyhkeää menoa ja epäkunnioittavaa maamme puolesta uhrautuneita ihmisiä kohtaan.

      Rajojen sulkeminen ulkomailta vain pahentaisi ongelmia kun ihmiset asuvat isoissa kaupungeissa. Pieniä yrityksiä ei tueta tarpeeksi ja työntekijän ottaminen tehdään ylikalliiksi. Kaikki nuo asiat olisivat ratkaistavissa, jos valtaapitävät oikeasti haluaisivat hyvää ihmisille, mutta ei. Kaikki halutaan oikeasti antaa vain rikkaiden käsiin, muuten pienyrittäjyydestä tehtäisiin helppoa. Helppoa siitä voitasiin tehdä hyvin yksinkertaisilla ratkaisuilla kuten halpojen tilojen järjestämisellä/rakentamisella pienille yrityksille, verohelpotuksilla pienille yrityksille jne jne. Minun on ainakin todella vaikeaa valita ketä äänestäisin, sillä ketään ei kiinosta niiden asioiden parannus mikä tois lisää vaurautta, työtä jne kaikille.

      Yksi asia on sitten vielä äärimmäisyys. Eli maahanmuuttokriittisyys, ihmisiltä puuttuu maalaisjärki ja on vain kaksi ääripäätä joko täysi suvaitsevaisuus tai kriittisyys kun itse kannatan sitä, että tänne saa kyllä tulla ja voimme ottaa vastaan pakolaisia jos ulkomaalaisille tehdään selväksi kunnolla meidän kulttuurimme ja yhteiskuntamme säännöt eikä hyysätä heitä liikaa. Fakta on kuitenkin se, että ihmiset on kautta aikojen vaihtaneet maata/asuinkpaikkaa milloin mistäkin syystä eikä sitä voi estää. Eikä me voida täällä elää missään sujeltussa sillipurkissa vain me Suomalaiset keskenään, kyllä ollaan tällä palolla kuitenkin riippuvaisia muistakin. Olisi naiivia ajatella, että pärjättäis ihan keskenään täällä vaan pettuleipää ja kaurapuuroa viljellen.

      • Anonyymi

        Sä et vaikuta kovin älykkäältä suoraan sanottuna.


    • promillepuolue

      pari viikkoo aikaa vaaleihin. kyllä siinä kerkee sampo terhon mukaan saada sellasen kannatuksen, että kymmenen paikkaa eduskunnasta irtoaa...nyt hösseliks eikä velttoilla siellä! heeeeehehehe...

    • Sininenenkeli

      Nyyh nyyh pikku sinkku..

    • Hyvästi

      Kyllä tämä sinisten pökiöiden narutus oli melkoinen näytelmä. Koko hyväksikäytetty hölmöjen remmi oli niin perustamassa uutta puoluetta, vaikka koko touhulta puuttui poliittinen agenda.

      Toivotaan, ettei näitä kusiaisia enää tämän likaisen näytelmän jälkeen nähdä politiikassa.

    • OinosenÄänestäjä

      "Markan rahalla" saa kaikenlaisia galluppeja. Äänestyspäivän iltana moni perussuomalainen yllättyy ja ihmettelee Sinisten ehdokkaiden läpimenoa/mahdollista paluuta takaisin omien joukkoon. Veikkaan, että pari ministeriä tullee vahvistamaan perussuomalisten riviä eduskuntasalissa. Laitetaan nimikirjaimet, jotta voitte arvuutella>>>>ST/JL ehkä myösJN.

      Kaikki tietystysi riippuu SIITTÄ otetaanko heidät takaisin.

    • eisaaottaatakaisin

      Jos joku sininen sattuisi pääsemään läpi niin ei saa ottaa takaisin. Ovat epäluotettavia, aiheuttavat vahinkoa. Heillä mielessä vain uusi hillotolppa.

    • siniset.siivet

      Ei muuta kun kaikki joukolla Sinisten riveihin.
      Pois persujen kahlitsevasta vihaa lietsovasta joukosta.
      Turvallisuutta tämä maa nyt kaipaa ja sitä siniset tarjoaa.

    • JLeisson

      Sinisten tyhmyys ja hävytön röyhkeys lienee jo hoitanut koko sinisen remmin päättyvälle politiikan sivuraiteelle. Vain Perussuomalaiset jatkavat menestyksekästä matkaansa. Hyvästi!

    • Anonyymi

      Siniset on poljettu paskaan.

    • Anonyymi

      Ploki onelinerit "mitä , täh?" ei siivittäneetkään sinisiä valtaisaan nousuun

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      66
      7110
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      70
      7103
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      149
      5653
    4. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      53
      4728
    5. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      20
      4119
    6. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3770
    7. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      31
      3367
    8. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      37
      3328
    9. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      80
      2823
    10. Köysi alkaa kiristyä putinin kaulalla....

      Putin pelkää eniten juuri omaa porukkaansa, ja siihen on varmasti syytä kun sota ei ole mennyt hyvin, tappiot ovat valta
      Maailman menoa
      40
      2299
    Aihe