Kaikki työsuhteet päättyneet burnouttiin?!?

Viallinen78

1

157

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Itselläni sama tilanne. Ainoa ero on, että lähdin työpaikoista itse.

      Ekasta työstä lähdin 18kk jälkeen. Lihosin tuossa ajassa 5 kiloa, en saanut nukuttua ja sydän muljahteli. Muutto toiselle paikkakunnalle ja uusi alku.

      Työtehtävät vaihteli jossain määrin muutaman vuoden välein. Ehkä tuosta syystä sinnittelin peräti 15 vuotta samalla työnantajalla. Lopulta sain työn kuormittavuuden testissä sellaiset pisteet, joista lääkäri totesi, että jonkun on muututtava tai mies ei ole työelämässä enää 5 v kuluttua. Kävi vähän tuuri ja pystyin vaihtamaan työpaikkaa.

      2 vuotta meni suht. ok. Nyt tuosta on 4 v ja olen täysin kypsä. Palkka on hyvä ja työ fyysisesti kevyttä , mutta silti se vituttaa suunnattomasti. Pakollinen byrokratia, säätely ja jatkuva "tehostaminen" kikyineen ja muu vastaava pännii. Motivaatio on olematon, mutta laskut pitää maksaa ja asuntolaina juoksee. Rinnassa muljahtelee taas ja ns. aivosumu vaivaa hetkittäin. Pahinta on iltaisin ajatukset siitä, että jospa sitä ei aamulla enää heräisi niin loppuisi tämä paska.

      Akastakin on kuoriutunut nalkuttava ja rasittava olento, jolle kulissien ylläpito on kaikki kaikessa. Sekin kuormittaa. Jotain peliliikkeitä olis taas keksittävä, vaan mitä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      180
      2095
    2. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      164
      1836
    3. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      46
      1786
    4. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      123
      1503
    5. Liian paljon hylättyjä ääniä

      Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus
      Maailman menoa
      170
      1334
    6. Ikäero suhteessa

      Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia
      Parisuhde
      57
      1297
    7. Tiedän kyllä sen

      Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen
      Ikävä
      62
      1084
    8. Ärsyttää et olet

      Niin välinpitämätön suhteeni
      Ikävä
      71
      981
    9. Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat

      Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P
      Ähtäri
      27
      952
    10. Tämä Kuhmon valtuusto

      Pöh, sanon minä.
      Kuhmo
      15
      929
    Aihe