Yksinäisyys

Yk­si­näi­syys on suur­ta in­hi­mil­lis­tä kär­si­mys­tä ih­mi­sel­le it­sel­leen, on se sa­mal­la myös mer­kit­tä­vä kan­san­ta­lou­del­li­nen ky­sy­mys, sil­lä yk­si­näi­set käyt­tä­vät so­si­aa­li- ja ter­veys­pal­ve­lui­ta huo­mat­ta­vas­ti enem­män kuin muut ikäi­sen­sä. Ym­mär­tää­hän sen, jo­kai­sel­la meis­tä on tar­ve tul­la koh­da­tuk­si ja huo­mi­oi­duk­si, vaik­ka edes sit­ten sai­raan­hoi­ta­jan vas­taa­no­tol­la.

Täs­sä ajas­sa, jos­sa elin­ta­som­me on ylei­ses­ti ot­ta­en kor­ke­am­pi kuin kos­kaan, mei­dän tu­li­si en­sin kiin­nit­tää huo­mio elin­ta­som­me oi­keu­den­mu­kai­seen ja­kau­tu­mi­seen mut­ta vä­lit­tö­mäs­ti sen jäl­keen sii­hen, kuin­ka pit­kään mei­dän on enää mie­le­käs­tä ta­voi­tel­la pel­käs­tään elin­ta­son nou­sua sen kus­tan­nuk­sel­la, et­tä elä­män­laa­tum­me kär­sii? Hy­vin­voin­ti­val­ti­o­na mei­dän tu­li­si kään­tää kat­seem­me sii­hen, kuin­ka elä­män­laa­tum­me oli­si tu­le­vai­suu­des­sa en­tis­tä kor­ke­am­pi, kuin­ka ke­nen­kään ei tar­vit­si­si voi­da pa­hoin tai po­tea ki­pe­ää yk­si­näi­syyt­tä.

Tar­vit­sem­me muu­tok­sen jo­ka­päi­väi­ses­sä ar­jes­sam­me, jo­kai­sen mei­tä täy­tyy ot­taa vas­tuu­ta omas­ta lä­hiyh­tei­sös­tään. Tar­vit­sem­me li­säk­si myös jär­jes­tel­män joka pal­ve­lee ta­voi­tet­ta elä­män­laa­dun pa­ran­ta­mi­ses­ta, tar­vit­sem­me yh­teis­kun­nan joka pal­ve­lee ih­mis­tä. Mei­dän on pys­tyt­tä­vä tur­vaa­maan jär­jes­tö­toi­min­nan re­surs­sit mut­ta yh­teis­kun­nan tu­li­si kiin­nit­tää huo­mi­o­ta myös sii­hen, et­tä oli­si ole­mas­sa riit­tä­väs­ti pal­ve­lui­ta, joi­den kes­ki­ös­sä oli­si yh­des­sä­o­lo, koh­taa­mi­nen ja läs­nä­o­lo.

0

55

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Saako kantaa asetta

        Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup
        Ähtäri
        67
        6040
      2. Mies mitä ajattelet naisista?

        Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.
        Ikävä
        134
        4294
      3. Järkyttävä tieto Purrasta

        Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.
        Maailman menoa
        106
        2017
      4. Rakastan sua

        Tiedäthän sen ❤️😢
        Ikävä
        63
        1475
      5. 53
        1183
      6. Toinen toista

        Hyvää sunnuntai huomenta susi rinssiltä 🤴🏼☕❄️⚜️❤️
        Ikävä
        261
        1147
      7. Mikseivät toimittajat vaadi Orpoa vastuuseen lupauksistaan

        Missä ne 100.000 uutta työpaikkaa muka ovat? Eivät yhtään missään. Näin sitä Suomessa voi puhua ja luvata mitä sattuu. E
        Maailman menoa
        127
        1019
      8. Ajattele, miten häviävän pieni

        todennäköisyys on sille, että kaksi tiettyä ihmistä yli viidestä miljoonasta sattuvat tulemaan samalle palstalle ikävöim
        Ikävä
        49
        856
      9. Aavistan tai oikeastaan

        tiedän, että olet hulluna minuun. Mutta ilman kommunikointia, tällaisenaan tilanne ja kaikki draama ovat mun näkökulmast
        Ikävä
        31
        783
      10. Pieni vinkki miehelle

        Jos haluat, että tapahtuu jotain edistystä, niin kannattaa suoda ajatus sille, että miltä toimintasi näyttää mulle päin.
        Ikävä
        39
        755
      Aihe