Mutta äänestän ensi kertaa ja äänestän Perussuomalaisia. Kuulun Uudenmaan vaalipiiriin, joten en voi äänestää Jussi Halla-ahoa. En ihan ymmärrä onko oikein väliä ketä perussuomalaista ehdokasta äänestän omassa vaalipiirissäni, ääneni joka tapauksessa menee Perussuomalaisille. Tai oikeastaan vaalikone antoi 3 sopivaa ehdokasta, mutta en tosiaan ymmärrä mitä väliä on ketä noista kolmesta äänestän. Kiitos jos vastaat asiallisesti.
Tämä on varmaan tyhmä kysymys
4
110
Vastaukset
- aivan_sama
Ihan sama ketä ehdokasta äänestät, jos on siitä puolueesta, jota kannatat. Eniten keränneet ehdokkaat saavat kuitenkin loppujen ehdokkaiden äänet. Eduskunnassa ei yksittäinen kansanedustaja voi juurikaan sooloilla. Kunnallisvaalit on enemmän henkilövaalit.
- näin.minä.tulkitsen
Sanoisin että myös kuntavaaleissa puolueen valinnalla on suuri merkitys. Presidentinvaalit ovat sitten enemmän henkilövaalit.
- puoluevaalit
Puolue saa äänesi vaikka ehdokas jota äänestät, ei menisikään läpi. Puolueen valinta on se tärkein asia koska puolue saa aina äänesi joka tapauksessa.
- mitä_ihmettä
Miksi linkki oikeusministeriön vaalit.fi sivulle tuossa ylempänä on poistettu? Mikä siinä viestissä oli sääntöjen vastaista? Kyseisellä sivulla on hyvää yleistä tietoa vaaleista.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie766775Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1346503Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3806292Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3644092Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1532492Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.62399Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?
Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant462138Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1381501- 141462
- 1961212