Kuinkas nyt suu pannaan Paraisilla:
Verohallinto on päättänyt nostaa kiinteistöveroa joillakin mailla Turun ulkosaaristossa jopa tuhannella prosentilla, uutisoi Åbo Underrättelser.
– Olemme tarkistaneet kiinteistöverotietoja tietokannassamme. Tarkistuksessa olemme huomanneet maan verotuksen olleen virheellistä, Verohallinnon alkuvuonna lähettämissä viesteissä on kerrottu.
Verohallinnon mukaan maat esimerkiksi Jurmon ja Utön saarilla on aiemmin merkattu virheellisesti arvottomiksi. Maat ovat todellisuudessa verotettavia, koska niillä ei ei harjoiteta maa- tai metsätaloutta.
ÅU:n haastattelemien maanomistajien mukaan maanviljely kyseisillä mailla on kuitenkin mahdotonta, koska ne ovat pääasiassa suojeltuja ja viljelykelvottomia.
– Miten ihmeessä kivisellä luodolla edes voisi viljellä maata, ja miten Verohallinto kuvittelee meidän hyötyvän siitä taloudellisesti? ihmettelee maata omistava Kalle Sjöberg.
Monet maanomistajista pelkäävät nyt konkurssia suurten veromenojen vuoksi. Kaiken lisäksi oikaisupyyntöön vaadittavat kartat ja lausunnotkin ovat maksullisia.
Verohallinnon asiantuntijan mukaan asiaan liittyvät mahdolliset oikaisuprosessit pyritään hoitamaan mahdollisimman nopeasti. Maksetut veromaksut korkoineen palautetaan, jos päätöstä päätetään jälkikäteen oikaista.
Ruotsin kieli varmaan auttaa tässä asiassa:
SammaRuotsiksi
1
117
Vastaukset
- PohjoisTuuliOnIlmaista
Voi Voi sentään Johan on kun ovat ihan maksullisia nuo lausunnot ym ym..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 28826874
Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa
Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?482294- 2011630
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes1541550Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien351341- 341311
- 1221018
Huomioon ottaminen
Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin30932Sinkkusiskoni pliis kertokaa
Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex89869Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit
Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t81810