Suomi on menettänyt demokratian!

Veroilla toimiva yleisen palvelun mediatalo Yle sensuroi Halla-ahon vaalitentin.
Vaalituloksesta riippumatta useat politiikot kieltäytyvät noudattamasta demokratiaa, vaan sulkevat osan kansalaisista päätöksenteon ulkopuolelle.

Käsittämätöntä, että Perussuomalaiset ei kelpaa enää. Äänestäjät eivät ole vaihtuneet. Puheenjohtaja on vaihtunut monessa puolueessa.

Äänestäkää Perussuomalaisia ja turvatkaa sananvapaus ja demokratia!

3

136

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuhoutunut-suomi

      Suomi romahtaa ja kovaa....jos kelakin on jo tukemassa terroristejä niin voi kristus...ei kerrö enää siitä suomesta jossa minä haluaisin asua tai perustaa perheen,jossa tod.näköisesti saisi lapseni raiskata ilman mitään sanktioita maahanmuuttajien statuksella...suomi on todella sairas maa nykyään.

    • demokratianpitäätoimia

      Hallitus yhteistyöstä on erillaisia lehtiartikkeleita on artikkeleita joissa mm. Kokoomus ,SDP ja Vasemmisto tyrmää yhteistyön,mutta esim.Kokoomus on antanut ymmärtää että ei sulje ketään pois hallitusneuvotteluista joka on demokraattinen toimitapa ja Vihreät Haaviston haastattelussa että eivät nosta kynnyskysymystä hallitukseen menolle.Vasemmisto on puhunut todennäköisimmistä hallituskumppaneista.

      Asia vaatii puolueiden täsmentämisttä ja tuossa suhteessa asia saattaa vielä muokkautua vaalituloksien myötä. Pidän erikoisena mikäli jokin puolue suljettaisiin ennen hallitusneuvotteluuja ja äänestystä täysin hallitusneuuvotteluiden ulkopuolelle, sillä tuo tarkoittaisi kuten aloittaja on julkituonut demokraattisen vaalituloksen nodattamisesta kieltäytymistä. Typistettynä viestinä tuo voitaisiin ilmaista ,jos äänestätte Perussuomalaisa mielipiteenne on väärä emmekä kuuntele teitä ,valitkaa uusi mielipide. Ei kuulu demokratiaan ja tuon suuntaisilla julkilausumilla lausuva osapuoli lähinnä ososittaa suhtautumisensa demokraattisiin toimitapoihin ,sekä tekee puolueesta joka asettaa lausumillaan ulkopuoliseksi,protestipuolueen jolle protestiäänet annetaan. Nimenomaan demokraattisen toiminna ja kansankuulemisen säilyttämiseksi, jotta päätöksenteossa näkyisi jatkossa kansantahto .

    • Yle-veropois

      Ajakaa hyvät ihmiset Yle-vero pois. Jää ihmisille enemmän rahhaa käytettäväksi niihin tavaroihin ja palveluihin mihin itse haluaa sen käyttää.

      Tämä on ainoa asia, missä voin kannattaa persuja jos pystyisivät 110 prosentin todennäköisyydellä sanomaan ja lupamaan. Kävi vaaleissa miten tahansa laitamme alulle riistopakkovero Yle-veron poistamisen kaikilta.

      Kannattaisi olla laajempikin agenda kuin yhden puolueen syrjiminen Ylessä. Se on vain pieni palanen paljon suuremassa kokonaisuudessa mikä on pielessä Ylessä. Ennen kaikkea kuten Sinisetkin sanoo. Yksilön vapaus. Persutkin voisivat tätä ajaa ainakin Ylen osalta. Rahoittaa saa jos huvittaa. Ei pakkoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa

      En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod
      Ikävä
      20
      2373
    2. Nainen, sellaista tässä ajattelin

      Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost
      Ikävä
      238
      1746
    3. Seiska: Anne Kukkohovi myy pikkuhousujaan ja antaa penisarvioita

      Melko hupaisaa: https://www.seiska.fi/vain-seiskassa/ex-huippumalli-anne-kukkohovin-amerikan-valloitus-vastatuulessa-myy
      Maailman menoa
      308
      1286
    4. Miten tämä meidän tarina

      Sitten päättyy?
      Ikävä
      65
      959
    5. Kulujen jako parisuhteessa

      Hei, miten teillä jaetaan kulut parisuhteessa? Työttömyyttä ja opiskelua tulee omalla kohdalla jatkumaan vielä jonkin ai
      Parisuhde
      53
      935
    6. En todellakaan halua että

      Tämä päättyy näin
      Ikävä
      39
      844
    7. Missä olit kun tajusit, että teistä tulee joskus pari?

      Kuvaile sitä paikkaa, hetkeä ja tilannetta.
      Ikävä
      53
      835
    8. J miehelle viesti menneisyydestä

      On jo useampi vuosi, kun ollaan oltu näköyhteydessä. Jäi tyhjä olo, koska rakastin. En tietenkään sitä kertonut. Mutta e
      Ikävä
      35
      747
    9. Valitse, kenen kanssa seurustelet

      Seura turmelee, ja huono seura turmelee täysin. Vähän niin kuin valta turmelee, ja absoluuttinen valta turmelee kokonaan
      Hindulaisuus
      273
      683
    10. Paikat tapeltu

      Ei mennyt ihan persujen toiveiden mukaan Ei kait nyt 20 ääntä ja arpajais voitolla voi olla Ähtärin kaupungin puheenjoh
      Ähtäri
      35
      681
    Aihe