Koti - uskonto -isänmaa oli vasemmiston viljelemä pilkkalause 1960-luvun puolivälistä alkaen. Sotaveteraanit vedettiin lokaan, kotiäidin olivat "kotihuoria" ja "siivellä eläjiä", papit "kypäräpappeja".
- Miten Suomella nyt menee? Suomalaiset ovat paremmin koulutettuja kuin koskaan, mutta syntyvyys on 1860-luvun nälkävuosien tasolla. On turhaa taivastella etteikö pitkään jatkunut suomalaisten perusarvojen pilkkaaminen ja perheen, myös äitiyden ja isän, merkityksen vähättely heijastuisi kovien asenteiden ja arvojen hämärtymisen kautta kansakunnan tulevaisuuden uskossa. Ja se näkyy suoraan myös lapsiluvussa.
Siniset - rehdisti isänmaallinen, tolkun puolue
5
180
Vastaukset 5
- ääni.Suomelle
Persut ovat aidosti suomalaisten asialla. Persut ovat isänmaallisia.
Äänestän perussuomalaisten ehdokasta.- sini.tuuli
En ikinä äänestäs puoluetta joka varastaa puolueen ja vie sen äärilaidalle. Lietsoo vihaa.
Se on persut sellainen puolue.
Älkää vaan heitä äänestäkö. Tulkaa kaikki äänestämään sinisiä, kun he ovat empaattisella inhimisellä perhettä kunnioittavalla linjalla.
- P-kuoriaiset
Halla-aho ja porukkansa ei olisi minä pystynyt perustamaan omaa puoluetta. Piti siis kaapata Perussuomaiset. Kuoriaiset söivät sisällön, perustajat ja oikeat perussuomalaiset häipyivät. Tyhjät kuoret ja miljoonien eurojen puolustuet jäivät jäljelle.
- Setelikuoriaiset
Peruskuoriaisille jäi miljoonien puoluetuen myös ulos hypänneiden Sinisten jäljiltä. Halla-ahon pöydältä näyttää putoavan vain murusia eduskuntaehdokkaiden vaalikampanjoihin, mikä lienee pettymys rahan takia puolueeseen jääneille.
- sapeli1234
Koti Uskonto ja isänmaa olivat kuusikymmentä luvulla Kokoomuksen slouganeita. Mutta olitte kuitenkin kovia jätkiä te siniset, en olisi moista uskonut parivuotta sitten, että pystytte upottamaan omanne lisäksi vielä Kokoomuksen ja Kepun. se on lähes samalla lailla kun yrittäjä teki konkurssin niin hän viimeisenä aamuna totesi rapulassa lähipiirilleen. "tyhjästä aloitin ja nyt on kaksi miljoonaa velkaa, siihen ei jokapoika pysty vaikka kuinka yrittäisi". Hyvä siniset oman hukkumisenne mukana veitte myös pari teille niin läheistä puoluetta ; kok ja kepu, jotka tosin ovat henkitoreissaan vielä JSP.llä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluatko että unohdan sinut kokonaan
Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j841261- 42834
Haapaveden upea kurvikuningatar
No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga77770Pisa-tulokset.....
Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden243719Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin
Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.35601Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää
WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️80582- 46575
- 25522
- 37522
- 27490