American Express kuukausilasku

xema

Onko kenelläkään kokemusta miten Amex suhtautuu, jos ei ole varaa maksaa kuukausilaskua? Voiko laskun maksaa esim. kahdessa erässä?

5

279

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fdsk

      Eiköhän sen voi korkojen kera maksaa pois hitaamminkin, tosin kuukausikäytön limiitti todennäköisesti asettuu tulevaisuudessa siihen, minkä voit kuukaudessa maksaa pois. Tämäkään ei liene sinulle mikään ongelma, päinvastoin.

    • Anonyymi

      No ainakin voit sanoa, kortin näkymättömän korkealle luottorajalle hyvästit, jos et pysty hoitamaan velvollisuuksiasi...
      Eli jatkossa helvetin korkean vuosimaksun vastapainona on käytännössä olematon luottoraja, oli se kortti sitten minkä värinen vain. Saattaa yskiä jo muutaman tuhannen euron lentolippujen kohdalla ikävällä tavalla. Vielä nolompaa on se mikäli kortti yskähtää jo Gigantin tai jopa Prisman kassalla. Eli maksoit velkasi miten maksoit, ota sen jälkeen sakset käteen ja kortti kahtia.

    • Anonyymi

      Älkää hölmöilkö näiden "hienompien" korttien kanssa.
      Amex on nykyisin vain wannabe rikkaiden kortti. Ehkä jopa vähän nolo nykyisin platinakortistakin on tipautettu hakijan tulorajat pois...miksi sellaisia olisikaan kun köyhiltäkin voi höynäyttää 60€ kuukaudessa "jäsenmaksua". Vihreä Amex on sentään jonkun verran tolkuissaan vielä, taitaa olla jopa halventunut viime vuosina, mutta siinäkin maksaa useita kymppejä vuodessa olemattomasta. Pisteiden arvo ei kovin helposti kohoa yli "jäsenmaksun" arvon. Visan saa käytännössä aina ilmaiseksi lähes kaikille tavallisille pulliaisille riittävällä luottorajalla.

    • Anonyymi

      Amexit on tarkoitettu lähtökohtaisesti paljon kuluttaville henkilöille. "Edut" eivät napaa ainakaan meikään. Lounge istuskelut jne saa kyllä ostettua muutenkin jne. Congierge? Menneen maailman höpönlöpöä, asiat hoituvat hetkessä netissä,ilmaiseksi. Mutta joo, jäähän siihen se status efekti?

    • Anonyymi

      Kusettavat jatkuvasti eri valuutoissa. Visa on halvempi ja parempi.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      225
      4117
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2603
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2325
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1416
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      98
      1327
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1159
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      75
      1047
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      923
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      906
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      901
    Aihe