Päätalo-tutkija, FT Sari Keskimaa kertoo, miten kirjailija Kalle Päätalo kuvaa teoksissaan Pohjois-Pohjanmaan ihmisiä, maisemia ja murteita.
Suora lähetys 3.4 Ylivieskasta, suoraan Kärsämäkisille kulttuurin ystäville! :)
Luentoa on mahdollisuus seurata linkin kautta klo 18.20 alkaen:
http://www.paikallistv.fi/kallepaatalo/
Tervetuloa!
Reaganilta: Kärsämäkeäkin Kalle Päätalon silmin.
5
58
Vastaukset
- MantanTaWara
Helevetiunmoinen lorsaaja, valehtelija ja itteään toistava, jOS OLISI OSANNUT LOPETTAA VIkKENILOJUTTUIHIN, ARVOSTAISIN. Sorry, meni kaljan kanssa isoiksikin kirjaimiksi. Mutta mulukku mikä mulukku. Mitä tutkimisdta kuppatautisessa ukossa on?
- peikonperäsii
Huammasliäkärikö se tiällä päissään kirjottelloo?
- Reaganilta.kultturia
Alakaapi olla tukkilanssit keväisten-tulvapurojen varsilta uitettu jo aikaa sitten, uittomiehet, souvarit jo manalle menneet,,, "hän kauan on hiljaa ja vastaa, nyt ei ne nuoret, nyt ei ne nuoret kestä lautallakaaan!"
- Anonyymi
Nyky klopit laskee lumilaudalla...hieman eri taksoilla...ainakin parhaiden menestyneet !
- Anonyymi
Päätalon aikainen maailma on mennyttä aikaa. Nykyajan ihminen ei tunne sitä omakseen, eikä sen ajan arvomaailma saa samaa vastakaikua. Mitä nyt kärsämäkinen, ikuinen perseennuolija, löytää auktoriteettinsä huomaamatta, että maailma ei ole enää entisensä. Syvälle on juurtunut kärsämäkisten alemmuudentunto. Sehän oli myös yksi Kalle Päätalon helmasynneistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihana on nähdä edes ohimennen
Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su18111762- 805760
Mies, mua jotenkin kiinnostaa
Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?1495302- 814538
Aamu on aina iltaa viisaampi.
Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene234342Moi kuumis.
Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.434172Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt
Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko334038Saattaisimme olla yhdessä
Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla423971- 783780
Milloin olisi sinun ja kaivattusi
Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?483657