M6 hifijärjestelmä

Kun täällä useat tuntuvat moittivan Mazda6 perus hifi-järjestelmää minä mukaan lukien......

Paraneeko tilanne kajareiden vaihdolla ja onko kukaan vaihtanut / vaihdattanut / parannellut hifijärjestelmän laatua ?

Hyviä parannuspaikkoja vailla pk-sedulta. Antakaa vinkkejä ?
2876
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Onhan noita paranneltu minullakin. Bosen kaiuttimet otettiin irti ja Bosen vahvistin poistettiin penkin alta ja tilalle laadukkaampaa hifiä. Bosen audiosysteemi riittänee useimmille, mutta itse kaipasin vielä parempaa. Laitemerkkejä en tässä viitsi mainostaa muuta kuin etukaiutinten suhteen. DLS MS6 erillissarja soi etukaiuttimina hienosti, diskantit on peilikotelossa. Takana on 5,25 " koaksiaalit ja takakontissa 10 " subwoofer suljetussa noin 30 l laatikossa taaksepäin suunnattuna. Vahvistin on pultattu takapenkin selkänojaan ja se on teholtaan 4 x 50 W 150 W eli ei mikään mahtitehoinen, mutta riittävä. Annoin vielä äänieristää etuovet ja takakontin, jolloin etukaiuttimien soundi on paras mahdollinen ja auto myös hiljeni. Parannus alkuperäiseen Bosen systeemiin on huomattava ja perusmallin äänentoistosta ei kannata puhua samana päivänäkään.

Mazdan perusmallien äänentoisto on huono, koska siinä on vain 4 heikkolaatuista 5 x 7 " ovikautinta, tehonkestoltaan 25 W. Lisäksi vahvistimen teho on vain 4 x 15 W käytännössä, vaikka mainostavatkin isompia lukuja. Ei kannata tuolle vahvistimelle asentaakaan kalliita hifikaiuttimia, koska ne ei soi kuitenkaan kunnolla. Jos ei halua asentaa lisävahvistinta, niin kannattaa ostaa jotkin riittävän herkät kaiuttimet, jotka soi tuollakin teholla ja asentaa erillissarja eteen eli diskantit peilikoteloon. Sinne menee jo valmiit johdot. Tällä tavoin saa ääntä nostettua ylös ja musiikki tuntuu tulevan korvien tasolta eikä lattian juuresta ja tämä voi jo riittää monille. Takakaiuttimilla ei ole niin väliä kuskin kannalta, mutta jokin vähän laadukkaampi 2-tie koaksiaali-kaiutin mielellään taaksekin. Jos kunnon bassoja haluaa, niin sitten on hankittava lisävahvistin ja erillinen bassokaiutin takakonttiin.

Hifipiste on ainakin hyvä parannuspaikka PK-seudulla. Lisätietoja Mazda6:n hifin parannuksesta löytyy tuolta:
http://home.online.no/~rekse/mazda6/index.htm

Äänestä
  • ...erittäin hyvästä vastauksesta.

    Taidan mennä piipahtamaan kyseisessä liikkeessä tiedustelemassa miten äänentoistoa voisi parantaa edes kohtuulliselle tasolle.

    Mazdan perusäänentoisto on todella huono. Kelloradiokin soi paremmin. Olisihan se mukava saada vähän bassoakin, mutta takakontissa (farkku) ei oikein ole tilaa laatikolle, kun vaimo haluaa kuskata puolet omaisuudesta mukanaan matkoilla :

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


antihifi kirjoitti:

Kun täällä useat tuntuvat moittivan Mazda6 perus hifi-järjestelmää minä mukaan lukien......

Paraneeko tilanne kajareiden vaihdolla ja onko kukaan vaihtanut / vaihdattanut / parannellut hifijärjestelmän laatua ?

Hyviä parannuspaikkoja vailla pk-sedulta. Antakaa vinkkejä ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu