Kokoomus jäädytti eläkkeet; miksi?

perskulessentään

Koska piti saada rahaa tuleviin maahanmuutajien elämiskustannuksiin!

Laiton maahanmuutto vei siis meiltä yli miljoonalta eläkeläiseltä rahaa ..

Oliko se nyt meillä pakko maksattaa maahanmuuton kustannukset?

Laittoman maahanmuuton kustannukset maksettiin me eläkeläiset, kun meidän eläkkeet jäädytettiin!

Tämä tällainen on minusta täysin laitonta!

Kai se on kerjuulle sitten lähdettävä, että saa lääkkeet ostettua!

13

177

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voiperskules

      Katsokaa nyt eläkeläiset, ketä äänestätte!

      Perkeleen hallitus, kun meillä maksattaa laittoman maahanmuuton kustannukset!

      Me maksetaan ne luvattomasti maassa olevienkin kustannukset, kun niitä yli 10 000 kielteisen turvapaikkapäätöksen saanutta ei voida palauttaa lähtömaihinsa - ne kun eivät ota niitä vastaan; miksi? Koska ne on turvallisuusriski!

      • kolllli57

        Niin kansaneläkkeen indeksin jäädyttäminen vaikuttaa kaikkien pienituloisinpiinj a myös ulosoton suojaosuuteen ja me jotka tunnemme kokoomuksen piirin tiedämme että ikipäivänä ei tuota indeksiä palauteta takaisin toimintaan jos kokoomus pääsee hallitukseen.


    • vohanperskulesles

      Aikooko kokoomus tappaa meidät pien eläkeläiset nälkään?

    • veeddoo

      Miten aloittaja päätyi siihen että maahanmuutto vei eläkeläisten rahat?

      Tässä yhtä hölmö päätelmä:

      Maksan nyt eläkettäni joista maksetaan nykyisten eläkeläisten eläkkeet eli nykyiset eläkeläiset vievät mun eläkkeeni! Hyvä että eläkket jäädytettiin, ehkä vielä jotakin jää minun tulevaan eläkkeeseeni. Nyt persut haluavat leikata minun eläkettäni.

      Katsokaa nyt työtätekevät ketä äänestätte sillä eläkeläiset vievät teidän eläkkeenne. Kuka maksaa meidän eläkkeet kun eläkeikä koettaa?

      Olisiko kuitenkin parempi kerätä itse se eläke ja jättää kuluttaminen ja naapureille näyttö sekä sopulielämä vimpaimineen jotta eläke riittäisi tulevaisuudessa.

    • palvelinvirhe

      Palvelinvirhe. Palvelinvirhe, Palvelinvirhe

    • eilisää

      Orpo vastustaa henkeen ja vereen, että pienille eläkeläisille annettaisi mitään lisää..

      sellainen kokoomus..

      Mitä huonommin eläkeläinen elää, epäterveellistä halparuokaa, ei varaa ostaa lääkkeitä, jne .. sitä nopeammin eläkeläinen kuolee!

      Sitä Kokoomus haluaa ..

      • eivät.pääsevaaliuurnille

        näin saadaan kokoomuksen vastustajia vähemmäksi.


    • eirikkailta

      Ei rikkaiden eläkkeitä ole jäädytetty. Isot eläkkeet ovat täydessä indeksissä ja kasvavat kovaa vauhtia!

      Vain köyhinpien pienet eläkkeet jäädytettiin!

      • Rikkaiden eläkkeet maksetaan vakuutusyhtiöiden kautta sen aseman mukaan missä he ovat olleet työhistoriansan aikana ja palkasta maksetun eläkemaksun mukaan.Köyhimmät saavat kansaneläkettä jonka minimi on jotain 800 euroa kuussa ja tuon kokoomus ja Sipilän kepu jäädyttivät vuosiksi kuten niiden 400 tuhannen ulosotossa olevan ihmisen suojaosuuden joka on vain noin 670 euroa kuussa ja Ruotsissa se on 1400 euroa eli kruunuina noin 14000 kruunua,katsokaa nyt ihmeessä ketä te äänestätte!


      • Tulevia isoja eläkkeitä ei enää tule koska tulevat eläkkeet on karttumisperusteisia, Keinottelulle tuli loppu


    • ymmärrettävääon

      Pakko on Pääministeri Orpon leikata eläkkeitä vaalien jälkeen ..

      Maahanmuuttoon menee 37 miljardia pelkästään noiden 30 000 maahanmuuttajan kuluihin, kun niitä ei saada ketään pois maasta .. Irak ei ota ihmisiä maahansa, jotka ovat maalle turvallisuusriski!

      Jos nuoret miehet lähtevät pakoon, kun pitäisi puolustaa maat Isis valloittajaa vastaan; ei kai mikään valtio ottaisi heitä takaisin!?!

      Jätä siis NUKKUVA äänestämättä, niin siitä se lähtee!

    • siinätuokin

      SDP ja Lipposen hallitus teki eläkkeiden taitetun indeksileikkauksen ja se näkyy ja tuntuu. Kokomus hoitelee jälkipyykkit aina rikkaiden eduksi. Eläkekattokin lähes kaikkialla, mutta kokomukselle se ei sovi. Tuo SDP touhu ihmetyyttää eniten

      • Eläkekattoa ei varsinaisesti tarvita jos perustuu maksettuhin vakuutusmaksuihin karttumisperusteisesti, Nyt meillä on eläkkeensaajia jotka saavat eläkkeennsä 4 v säännön perusteela eli 4 v on maksettu kohtuuttoman suuri vakuutusmaksu että saavat suuren eläkkeen. Näihin pitäisi puuttua koska tällä säännöllä syösään pieneläkkeitä varsinkin niitä jotka saavat karttumisperusteista eläkettä


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi yritti murhata mopopojan

      Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti
      Maailman menoa
      708
      2095
    2. Mopomiitti!

      Menikös öoliisilta yli tuo mppedinkans kisaaminen tais olla melkoinen riski vahigoittaa tarpeettomasti jopa kuolla tuoss
      Tuusula
      362
      1131
    3. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      74
      970
    4. Poliisi kiilasi mopoilijan

      Ylellä leviää video jossa poliisi pysäyttää rajusti kiilamalla mopo pojan. Toivottavasti poliisi ottaa tuosta mallia myö
      Kiuruvesi
      156
      888
    5. Käviskö tällainen suhde

      Tutustutaan, fyysistä kontaktia, mutta ensijaisesti tarkoituksena ei ole aloittaa mitään virallista tai rikkoa mitään? E
      Ikävä
      65
      646
    6. Onko täällä ketään

      Joka kaipaa M alkuista? Millä kirjaimella nimesi alkaa?
      Ikävä
      46
      624
    7. Vetovoima

      Onko välillänne suuri vetovoima ja miten se ilmenee? Onko siitä haittaa?
      Ikävä
      31
      609
    8. Niin kauan tätä

      Onko vuotesi menneet hukkaan
      Ikävä
      88
      587
    9. Aina vaan mietin sua

      Miksen saa sinua mielestäni pois
      Ikävä
      32
      570
    10. Nainen. Onko meissä

      Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
      Ikävä
      37
      530
    Aihe