Maksaako joensuun elli huoltomiehille palkkaa jokiasemalla istuskelusta?
Ellin huoltomiehet
HuoltomieheksiOpiskelija
1783
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Jos olisit joskus ollut työelämässä niin tietäisit, että työpäivän aikana työntekijöillä on myös lakisääteisiä taukoja. Kahvitauot ja lounastauko eli ns. ruokatunti.
Lisäksi voi olla, että on joku muu syy pitää taukoa, eikä etenkään vaihtuvien työkohteiden työpaikoissa ole määritelty paikkoja joissa tauon voi pitää.
Toki sen ymmärtää jokainen, että sinua ärsyttää kun oma elämä on vain päivästä toiseen raahautumista ja syvän katkeruuden sävyttämää, ellei peräti kokonaan katkeruuden ja kateuden täyttämää. Hyvin harvoja poikkeuksia lukuunottamatta jokainen meistä on kuitenkin ja enimmäkseen itse syyllinen omaan tilanteeseensa. Usein myös silloin jos joku toinen on toiminnallaan mitätöinyt tavoitteesi (tämän tiedän kokemuksesta).
Höpö höpö. Kellotin viimeksi, kauanko pitivät taukoa. Päivän aikana kävivät 3 eri kertaa, aikaa tähän paloi 4h ja 20min yhteensä.
Työttömät ulise täällä kun tuunari käy lakisääteisellä tauolla.
Ja vinkki duunareille, vetäkää ne housut vaikka kainaloihin asti, jos ei muuten pysy päällä. On irvokasta, kun kahvilassa näkee näitä "työmiehen hymyjä". Ruskea, haiseva vako senkun loistaa..
No just. Kellotit taukojen keston.
Oletko siis ihan oikeasti täys taukki, jonkinasteinen skitsoF. vai pelleiletkö?
Jos ihmisellä on elämä siinä mallissa, että pitää ottaa aikaa toisten taukojen pitämisestä, vieläpä sellaisessa tapauksessa jossa asia ei hänelle kuulu, niin kylläpä on päässä paljon korjattavaa.
Voisin ohjeistaa hakemaan apua, mutta minulle on ihan ykslysti vaikka nyrjähtäisit lopullisesti.
Hyvä, että joku kellottaa. Nuo duunarithan on laiskempia kuin elämäntapa työttömät!
Miksi kyttäät? Työnjohdon tehtävä.pidä vain huoli omista asioista.
Eikös itäsuomessa ole perinteisesti oltu työelämän käytännöissä nk. ryssätyylisiä.
Ahkeria ovat. Kyllähän sen näkee. Pitkiä taukoja pietään kun on niin kova työtahti. Ei kato palauvu muuten armottomasta työtahista.
Kun ruokatunti loppuu, onkin jo kiire aloittamaan kahvituntia 👷😌
Pitäähän duunarinkin tauot pitää. Mitä täällä työnvieroksujat metelöi.
Kusessa on työnantaja, jos työporukkaan eksyy useampia kännykänräplääjiä.
Onko kellokallet ollu laskemassa tämän päivän kahvitaukojen mittaa? Vai vieläkö ootte rapulassa makaamassa?
Ollaan jo 3h tarkkailtu, ei hyvältä näytä. Mutta raportoidaan iltapäivällä taukojen pituudet.
Eikö tässä nyt kuitenkin olla hakemassa vastausta yksinkertaiseen kysymykseen.
Kyllä maksaa.
savottamiehiä savottamiehiä
Savotan miehet joutuvat kohta etsimään itselleen uudet savotat