Valeuutisia!Pyhäjärven keskustasanomat

Tikanmäen pääkirjooitus Pk. Toukokuun loppuun mennessä päättyy energiatuen rahoitushakemus aika. Tähän haetaan yhteismallia, jolloin pumppuvoimalaitos ja tuulivoima yhdistettäisiin. Vesivoimalla saadaan energiaa silloin kun ei tuule ja tuulisella säällä energian tuotanto lisääntyy, jolloin voidaan kannattavaasti pumpata vesi ylös. Energian tuotannossa Pyhäjärvelle toteutetttava malli on täysin hiilineutraali eli erittäin hyvä ilmastoteko. Käy äänestämässä Pyhäjärven tulevaisuuden puolesta.Pyydän Keskustan kunnallisjärjestöä valaisemaan asiaa.-miksi levitätte täyttä puppua vaalikarjalle? - pumppuvoimalaa ei ole tietääkseni missään maailmassa.Suomen vesivoimayhtiöt on todennut koko hankkeen kannattamattomaksi.Vesivoima jatuulivoima sähköyhtiöt kilpailevat verisesti keskenään,joten niiden yhteistyö on täysin utopiaa.Mistä KEPU siis löytää toukokuun loppuun mennessä yhtiöt ,jotka sijoittavat satoja miljoonia Jukka Tikanmäen keksintöön? Muutama vuosi sitten oli Laguna/potunkasvatus.Nyt KEPU tekee pumppusähköä ja kasvattaa kärpäsen toukkia.Jään odottamaan toukokuun loppua! Raimo Parkkinen Hiidenkylä.
2182
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat
  • ...ei meidän piskuisessa Suomessa! Kaivoksen veden pumppaus on niin kallista, että siihen ei meidän kunnan rahat riitä alkuunkaan ja kukaan ei ole niin hullu, että tyhjään sijoittaa.

    Äänestä

Arvoisa Raimo P Hiidenkylä.
Ajatusta asioista sanelet, ellet itse näpyttele koneelta?
Sinähän tunnet Tikanmäen metkut, olet vissiin samaa ikäluokkaa ja olette samojen kuppiloiden kävijäkuntaa eri aikaan kait?
Paremminkin vois seuransa valita.
Mitä tulee vaalilehden pääkirjoitukseen, tähän Tikanmäen suurmurffipäämies kirjoitukseen, niin minuakin alkoi v*****ttaa kuin pientä oravaa, kehtaakin käyttää hyväksi ihmisten uskomuksia, niin hömppäjuttu se oli.
Sipilän ja Tikanmäen poppoot OVAT demokratian saralla niin paikalllisesti, kuin valtakunnallisesti äänestäjien hyväksikäyttäjiä, siekailematta ja suurisuisesti ja isäntäeleisesti.

Mitä tulee pumppuvoimalaan, ja tuulivoimaan ja niiden yhteistyöhön..höpöhöpöä. Yhtä vähän sopivat toisilleen, kuin Halla-aho ja Terho tai Sipilä ja Väyrynen tai Rinne ja Urpilainen tai Orpo ja Vapaavuori, ei tule mitään vain kipinöitä.
Tuloksena olisi generaattori, joka tarvitsisi kahden ydinrreaktorin sähköntuotannon voidakseen pyöriä ja silloinkin eri aikaan ja omaan suuntaansa.

Äänestä
  • Tässä kaupadsa kuolee kaikki. Nuorisosäätiö meni nyt sitten puihin. Entiset mesojat joutuvat nyt sitten lopulliseen kiirastuleen, että näin nämä suuret miehet toimii...miten käynee meillä?

    Äänestä

Pyhäsalmen kaivokseen suunniteltu pumppuvoimalahanke on pistetty jäihin
Viisi energiayhtiötä on selvittänyt pari vuotta voimalan rakentamisen kannattavuutta
Pumppuvoimalassa vesi pumpattaisiin ylös edullisen sähkön aikaan ja laskettaisiin alas kalliimman sähkön aikana
https://yle.fi/uutiset/3-8209424
-------
Jäihin? On parempi sanoa, että hanke on betonoitu, ei ikinä, ennen kurki kuolee, kun suo sulaa.
Vaikka kaikki Suomen asiantuntijat laskevat, ei kannattavuus tule eteen, pitää maksaa että pumppaus tuottaisi
Mikä on edullisin aika?
Se kun Tikanmäki siirtyy syrjään ja alkaa polkea sähköpyörällä sähköä hiukkasen edes.

Äänestä

Voisit Raimo joskus esittää vaihtoehtoja tuon pelkän kritiikin sijaan! Eipä sulla taida olla eväitä puntaroida kaivoksen tilalle uusiokäyttöä! Omalla nimellä on helppo kirjoitella ja haukkua kaikkia muita kun itsellä ei ole mitään hävittävää (saitko 4 ääntä viime vaaleissa)! Minulle ainakin on ihan sama kuka uskoo pumppuvoimaloihin ja mihin tahansa jos Saamme miljoonien rahoitukset ja työtä Pyhäjärvisille, ihan niin kuin Pyhäjärven Parhaaksi!

Äänestä
  • Miksi sinne kaivokseen pitäisi saada toimintaa?Onko täällä tullut joku ihmeellinen käsitys vallalle ,ettei maanpäälle voi hankkia yrittäjiä? Uskon,että työntekijät osaa suunnistaa töihin muuallekkin kuin kaivokselle! Kaivos loppuu syksyllä ja muutto paikkakunnalta alkaa! Herätkää jo päättäjät ruususen unesta on aika toimia!

    Äänestä

  • Eihän ole vaihtoehtoja heilläkään, joita palkattu suurella rahalla keksimään, mitä ihmeellisempiä, suuruudenhulluja haaveita. Ei yksikään ole ollut taloudellisesti kannattava. Tämä Siperian rajamailla oleva onkalokertymä, on niin kallis haaste, että siitä dasdasn vain jätteiden hävityspaikka, jos sitäkään?

    Äänestä

aivan niin, antaa luonnon hoitaa kaivoksen alasajon. jos kuilut ja käytävät täyttyvät vedellä, ei ne katoa saavuttamattomuuteen, vedet voi pumpata pois uusilla tavoilla.

Tai miten olisi, jos vaan kaivoskuilujen vettä alettaisiin pullottaa, tai pussittaa ja myydä kuivuuden ja saasteiden saastuttamien käyttövesien puutteessa oleville ja ruokavesistä kipuilevien maiden käyttöön?

Jos joskus vuonna 2119 joku suoraan alenevassa sukupuussa oleva hiukkasen viihdyttäjän jälkeläinen on niin huippukeksijä, että saa aikaan kaikki jo nyt koetellut uusiot kannattaviksi.
Kaivoksen pitäminen kuivana maksaa niin paljon, että ei edes eu-unioni tule antamaan hupihöpötysten koe-erien takia miljardeja, saati miljoonien koeponnistusrahoja.

Äänestä
  • Minä olen ratkaissut tämän jutun jo vuosia sitten.
    Eli näin. Tehdään pari hehtaaria aurinkokennoja pumppausta varten sekä pari tuulipropellia torneihin niin saadaan säätövoimaa vesiturbiineista.
    Ei tarvihe olla insinööri näitä ratkastaessa. Tämä idea on vapaasti käytettävissä esim. vielä näissä vaaleissa.

    Äänestä

  • Miljardit taisi olla erään talousneron lipsahduksia!

    Äänestä

  • iso.luku kirjoitti:

    Miljardit taisi olla erään talousneron lipsahduksia!

    Keskustalainen jäniskeventäjä iski jälleen!

    Äänestä

Mielestäni nimimerkkikirjoituksilla on sama arvo kuin käytetyllä vessapaperilla;joaisen tulee vastata kirjoituksistaan,Minun vaihtoehtoni kaivoksen jälkihoidossa on seuraava;Pyhäjärven kaupungin tulee olla todella aktiivinen vaiheessa jossa kaivosyhtiö lopettaa toiminnan;Kaivosyhtiön on siistittävä ja purettava kaivos omalla kustannuksella,siten ettei siitä koskaan aiheudu haittaa eikä kustannuksia nykyisille ja tuleville sukupolville,Kaivokseen ei saada kannattavaa teollisuutta,Jätteiden siivoaminen koskee myös maanpäällisiä rakennelmia ja erityisesti kaivoksen suuria jätealtaita,On kaivosyhtiön asia huolehtia kaikesta jälkitoimesta,Siitä ei saa aiheutua valumavahinkoja,Tikanmäen väite,että ympäristöministeriö myöntää varoja pumppuvoima hankkeisiin ja toisaalta haettaisiin tukia vesivoima/tuulivoima yhtiöille ei ole totta,On todella merkillistä,että keskustapuolue kalastelee ihmisten ääniä valheilla, Raimo Parkkinen Hiidenylä,

Äänestä
  • Miten joku voi olla noin ulkona asioista! Totta kai kaivos huolehtii jälkien siivoamisesta, siihen on varattu kuulemma 30 miljoonaa (3o ooo ooo€)!

    Äänestä

  • 30milliä kirjoitti:

    Miten joku voi olla noin ulkona asioista! Totta kai kaivos huolehtii jälkien siivoamisesta, siihen on varattu kuulemma 30 miljoonaa (3o ooo ooo€)!

    Tuo raha ei tule riittämään. On kyllä todella vähän.

    Äänestä

kyllä sitäkin lehtee rahoittaa pahin mahollinen ihmiskasti... kommunistit... ei ole olemassa pahempaa ihmiskastia kun tätä ideologiaa olevat ihmiset!!!!!! bolsevikit tuhosivat neuvostoliiton ja näin käy myös suomelle!!!!!

Äänestä

Kylläpä oli kepun pääsamomissa tyhjä pääkirjoitus! Ilmankos ei ole valtpjllä mitää tiedottamsita kuntalaisille. Kehitysnäkymistä ainut Pyhäjärven parhaaksi - pumppuasema! Siinä ainua mahdollisuus työllistyä! Ei muuta.

Äänestä
  • Pumppuvoimala työllistää kaksi työntekijää pyöriessään.

    Äänestä

Hiilineutraali se ei ainakaan ole. Vai onko joku keksinyt ikiliikkujan jonka tekemiseen ei tarvitse materiaa ja energiaa ?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hätäkädessä kirjoitti:

Tikanmäen pääkirjooitus Pk. Toukokuun loppuun mennessä päättyy energiatuen rahoitushakemus aika. Tähän haetaan yhteismallia, jolloin pumppuvoimalaitos ja tuulivoima yhdistettäisiin. Vesivoimalla saadaan energiaa silloin kun ei tuule ja tuulisella säällä energian tuotanto lisääntyy, jolloin voidaan kannattavaasti pumpata vesi ylös. Energian tuotannossa Pyhäjärvelle toteutetttava malli on täysin hiilineutraali eli erittäin hyvä ilmastoteko. Käy äänestämässä Pyhäjärven tulevaisuuden puolesta.Pyydän Keskustan kunnallisjärjestöä valaisemaan asiaa.-miksi levitätte täyttä puppua vaalikarjalle? - pumppuvoimalaa ei ole tietääkseni missään maailmassa.Suomen vesivoimayhtiöt on todennut koko hankkeen kannattamattomaksi.Vesivoima jatuulivoima sähköyhtiöt kilpailevat verisesti keskenään,joten niiden yhteistyö on täysin utopiaa.Mistä KEPU siis löytää toukokuun loppuun mennessä yhtiöt ,jotka sijoittavat satoja miljoonia Jukka Tikanmäen keksintöön? Muutama vuosi sitten oli Laguna/potunkasvatus.Nyt KEPU tekee pumppusähköä ja kasvattaa kärpäsen toukkia.Jään odottamaan toukokuun loppua! Raimo Parkkinen Hiidenkylä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu