Jälleen kerran on löytynyt uusi todiste siitä, että Jumala tosiaankin loi lajit aivan sellaisiksi mitä hän oli tarkoittanutkin.
Mitään evoluutiota ei siis ole tarvittu.
https://www.is.fi/tiede/art-2000006059663.html
Noita nelijalkaisia kuhisevat kai meret siis nykyäänkin.
Taas uusi todiste luomisesta !
16
139
Vastaukset
- Adviss
Sarkasmia?
Nooh, jokainen fossiilihan on todiste jostakin.
Kovasti odotan nuoren maan kreationistien selittävän, miten tämä tukee aloitukseni väitettä jonka mukaan Jumala loi kaikki elukat lajiensa mukaan, ja miten tämä havainto todistaa siitä ja vedenpaisumuksesta. Tämä elukka kun ei vedenpaisumuksesta ollut moksiskaan. Oliko tämän luominen siis hutilaukaus ?- Adviss
Exap kirjoitti:
Nooh, jokainen fossiilihan on todiste jostakin.
Kovasti odotan nuoren maan kreationistien selittävän, miten tämä tukee aloitukseni väitettä jonka mukaan Jumala loi kaikki elukat lajiensa mukaan, ja miten tämä havainto todistaa siitä ja vedenpaisumuksesta. Tämä elukka kun ei vedenpaisumuksesta ollut moksiskaan. Oliko tämän luominen siis hutilaukaus ?Meinaatko, että Jeesus oli väärässä, kun viittasi vedenpaisumkseen Uudessa testamentissa? Vai ajatteletko, että Jeesuksen suuhun oli lisätty sanoja, joita hän ei olisi puhunut? Minä uskon vedenpaisumukseen jossakin mittakaavassa. Samoin kuusipäiväiseen luomiseen mutta en usko että maa olisi vain 6000 vuotta vanha. Enkä siihenkään, että maassa olisi ollut elämää vai 6000 vuotta. Maa voi olla miljardeja vuosia vanha mutta luominen ei välttämättä ole niin vanha. Ehkä 10 000 vuotta vanha, ehkä 100 000 vuotta vanha. Mistäs sitä tietää...
Ja evoluutio, sitähän tapahtuu koko ajan luomakunnassa. Mittakaava on tosin eri kuin evoluutioteorian mukaan. Joka väittää muuta,ei tiedä, mitä evoluutio käytännössä tarkoittaa. Evoluutioteoria onkin sitten eri asia. Adviss kirjoitti:
Meinaatko, että Jeesus oli väärässä, kun viittasi vedenpaisumkseen Uudessa testamentissa? Vai ajatteletko, että Jeesuksen suuhun oli lisätty sanoja, joita hän ei olisi puhunut? Minä uskon vedenpaisumukseen jossakin mittakaavassa. Samoin kuusipäiväiseen luomiseen mutta en usko että maa olisi vain 6000 vuotta vanha. Enkä siihenkään, että maassa olisi ollut elämää vai 6000 vuotta. Maa voi olla miljardeja vuosia vanha mutta luominen ei välttämättä ole niin vanha. Ehkä 10 000 vuotta vanha, ehkä 100 000 vuotta vanha. Mistäs sitä tietää...
Ja evoluutio, sitähän tapahtuu koko ajan luomakunnassa. Mittakaava on tosin eri kuin evoluutioteorian mukaan. Joka väittää muuta,ei tiedä, mitä evoluutio käytännössä tarkoittaa. Evoluutioteoria onkin sitten eri asia."Meinaatko, että Jeesus oli väärässä, kun viittasi vedenpaisumkseen Uudessa testamentissa?"
No siis nyt pitää muistaa ettei Jeesus ollut kaikkiteitävä Jumala, vaan hän viittasi säilyneeseen perimätietoon ja Tooran kirjoituksiin.
Vedenpaisumuskertomus löytyy lukuisistakin muista lähteistä kuin Raamatusta, ja sen todellisuuspohjakin on tieteen tutkimusten pohjalta osoitettavissa.
Kyse oli laajasta tuhotulvasta Tigriksen ja Eufratin suistoissa poikkeuksellisteen turkin vuoristoon kohdistuneiden sateiden vuoksi, joka aiheutti likipitäen 150km laajuisen tulva-alueen, jonka keskellä mahdollisesti ukko-nooakin sitten purjehti. Tai oikeammin kellui.
150km laajuisen tulva-alueen keskeltä ei näy maata mihinkään suuntaan.
"Minä uskon vedenpaisumukseen jossakin mittakaavassa."
Juuri näin. Mittakaavan ja ajankohdan me voimme lukea tieteen tutkimuksista. Se on täysin uskottavaa tekstiä.Exap kirjoitti:
"Meinaatko, että Jeesus oli väärässä, kun viittasi vedenpaisumkseen Uudessa testamentissa?"
No siis nyt pitää muistaa ettei Jeesus ollut kaikkiteitävä Jumala, vaan hän viittasi säilyneeseen perimätietoon ja Tooran kirjoituksiin.
Vedenpaisumuskertomus löytyy lukuisistakin muista lähteistä kuin Raamatusta, ja sen todellisuuspohjakin on tieteen tutkimusten pohjalta osoitettavissa.
Kyse oli laajasta tuhotulvasta Tigriksen ja Eufratin suistoissa poikkeuksellisteen turkin vuoristoon kohdistuneiden sateiden vuoksi, joka aiheutti likipitäen 150km laajuisen tulva-alueen, jonka keskellä mahdollisesti ukko-nooakin sitten purjehti. Tai oikeammin kellui.
150km laajuisen tulva-alueen keskeltä ei näy maata mihinkään suuntaan.
"Minä uskon vedenpaisumukseen jossakin mittakaavassa."
Juuri näin. Mittakaavan ja ajankohdan me voimme lukea tieteen tutkimuksista. Se on täysin uskottavaa tekstiä.Suurempiakin tulvia on sattunut.
Mustan meren syntyminen on jättänyt alleen kyliä. Välimeri on samaan tapaan tulvimalla tyttynyt, ilmeisesti usempaan kertaan.
Jesusianistien vedenpaisumus sensijaan on satua kuten heidän epäpyhät kirjoituksensakin sekä epäjumalansa, olipa sse kolmiomainen tai pistemäinen kolmio.he-ma kirjoitti:
Suurempiakin tulvia on sattunut.
Mustan meren syntyminen on jättänyt alleen kyliä. Välimeri on samaan tapaan tulvimalla tyttynyt, ilmeisesti usempaan kertaan.
Jesusianistien vedenpaisumus sensijaan on satua kuten heidän epäpyhät kirjoituksensakin sekä epäjumalansa, olipa sse kolmiomainen tai pistemäinen kolmio."Välimeri on samaan tapaan tulvimalla tyttynyt, ilmeisesti usempaan kertaan."
"tyttynyt" ???
Voisitko tarkentaa ?Exap kirjoitti:
"Välimeri on samaan tapaan tulvimalla tyttynyt, ilmeisesti usempaan kertaan."
"tyttynyt" ???
Voisitko tarkentaa ?Täyttynyt, sori. Sormeni ovat aivan liian isoja ja nörttinä oletan kääntäjän huomauttavan syntaktisista virheistä
ttps://fi.m.wikipedia.org/wiki/Välimeri
Sen allas on siis täyttynyt väkivaltaisesti useampaan kertaan.Exap kirjoitti:
"Välimeri on samaan tapaan tulvimalla tyttynyt, ilmeisesti usempaan kertaan."
"tyttynyt" ???
Voisitko tarkentaa ?Seuraava vedenpaisumus on muuten odotettavissa Etiopiassa.
ttps://www.amusingplanet.com/2016/12/the-birth-of-ocean-afar-rift-of-ethiopia.html?m=1
Viilentyvät olot siellä toivottavasti pikkuisen.
- TonttuToljanteri
Odotahan kun Pekka Reinikainen ottaa uutisen käsittelyyn blogissaan. Tuo uutinen on vain ateistisen hapatuksen tulosta. Todellisuudessa eräs jumala taikoi tuon 6000 vuotta sitten että zimzalabim vaan ja sitten se hukkui Nooan tuhotulvassa ja päätyi sukupuuttoon. Tämä kaikki on raamatussa, eli siis totta.
Melko sujuvasti tuo veitikka näyttäisi pärjäilleen vetisessä elementissä. On vaikea perustella, miksi se olisi lajina tuhoutunut vedenpaisumuksessa.
Ainoa tuollaisen käsityksen puoltamisen keino taitaa olla se vihoviimeinen oljenkorsi: “Jumalalle on kaikki mahdollista” ja varmuuden vuoksi vielä “Tutkimattomia ovat Herran tiet”.- TonttuToljanteri
v.aari kirjoitti:
Melko sujuvasti tuo veitikka näyttäisi pärjäilleen vetisessä elementissä. On vaikea perustella, miksi se olisi lajina tuhoutunut vedenpaisumuksessa.
Ainoa tuollaisen käsityksen puoltamisen keino taitaa olla se vihoviimeinen oljenkorsi: “Jumalalle on kaikki mahdollista” ja varmuuden vuoksi vielä “Tutkimattomia ovat Herran tiet”.Pitää ajatella itse, kuten Pekka mainostaa. Eihän nyt vesieläimien fossiileille voi olla muuta selitystä kuin 4500 vuotta sitten tapahtunut mailmanlaajuinen tuhotulva, joka kuvaillaan raamatussa.
Tämä on päivän selvää.
Mutta tätä ei kerrota koulussa koska ateismi. Tästä ei puhuta yliopistossa koska ateismi. Tälle ajatukselle nauretaan kaikkialla, koska ateismi.
Mutta me jumalaan luottavat ymmärrämme totuuden, koska raamattu. v.aari kirjoitti:
Melko sujuvasti tuo veitikka näyttäisi pärjäilleen vetisessä elementissä. On vaikea perustella, miksi se olisi lajina tuhoutunut vedenpaisumuksessa.
Ainoa tuollaisen käsityksen puoltamisen keino taitaa olla se vihoviimeinen oljenkorsi: “Jumalalle on kaikki mahdollista” ja varmuuden vuoksi vielä “Tutkimattomia ovat Herran tiet”.Niin, tähänkään ketjuun ei saatane järjellisiä vastauksia ihmisiltä jotka eivät ajattele omillla aivoillaan vaan odottavat jonkun osaavan lausua jonkin (edes ei-niin-loogisen) perustelun fossiilin löytymiselle.
Jokainen joka ajattelee omilla aivoillaan, tajuaa, ettei tätä elukkaa ollut tarpeen luoda lainkaan. Se oli vain satunnainen harhatie luonnon yltiöpäisen runsaassa evoluutiossa, ja tämä elukka karsiutui aikanaan pois kun sitä vahvemmat elukat "söivät" sen elintilan ja ekologisen lokeron.- MiäOnSelitys
v.aari kirjoitti:
Melko sujuvasti tuo veitikka näyttäisi pärjäilleen vetisessä elementissä. On vaikea perustella, miksi se olisi lajina tuhoutunut vedenpaisumuksessa.
Ainoa tuollaisen käsityksen puoltamisen keino taitaa olla se vihoviimeinen oljenkorsi: “Jumalalle on kaikki mahdollista” ja varmuuden vuoksi vielä “Tutkimattomia ovat Herran tiet”." On vaikea perustella, miksi se olisi lajina tuhoutunut vedenpaisumuksessa."
Olen usein ihmetellyt, kun YEC uskovat ovat väittäneet fossiilien syntyneen Nooan tulvassa. Fossiileista valtaosa on muinaisia eläimiä, joita ei historiallisena aikana ole ollut. Raamattu kuitenkin sanoo, että kaikki elävä pelastui arkissa. Nooan tulvassa ei Raamatun mukaan kuollut ainuttakaan lajia sukupuuttoon ja silti fossiiliaineistosta yli 90 % on sukupuuttoon kuolleita lajeja tai niitä, jotka ovat lajiutuneet uusiksi lajeiksi. Joku ei nyt täsmää kreationistien selityksissä. MiäOnSelitys kirjoitti:
" On vaikea perustella, miksi se olisi lajina tuhoutunut vedenpaisumuksessa."
Olen usein ihmetellyt, kun YEC uskovat ovat väittäneet fossiilien syntyneen Nooan tulvassa. Fossiileista valtaosa on muinaisia eläimiä, joita ei historiallisena aikana ole ollut. Raamattu kuitenkin sanoo, että kaikki elävä pelastui arkissa. Nooan tulvassa ei Raamatun mukaan kuollut ainuttakaan lajia sukupuuttoon ja silti fossiiliaineistosta yli 90 % on sukupuuttoon kuolleita lajeja tai niitä, jotka ovat lajiutuneet uusiksi lajeiksi. Joku ei nyt täsmää kreationistien selityksissä."Joku ei nyt täsmää kreationistien selityksissä."
Ai siis "joku ei nyt täsmää" ??? No kun oikein mikään ei täsmää.
Ihan noin niinkuin aluksi, voisi ajattelva henkilö miettiä kysymystä miksi jokin laji olisi luotu vain tuhanneksi vuodeksi, kuolemaan vedenpaisumuksessa ?
Ei-ajattelevilta en kaipaa vastauksia.
Minkähän takia näissä luomiskeskusteluissa on aina vain puhetta eläimistä?
Miksei kasvilajien luomista kontra evoluutiota ikinä tarkastella Raamatun, tieteen tai otsalampun valossa?
1 Moos 11–13
«Jumala sanoi: "Kasvakoon maa vihreyttä, siementä tekeviä kasveja ja hedelmäpuita, jotka maan päällä kantavat hedelmissään kukin lajinsa mukaista siementä." Ja niin tapahtui.
Maa versoi vihreyttä, siementä tekeviä kasveja ja hedelmäpuita, jotka kantoivat hedelmissään kukin oman lajinsa mukaista siementä. Jumala näki, että niin oli hyvä.
Tuli ilta ja tuli aamu, näin meni kolmas päivä.»
No, oikeastaan siinä ei sanota mitään sellaista, mikä sulkisi pois kasvilajien evoluution. Ja aika lailla jää tulkinnan varaa siihenkin, mitä niillä luomispäivillä oikeasti tarkoitettiin. Kirjaimelliset 24 tunnin vuorokaudet ovat vain yksi tulkintatapa. Mikään ei estä vertauskuvallisempaa tulkintaa, jota kuitenkin myös literalistit harrastavat joissakin muissa Raamatun paikoissa.
Ai niin. Sama kyllä koskee myös eläimiä. Nuoren maan kreationismi ja lajievoluution kieltäminen lepäävät tyhjän päällä.- Kauanuskossa
Onhan sisiliskollakin jalat ja niinkuin krokotiilillä. Jumalan luomistyö on monipuolista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille
Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest124729Yritystuet pois ja työeläkevaroilla maksettava valtion velka pois
Nyt on teille kerrottu keino kuinka Suomen velkaongelmasta päästää eroon kertalaakista. Älkää saatanat enää minulle tul854231Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä
Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden2323480Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen
haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota1053045Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota
Muualla maailmassa yrittäjät elävät asiakkaiden rahoilla, Suomessa palkansaajien maksamilla veroilla. Palkansaajahan ma342586- 241931
Ulkoministeriön konsulipäällikkö arvostelee rajusti Haavistoa: "Täällä on pelon ilmapiiri"
"– Täällä on ministerin toimien takia aivan selvästi pelon ilmapiiri. Jos sellaisen annetaan pesiytyä virkamieskulttuuri61759Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?
Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed881634- 2221613
Pyydän anteeksi etten osannut ratkaista
Mitään muuta kuin lähtemällä. Et oikein tullut vastaan etkä kuunnellut. Tuntui että minun piti koittaa sopia ja sovitell671541