Ateistievokien kirjoituksista päätellen näin on. Koira nimittäin osaa uida ja kävellä ja se osaa ryömiä ja äännellä ja heiluttaa häntää ja synnyttää jälkeläisiä.
Evoluution todistajat luulee että kun eri eläimillä on samoja ominaisuuksia niin ne ovat sitten samaa lajia. Monet maaeläimet osaa uida mutta ei ne kaloiksi muutu eikä valaiksi. Jotkut vesieläimet osaa ryömiä maan päällä mutta lajinsa mukaan nekin lisääntyy.
Linnut osaa lentää ja kävellä ja ne osaa uida ja sukeltaa. Evoluutiotodistajien mukaan ne kaikki ovatkin sitten samaa lajia koska ne tekee samoja asioita. On eläimiä jotka viihtyvät vedessä maalla ja ilmassa.
Jumala loi ne sellaisiksi. Jumala loi elämän monimuotoiseksi. Ei ne millään taikaevoluutiolla ole syntyneet eikä kehittyneet lajista toiseksi lajiksi.
Evoluution todistajat luulee että kun eri eläimillä on samoja ominaisuuksia niin ne ovat sitten samaa lajia. Monet maaeläimet osaa uida mutta ei ne kaloiksi muutu eikä valaiksi. Jotkut vesieläimet osaa ryömiä maan päällä mutta lajinsa mukaan nekin lisääntyy.
Linnut osaa lentää ja kävellä ja ne osaa uida ja sukeltaa. Evoluutiotodistajien mukaan ne kaikki ovatkin sitten samaa lajia koska ne tekee samoja asioita. On eläimiä jotka viihtyvät vedessä maalla ja ilmassa.
Jumala loi ne sellaisiksi. Jumala loi elämän monimuotoiseksi. Ei ne millään taikaevoluutiolla ole syntyneet eikä kehittyneet lajista toiseksi lajiksi.
Vastaukset 51
Vanhimmat
Kreationistithan ovat itse sitä mieltä että kaikki nisäkkäät ja itse asiassa kaikki selkäjänteiset ovat samaa lajia, jonka nimikin on selkäjänteinen. Älä mene sotkemaan selvää asiaa "ateistievokien" kirjoituksista tekemilläsi virhetulkinnoilla.
Vapaa evokkiuskosta: https://keskustelu.suomi24.fi/t/12395180/millainen-valimuoto-kelpaisi#comment-69106480
Marsunkiillottaja: https://keskustelu.suomi24.fi/t/12395180/millainen-valimuoto-kelpaisi#comment-69106863
Mistä ne sienet tuli ?
Mitkä ihmeen sienet? Etkö erota sientä ja sienieläintä?
Sienet on tosiaan kiinnostava aihe. Maapallolle sieniä kai alkoi ilmaantua vasta sitten, kun alkoi olla jotain hajotettavaa, siis ensimmäisten kasvien jälkeen. Sienethän ovat toisenvaraisia.
https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Toisenvaraisuus
Sienosolu muistuttaakin enemmän eläin- kuin kasvisolua.
Jos sienet oikeasti kiinnostavat, niin tässä on todella asiallinen tiedonlähde:
https://www.gaudeamus.fi/sienten-biologia/
Älä valehtele.
Kaikkihan sen tietää, että maailma on 6000 vuotta vanha.
jahas, taksonomia onkin onkin kiusallinen asia että aikaansai tämmösen törähdyksen...
koiraeläimet kun nyt sattuvat olemaan istukallisia nisäkkäitä yhtälailla kuin valaat. mitä sitten? Autoakin voisi väittää traktoriksi kun molemmat liikkuu polttomoottorin avulla...
Taksonomia on huijareitten silmänkääntötemppu.
Miksi kreationistit sitten käyttävät sellaisia termejä kuin "valas", "lintu" tai "bakteeri"?
Miksi evokit sanoo ihmistä eläimeksi
Siksi koska Jumalakin sanoi. Eläimessä on elämän henki.
3 Herra sanoi: »Minä en anna elämän hengen asua ihmisessä miten kauan tahansa.
miksi et vastaa kysymykseen vaan aloitat mylvinnän?
Miksi väistelet etkä vastaa?
Vääristelit Raamattua.
Miksi uskotte että ihminen on eläin?
Väestelet kuin joku epärehellinen kreationisti.
Alunperäinen kysymykseni oli, miksi kreationistit sitten käyttävät sellaisia termejä kuin "valas", "lintu" tai "bakteeri"?
Lintu on lintu ja eläin. Mutta ihminen ei ole eläin.
Edelleen: kysymykseni oli, miksi kreationistit sitten käyttävät sellaisia termejä kuin "valas", "lintu" tai "bakteeri"?
Miksi tähän vastaaminen on mahdotonta?
Edelleen, ihminen ei ole eläin.
Osaat inttää. Se on tullut selväksi.
Yhtä selväksi on tullut, että et pysty vastaamaan yhteenkään kysymykseen.
Et kykene todistamaan että ihminen on eläin. Se on tullut selväksi.
Totuus ei muutu inttämälä. Määritele ominaisuudet joiden perusteella joku eliö on "nisäkäs".
heikko itsetunto kun pitää ihmislaji nostaa ainutlaatuiseksi kaiken yläpuolelle norsunluutorniin...
Mikä on kreationistin mielestä "valas"? Onko pyöriäinen ja sinivalas peräisin samasta baraminista vai miksi sellainen luokka kuin "valaat" on perusteltu?
Eihän kreationisti edes tietäisi mikä on valas, ellei olisi ateistievokkien kirjoja lukenut. Ja vaikka vanhasta Raamatusta valaskalan muistaisikin, voisi hyvinkin luulla että valas on kala.
Niin, valashai on maailman suurin kala ja sinivalas maailman suurin koskaan elänyt nisäkäs. Molemmat meripetoja eli kaloja.
Hylje on koiran ja valaan välimuoto.
"Evoluution todistajat luulee että kun eri eläimillä on samoja ominaisuuksia niin ne ovat sitten samaa lajia."
No ei, luonnontieteilijät luokittelevat meripedot oikein, toisin kuin kreationistit Raamatun luomismyytin perusteella. Miksi jumala on luonut lähes samaan ekologiseen lokeroon kalan ja villieläimen? Valashai on maailman suurin kala, miksi sen rinnalle piti luoda kiduksilla hengittävä nisäkäs, kuten esimerkiksi miekkavalas?
"miksi sen rinnalle piti luoda kiduksilla hengittävä nisäkäs, kuten esimerkiksi miekkavalas? "
*moka, tietysti keuhkoilla hengittävä merinisäkäs....
En tiedä itkeäkkö vaiko nauraa, kun lukee näitä aloituksia. En ymmärrä, miksi aloittaja esittää tälläisiä idioottimaisuuksia. Onko järkevä keskustelu kuollut palstalla, näiden häirikköjen takia?
Minua taas naurattaa kun evoluution todistajat ovat luokitelleet itsensä apinaksi. Se on sitä ateistista 'viisautta'.
Etkö sinäkin juuri mainostanut olevasi ateisti? Vai oliko se joku sinun sivupersoonasi? Eli älä viitsi, nolo/loogisesti.
”Minua taas naurattaa kun evoluution todistajat ovat luokitelleet itsensä apinaksi. Se on sitä ateistista 'viisautta'.”
Sinun pitää erottaa toisistaan arkipäivän kielenkäyttö sekä biologinen eliöiden luokittelu. Pohdippa vaikka onko ihminen nisäkäs? Onko ihminen aitotumallinen elävä olento?
Jos vertaat ihmistä ja simpanssia niin meillä on kaikki samat elimet, luut, lihakset, hermosto yms. Voisi jopa sanoa, että ihminen ja apina on samaa peruslajia, jos joku peruslajin käsitteen määrittelisi. Toki meissä on myös eroja. Ihmisen aivot ovat suuremmat ja meillä on vähemmän karvoitusta.
https://janegoodall.ca/our-stories/10-ways/
Kun Carl von Linnè luokitteli ihmisen isoihin iminsapinoihin kuuluvaksi, ei evoluutioteoriasta tiedetty vielä mitään. Linnè oli uskova ihminen.
Ihminen on ihminen.
Kaikki ovat uskovia ihmisiä. Kuka tahansa osaa luokitella mitä tahansa eikä se tarkoita sitä että se olisi oikea luokitus.
"Kuka tahansa osaa luokitella mitä tahansa"
Lainaan naapurin.kissan vanhaa esimerkkiä: luokittelepas värikynät loogisella ja järkevällä tavalla. JC hirtti itsensä tähän aika perusteellisesti - olisiko sinulla enemmän taitoa?
Värien evoluutio, hehe... punainen sopeutui kuumaan ja sininen kylmään, hehe... Entäs punainen mansikkajäätelö, hehe hehe hehe...
JC sentään yritti.
Et siis tiedä.
"...isoijen apinoiden heimoon kuuluva..."
Säälittävä uskomus.
Miten niin säälittävä uskomus? Se on fakta, joka on tarkastettavissa mistä tahansa taksonomiaa käsittelevästä biologiankirjasta.
Se on fakta että se on säälittävä uskomus.
"Evoluution todistajat luulee että kun eri eläimillä on samoja ominaisuuksia niin ne ovat sitten samaa lajia."
Kreationistithan tuollaista kuvittelevat. SepäSe oli pontevasti sitä mieltä että kissa ja leijona ovat samaa lajia, Jyri oli kuusikymppisenä nuoruutensa kukkeudessa valmis luokittelemaan saukkopäästäisen ja saukon sukulaisiksi... Mutta sinähän nyt et luultavasti edes tiedä mitä laji-sana yleiskielessä merkitsee merkitsee.
Kyllä se on evokkien sokeaa hapuilua.
Taas kerran on aihetta kiittää sinua loistavasta kreationismin vastaisesta työstä. On hienoa, että uupumatta jaksat muistuttaa siitä, mikä kreationismin kova ydin on - lyhyet huomautukset joissa ei ole järjen häivääkään. Me täällä Suur-Helvetissä iloitsemme suuresti, kun Jumala tulee aikanaan heittämään sinutkin tänne ilmaiseksi orjatyövoimaksi.
Ei sellaista työtä ole olemassa.
Kuten tuossa alkuillasta sanoin...
Mitä mieltä olet Helsingistä?
Teet "ateistievokien" kirjojtuksista virheellsiä päätelmiä. Et kai vain ole kreationisti?
kumpiakin syödään halukkaasti Kiinan Demokraattisessa Kansantasavallassa
Valas ei "synnytä". Hevonen ei "synnytä" vaan varsoo. Lehmä vasikoi (Juuri niin, narkkikauppiaat.) Koira ei "synnytä" vaan penikoi. Älä nyt panikoi.
Entäs, kelläs on pahin pallihiki?
Toivottavasto koiralla, kun niin innokkaasti nuolee kassejaan, minkä perseennuolemiselta kerkeää.