on hyvä päivä käydä antamassa äänensä ennakkoon. Ensi viikolla on huonoja kelejä luvassa ja ensi sunnuntaista ei tiedä, joten nyt kannattaa jalkautua äänestyspaikalle!!
Ennakkoäänestypaikat paikkakunnallasi näet täältä https://tulospalvelu.vaalit.fi/EKV-2019/fi/aanestyspaikat.html
Nyt on aika nostaa äänestysprosentti korkealle!
Muistathan, äänestämällä voit vaikuttaa. Harkitse siis tarkaan ehdokasta ja hänen edustamaansa puoluetta, ennen kuin annat äänesi, sillä niitä on vain se yksi.
Huomenna sunnuntaina, 7.4.2019
5
122
Vastaukset
- Tänäänmenoksi
Tänään uurnille, tarvittaessa kannattaa vielä tsekata uskonnonvapaussivuston vaalikoneesta ehdokkaan näkemykset, jottei tule yllätyksiä. Siellä on yli 700 ehdokkaan näkemyksiä liittyen katsomusaineisiin ja kirkon asemaan yhteiskunnassa.
- äänestäjä
En äänestä tänään. En myöskään äänestä vaalipäivänä. Äänestin ensimmäisenä ennakkoäänestyspäivänä.
- loistavaa22
Kävin äänestämässä tänään. Hyvä jos olette äänestäneet jo aiemmin tai jos äänestätte myöhemmin. Pääasia, että äänestetään.
- ei-voi-ymmärtää
Voi näitä kädettömiä, jotka eivät tajua, että kun jättävät äänestämättä, hyödyttää se rikkaiden asioita ajavia porvaripuolueita. Muut puolueet menettävät heidän äänensä.
Nukkuvien puolue kerää näissäkin vaaleissa yli miljoona ääntä
https://yle.fi/uutiset/3-10726264
Ajatelkaa että jos nuo miljoona ääntä menisi vaikka kahdelle pienemmälle puolueelle. Olisi eduskunta vähän eri näköinen kuin tähän mennessä.
Rikkaat äänestävät takuulla kaikki, kun tietävät mistä on kyse. Kun vain nuo nukkuvat tajuaisivat mitä tekevät, kun jättävät äänestämättä.- valivali
Demokratia ei toteudu tässä maassa, kun ihmiset jättävät äänestämättä eikä sitä mitenkään homioida. Ei tietenkään, kun se saata suoraan niiden laariin, jotka äänestävät.
Valitetaan kyllä muttei haluta tehdä asian eteen mitään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait1483955Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso123511Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai482952Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani122902Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1442531- 502204
Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist161458"Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko
"Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For1001410Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es631314Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t381189