Pari kysymystä

Miten te Persut laittaisitte vanhustenhoidon kuntoon?

Entä miten korjaisitte peruskoulumme ongelmia?

12

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vihaajavasuri

      Voisit aloittaa vaikka lukemalla perusuomalaisten vaaliohjelman.

      Tai voithan ottaa yhteyttä Jussiin.

      Turha täältä on mitään kysellä.

      Tämähän on vasurien vihapalsta.

      • rutiköyhät_turvalleen

        Olisit voinut vastata lyhyemmin, ''emme aio''

        Vanhukset, no joo...
        ''Juha Sipilän hallitus tavoitteli julkiseen talouteen 61 miljoonan säästöä vanhuspalveluista. Säästön saavuttamiseksi hallitus heikensi vanhuspalvelulakia siten, että vanhuksen tueksi tarkoitetusta vastuutyöntekijästä luovuttiin ja laista poistettiin listaus vanhuspalveluissa kunnilta vaadittavasta erityisasiantuntemuksesta. Myös hoidon laatusuosituksia heikennettiin ja vaatimuksia kevennettiin.
        Perussuomalaiset olivat itse tekemässä kaikkea tätä ennen kuin joutuivat ulos hallituksesta.''

        Peruskoulu...mikä se on...

        Muutama viikko sitten eduskunta hylkäsi kansalaisaloitteen ilmaisesta toisen asteen koulutuksesta. Persut äänesti hylkäämisen puolesta. Koulutus kuuluu vain varakkaille.


    • vainvaaleissa

      Vahukset ja homekoulut unohtuvat demareilta ja vihreiltä vasemmistosta puhumattakaan, heti kun vaalit on käyty. Vanhukset ja eläkeläiset ovat käyttökeölpoisia vaalien alla, muuten heistä ei tarvitse välittää. Näinhän se on iänkaiken ollut ja on jatkossakin.

      • ei_edes_tummissa

        Persut ei edes ajatellut asiaa eli unohtivat jo ennen vaaleja.


    • En ymmärrä sitä, että teidän paskanpåuhujien on pakko sössöttää joka ketjuihin tuota roskaa. Mikä sen aiheuttaa? Pakkomielle?

    • Helppoa

      Vihervasemmisto hallituksen leikkaamat rahat palauttettaisiin takaisin kunnille. Rahojen käyttöön valvonta että menevät vanhusten hoitoon. Rahat suoraan maahanmuutton 3.2 miljardin kuluista.

      • aikansa.kutakin

        Ei markat enää keipaa. Mitä jos siirtyisit tähän päivään?


    • oimitäkusetusta
    • ÄäniPersuille

      No me Persut laitetaan nää vanhus- ja vankiasiat kuntoon silleen, että täytetään tuo Eduskunta Persuvanhuksilla ja Persurikollisilla.
      Hyvää on tupannu tulemaan.

    • Perussuomalainen

      Aloittajalle kysymys. Määrittele ensin omat kysymyksesi tarkemmin, liian ympäripyöreitä kysymyksiä aloituksessa. Esimerkiksi, mitä tarkoitat vanhustenhoidolla? Laitoshoitoa, kotihoitoa, sairaanhoitoa, tehohoitoa? Ja mikä pitäisi saada kuntoon, millä tavalla kuntoon? Mikä on rikki? Ja mihin viittaat peruskoulumme ongelmilla? Mitä ongelmia peruskoulussamme mielestäsi on?

      • Sinäkö siis tosiasiassa olet sitä mieltä, että ET ole huomannut terveydenhuoltomme ongelmakohtia? Et noteerannut sitä, kun vanhustenhuollosta puhuttiin? Et ole perillä keskustelusta linjalla julkinen vs yksityinen?

        Etkä ole myöskään huomannut julkista keskustelua koulumme ongelmista? Et ole sattunut näkemään puheita oppilaiden syrjäytymisestä? Poikien ongelmista? Peruskoulun epätasa-arvoistumisesta?

        Onko kenties maahanmuutto Suomen ainoa ongelma?


    • Hahhaagggahhhaa

      Kaikki asiat hoituu sillä, kun olmi narisee puoli tuntia väärän värisiksi kokemistaan ihmisistä ja lupaa laittaa kehitysmaarahat kotimaisten peruspirttipekkojen elätykseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      331
      7179
    2. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      71
      4388
    3. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      208
      3175
    4. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      2987
    5. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      74
      1952
    6. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      153
      1826
    7. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      216
      1773
    8. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      166
      1587
    9. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      120
      1548
    10. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      89
      1448
    Aihe