Norlandia-päiväkoti Tampere

Eräsäiti

Hei!

Nyt kaivataan totuudenmukaisia kokemuksia Norlandia-päiväkodista ja nimenomaan Tampere kiinnostaa. Olisi ajankohtaista hakea tenavalle paikkaa ja tuo vaikuttaa tekstien perusteella hyvältä. Onko kokemuksia, kuulopuheita, tietoa, mitään?

Kiitos jo etukäteen asiallisista vastauksista!

8

10629

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eräätvanhemmat

      Meillä on kokemusta vain Tampereen viereisestä Norlandian päiväkodista, mutta saattaahan näillä olla yhteiset toimintaperiaatteet, joten kerron.

      Tutustumisjaksolla henkilöstöstä saimme oikein positiivisen kuvan, koska emme tavanneet lastentarhanopettajaa kuin kerran vilaukselta. Jos olisimme saaneet tilaisuuden tutustua opettajaan paremmin, tuskin olisimme valinneet tätä paikkaa. Eli varmistakaa ennen sopimuksen allekirjoittamista, että olette tavanneet kaikki lapsen ja teidän kanssanne toimivat ihmiset. Peruslastenhoitajista on vain hyvää sanottavaa.

      Yksi asia, mikä herätti meissä kysymyksiä, oli johtajan ja opettajan puheet. Esimerkiksi kerran kertoivat, etteivät pärjää nykyisellä henkilömitoituksella ja meidän pitäisi valehdella neuvolaan, että lapsemme on vaikea, kotona on vaikeaa ja kukaan ei pärjää lapsen kanssa. Neuvolan tätiä pitäisi vaihtaa, jos tarina ei mene läpi (meillä siis neuvolassa tuttu pitkäaikainen hoitaja ja tietää, että kaikki on hyvin ja lapsen kanssa on helppo pärjätä, eikä hän ole mikään pässi, jolle voi tarinoida höpöjä ja "tilata" hoitajia). Tällainen ajatusmalli ei kuulu niihin piirteisiin, joita me kasvatuskumppaneiltamme toivomme. Varsinkin terveydenhoidon pitää perustua tosiasioihin, jos ajatellaan lapsen parasta.

      Hoitoajoista tuli jonkin verran narinaa, mutta se kai on ihan yleistä. Sopimuksessa olevaa hakuaikaa olisi pitänyt aikaistaa 1,5h, vaikka vientiaika sama kuin sopimuksessa.

      Toissijaisena huomiona voidaan sanoa ilmapiirin olevan vähän jyräävä ja tosikkomainen eli kannattaa osa kommenteista pistää toisesta korvasta sisään ja toisesta ulos. Mutta tosiaan nämä harjoittelijat ja lastenhoitajat hoitavat työnsä hyvin ja ovat positiivisia, jos opettaja ei ole läsnä.

      Summa summarum kyllä siellä lapset hengissä pysyy, mutta niin kuin sanotaan "mitä enemmän tonkii sitä enemmän haisee". Voin suositella ainakin tätä yksikköä, jos vaatimustaso ei ole just vaan melkein.

      • Anonyymi

        Kiitos pitkästä ja asianmukaisesta & omakohtaisesta kommentista! Antoi lisää ajattelun aihetta ja auttoi tekemään päätöksen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kiitos pitkästä ja asianmukaisesta & omakohtaisesta kommentista! Antoi lisää ajattelun aihetta ja auttoi tekemään päätöksen.

        En suosittele, kokemusten perusteella.


    • Anonyymi

      Tämän ketjun tarkoitus on ainoastaan saada rahat pois vanhemmilta, lasten hoito ja esim ruoka on ala-arvoista jos se tulee toimittajalta 2 kertaa viikossa muovikupeissa päiväkodin jääkaappiin. Ei lasta näihin päiväkoteihin...

      • Anonyymi

        Huono kokemus tästä ketjusta.Ala-arvoista lasten hoito samoin ruoka ja henkilökunta vaihtuu koko aika.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Huono kokemus tästä ketjusta.Ala-arvoista lasten hoito samoin ruoka ja henkilökunta vaihtuu koko aika.

        Huono kokemus myös vanhusten puolella. Sekava työpaikka. Kaikenlaista.


    • Anonyymi

      Ihan sama fiilis Espoosta.

    • Anonyymi

      Lempäälän Norlandiasta kuuluu joka aamu melkoista raivoamista aikuisten suusta, kun siivoan viereistä liiketilaa. Aikamoinen raivo jollain hoitajalla päällä. "Menkää siivoamaan!!!!" Ja perään sellaista papatusta ettei mitään selvää saa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      91
      2933
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      83
      2406
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      35
      2229
    4. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      75
      2228
    5. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      7
      1736
    6. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      13
      1486
    7. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      83
      1267
    8. Taas alkoi soidinmenot.

      Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis
      Ikävä
      8
      1150
    9. Mitä eniten haluat

      Kaivatustasi.
      Ikävä
      69
      1097
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      119
      1064
    Aihe