Hei!
Nyt kaivataan totuudenmukaisia kokemuksia Norlandia-päiväkodista ja nimenomaan Tampere kiinnostaa. Olisi ajankohtaista hakea tenavalle paikkaa ja tuo vaikuttaa tekstien perusteella hyvältä. Onko kokemuksia, kuulopuheita, tietoa, mitään?
Kiitos jo etukäteen asiallisista vastauksista!
Norlandia-päiväkoti Tampere
7
9861
Vastaukset
- Eräätvanhemmat
Meillä on kokemusta vain Tampereen viereisestä Norlandian päiväkodista, mutta saattaahan näillä olla yhteiset toimintaperiaatteet, joten kerron.
Tutustumisjaksolla henkilöstöstä saimme oikein positiivisen kuvan, koska emme tavanneet lastentarhanopettajaa kuin kerran vilaukselta. Jos olisimme saaneet tilaisuuden tutustua opettajaan paremmin, tuskin olisimme valinneet tätä paikkaa. Eli varmistakaa ennen sopimuksen allekirjoittamista, että olette tavanneet kaikki lapsen ja teidän kanssanne toimivat ihmiset. Peruslastenhoitajista on vain hyvää sanottavaa.
Yksi asia, mikä herätti meissä kysymyksiä, oli johtajan ja opettajan puheet. Esimerkiksi kerran kertoivat, etteivät pärjää nykyisellä henkilömitoituksella ja meidän pitäisi valehdella neuvolaan, että lapsemme on vaikea, kotona on vaikeaa ja kukaan ei pärjää lapsen kanssa. Neuvolan tätiä pitäisi vaihtaa, jos tarina ei mene läpi (meillä siis neuvolassa tuttu pitkäaikainen hoitaja ja tietää, että kaikki on hyvin ja lapsen kanssa on helppo pärjätä, eikä hän ole mikään pässi, jolle voi tarinoida höpöjä ja "tilata" hoitajia). Tällainen ajatusmalli ei kuulu niihin piirteisiin, joita me kasvatuskumppaneiltamme toivomme. Varsinkin terveydenhoidon pitää perustua tosiasioihin, jos ajatellaan lapsen parasta.
Hoitoajoista tuli jonkin verran narinaa, mutta se kai on ihan yleistä. Sopimuksessa olevaa hakuaikaa olisi pitänyt aikaistaa 1,5h, vaikka vientiaika sama kuin sopimuksessa.
Toissijaisena huomiona voidaan sanoa ilmapiirin olevan vähän jyräävä ja tosikkomainen eli kannattaa osa kommenteista pistää toisesta korvasta sisään ja toisesta ulos. Mutta tosiaan nämä harjoittelijat ja lastenhoitajat hoitavat työnsä hyvin ja ovat positiivisia, jos opettaja ei ole läsnä.
Summa summarum kyllä siellä lapset hengissä pysyy, mutta niin kuin sanotaan "mitä enemmän tonkii sitä enemmän haisee". Voin suositella ainakin tätä yksikköä, jos vaatimustaso ei ole just vaan melkein.- Anonyymi
Kiitos pitkästä ja asianmukaisesta & omakohtaisesta kommentista! Antoi lisää ajattelun aihetta ja auttoi tekemään päätöksen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kiitos pitkästä ja asianmukaisesta & omakohtaisesta kommentista! Antoi lisää ajattelun aihetta ja auttoi tekemään päätöksen.
En suosittele, kokemusten perusteella.
- Anonyymi
Tämän ketjun tarkoitus on ainoastaan saada rahat pois vanhemmilta, lasten hoito ja esim ruoka on ala-arvoista jos se tulee toimittajalta 2 kertaa viikossa muovikupeissa päiväkodin jääkaappiin. Ei lasta näihin päiväkoteihin...
- Anonyymi
Huono kokemus tästä ketjusta.Ala-arvoista lasten hoito samoin ruoka ja henkilökunta vaihtuu koko aika.
- Anonyymi
Ihan sama fiilis Espoosta.
- Anonyymi
Lempäälän Norlandiasta kuuluu joka aamu melkoista raivoamista aikuisten suusta, kun siivoan viereistä liiketilaa. Aikamoinen raivo jollain hoitajalla päällä. "Menkää siivoamaan!!!!" Ja perään sellaista papatusta ettei mitään selvää saa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po2137556- 582973
- 1932377
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101823Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.1761752Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke211432- 751271
Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,381173Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä271165Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty501039