Norlandia-päiväkoti Tampere

Eräsäiti

Hei!

Nyt kaivataan totuudenmukaisia kokemuksia Norlandia-päiväkodista ja nimenomaan Tampere kiinnostaa. Olisi ajankohtaista hakea tenavalle paikkaa ja tuo vaikuttaa tekstien perusteella hyvältä. Onko kokemuksia, kuulopuheita, tietoa, mitään?

Kiitos jo etukäteen asiallisista vastauksista!

7

9972

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eräätvanhemmat

      Meillä on kokemusta vain Tampereen viereisestä Norlandian päiväkodista, mutta saattaahan näillä olla yhteiset toimintaperiaatteet, joten kerron.

      Tutustumisjaksolla henkilöstöstä saimme oikein positiivisen kuvan, koska emme tavanneet lastentarhanopettajaa kuin kerran vilaukselta. Jos olisimme saaneet tilaisuuden tutustua opettajaan paremmin, tuskin olisimme valinneet tätä paikkaa. Eli varmistakaa ennen sopimuksen allekirjoittamista, että olette tavanneet kaikki lapsen ja teidän kanssanne toimivat ihmiset. Peruslastenhoitajista on vain hyvää sanottavaa.

      Yksi asia, mikä herätti meissä kysymyksiä, oli johtajan ja opettajan puheet. Esimerkiksi kerran kertoivat, etteivät pärjää nykyisellä henkilömitoituksella ja meidän pitäisi valehdella neuvolaan, että lapsemme on vaikea, kotona on vaikeaa ja kukaan ei pärjää lapsen kanssa. Neuvolan tätiä pitäisi vaihtaa, jos tarina ei mene läpi (meillä siis neuvolassa tuttu pitkäaikainen hoitaja ja tietää, että kaikki on hyvin ja lapsen kanssa on helppo pärjätä, eikä hän ole mikään pässi, jolle voi tarinoida höpöjä ja "tilata" hoitajia). Tällainen ajatusmalli ei kuulu niihin piirteisiin, joita me kasvatuskumppaneiltamme toivomme. Varsinkin terveydenhoidon pitää perustua tosiasioihin, jos ajatellaan lapsen parasta.

      Hoitoajoista tuli jonkin verran narinaa, mutta se kai on ihan yleistä. Sopimuksessa olevaa hakuaikaa olisi pitänyt aikaistaa 1,5h, vaikka vientiaika sama kuin sopimuksessa.

      Toissijaisena huomiona voidaan sanoa ilmapiirin olevan vähän jyräävä ja tosikkomainen eli kannattaa osa kommenteista pistää toisesta korvasta sisään ja toisesta ulos. Mutta tosiaan nämä harjoittelijat ja lastenhoitajat hoitavat työnsä hyvin ja ovat positiivisia, jos opettaja ei ole läsnä.

      Summa summarum kyllä siellä lapset hengissä pysyy, mutta niin kuin sanotaan "mitä enemmän tonkii sitä enemmän haisee". Voin suositella ainakin tätä yksikköä, jos vaatimustaso ei ole just vaan melkein.

      • Anonyymi

        Kiitos pitkästä ja asianmukaisesta & omakohtaisesta kommentista! Antoi lisää ajattelun aihetta ja auttoi tekemään päätöksen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kiitos pitkästä ja asianmukaisesta & omakohtaisesta kommentista! Antoi lisää ajattelun aihetta ja auttoi tekemään päätöksen.

        En suosittele, kokemusten perusteella.


    • Anonyymi

      Tämän ketjun tarkoitus on ainoastaan saada rahat pois vanhemmilta, lasten hoito ja esim ruoka on ala-arvoista jos se tulee toimittajalta 2 kertaa viikossa muovikupeissa päiväkodin jääkaappiin. Ei lasta näihin päiväkoteihin...

      • Anonyymi

        Huono kokemus tästä ketjusta.Ala-arvoista lasten hoito samoin ruoka ja henkilökunta vaihtuu koko aika.


    • Anonyymi

      Ihan sama fiilis Espoosta.

    • Anonyymi

      Lempäälän Norlandiasta kuuluu joka aamu melkoista raivoamista aikuisten suusta, kun siivoan viereistä liiketilaa. Aikamoinen raivo jollain hoitajalla päällä. "Menkää siivoamaan!!!!" Ja perään sellaista papatusta ettei mitään selvää saa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      84
      2479
    2. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      198
      1590
    3. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      109
      1495
    4. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

      Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
      Suomalaiset julkkikset
      41
      1401
    5. Olen miettinyt pitkään miksi hän ei uskalla

      Hän kyllä yrittää tiedän sen ja olen yrittänyt olla helposti lähestyttävä ystävällinen lempeä jne. mutta silti hän yhä v
      Ikävä
      61
      1113
    6. Kaupunki osti Absin

      Nyt vaan yrittäjiä kaivataan
      Haapavesi
      56
      929
    7. Juhannusterveiset kaivatulle

      Onko teillä yhteisiä juhannuksia vietettynä ja millaista juhannusta viettäisit kaivattusi kanssa juhannuksena 2025? 🌻
      Ikävä
      72
      926
    8. Millaistakohan

      Sun kanssa suhde olisi?
      Ikävä
      61
      785
    9. Sä oot kyllä

      Aika erikoinen nainen
      Ikävä
      43
      785
    10. Gallup: Mikä ruoka kuuluu sinulla ehdottomasti juhannuksena ruokapöytään?

      Juhannuksena ruoka on tärkeä osa juhlaa. Mittumaarina syödään hyvin, ehkä myös grillataan ja nautitaan juhlasta. Kats
      Ruoka ja juoma
      30
      771
    Aihe