https://www.is.fi/politiikka/art-2000006062084.html
Mutta mutta, lainaus IS: " Suurista puolueista perussuomalaisten ehdokkaat ovat saaneet eniten rikossyytteitä".
Mutta mutta, lainaus IS: " Suurista puolueista perussuomalaisten ehdokkaat ovat saaneet eniten rikossyytteitä".
Vastaukset 5
Vanhimmat
Heh, ykkösiä lajissaan. Toivottavasti mahdolliset Perussuomalaisten äänestäjät harkitsesivat ja sen jälkeen äänestäisivät mitä muuta puoluetta tahansa.
Jutuista päätellen aloittajalla ja aloittajaa 'seuraavilla' (saattavat olla peräti eri henkilöitä jopa! ;-) on jonkinlainen persufiksaatio.
Eiköhän pidetä tämmöiset palstapölhöilijät ihan omassa kategoriassaan. Ennen puhuttiin ns. kylähulluista ja aloittaja kumppaneineen kyllä täyttää tunnusmerkit. Heihin voidaan suhtautua ilman että ottaa heitä turhan vakavasti, hyväntahtoisesti hymyillen.
Tolkun ihmiset ovat erikseen. Onneksi meistä Suomen kansasta valtaosa kuuluu näihin tolkun ihmisiin jotka eivät lähde näiden huutelijoiden vietäviksi tai peloteltaviksi, vaan ajattelevat ihan itse ja tekevät faktojen perusteella johtopäätökset.
Siksi meilläkin äänestetään Perussuomalaisia vuoden 2019 eduskuntavaaleissa.
Suurin osa persuista ovat jutunkin mukaan tolkuttomia. Pitää äänestäjän tarkkaan miettiä, sillä lainsäätäjillä pitää olla tolkku.
pj halla -aho ei halua eroa eu.sta, sieltähän ne matuvyöryt maahan tulee (brysselin käskystä).
Voiko joku ihminen äänestää tätä puoluettä, meidän perheestä ei, äänestimme Keskusta puoluetta.