Kävimpäs tuossa päivällä äänestämässä päräyttämässä Perussuomalaisten edustajan numeron lappuun.
Viime EK-vaaleissa äänestin demaria (hän ei tullut valituksi eduskuntaan).
Nyt oli selvästi PS:n edustajan vuoro.
Perustelu: Olen pitkin vuotta seurannut politiikkaa, ja monissa asioissa Perussuomalaiset on muita edistyksellisemmällä ja toisaalta tavallista kansalaista läheisemmällä linjalla. Puolueella on ollut erittäin hyvin perusteltuja ja monipuolisia ratkaisuehdotuksia mm. energia-asioissa, vanhustenhuollossa, koulutuspolitiikassa, työvoimapolitiikassa, kuin myös maahanmuuton moninaisissa kysymyksissä.
PS on haastanut monet puolueet näissä asioissa tosissaan, mistä kaikki eivät ole tykänneet. On myös pieni vähemmistö jotka haukkuu persut aina tilaisuuden tullen, minkä voi ymmärtää viimeiseksi epätoivoiseksi oljenkorjeksi jos omalta puolueelta on menossa kannattajat PS:iin.
P.S. Ettei tarvitse käydä tarpeetonta arvailua äänestämäni PS:n ehdokkaasta, hän tekee yliopistossa väitöskirjaa, on perheellinen ja käy myös töissä. Hän on profiloitunut pitkäjänteisellä ja johdonmukaisella työllään PS:issa em. tavoitteiden osalta, siksi ääni hänelle.
Viime EK-vaaleissa äänestin demaria (hän ei tullut valituksi eduskuntaan).
Nyt oli selvästi PS:n edustajan vuoro.
Perustelu: Olen pitkin vuotta seurannut politiikkaa, ja monissa asioissa Perussuomalaiset on muita edistyksellisemmällä ja toisaalta tavallista kansalaista läheisemmällä linjalla. Puolueella on ollut erittäin hyvin perusteltuja ja monipuolisia ratkaisuehdotuksia mm. energia-asioissa, vanhustenhuollossa, koulutuspolitiikassa, työvoimapolitiikassa, kuin myös maahanmuuton moninaisissa kysymyksissä.
PS on haastanut monet puolueet näissä asioissa tosissaan, mistä kaikki eivät ole tykänneet. On myös pieni vähemmistö jotka haukkuu persut aina tilaisuuden tullen, minkä voi ymmärtää viimeiseksi epätoivoiseksi oljenkorjeksi jos omalta puolueelta on menossa kannattajat PS:iin.
P.S. Ettei tarvitse käydä tarpeetonta arvailua äänestämäni PS:n ehdokkaasta, hän tekee yliopistossa väitöskirjaa, on perheellinen ja käy myös töissä. Hän on profiloitunut pitkäjänteisellä ja johdonmukaisella työllään PS:issa em. tavoitteiden osalta, siksi ääni hänelle.
Vastaukset 47
Vanhimmat
hyvä puoluevalinta
ehdokaskin kuulostaa hyvältä ja kaikin puolin asialliselta valinnalta
Hyvin valittu, kannattaa aina valita koulutettu ja työssään menestynyt ehdokas.Ehdokas joka lisää puolueen uskottavuutta ja pystyy aina perustelemaan omat, sekä puolueen kannanotot asioihin pysymällä asiallisena vaikka kuinka yritetään provosoida.
Todellakin koulutus on merkittävä pointti valitessa ehdokasta.
Valitettavasti oman alueeni ps ehdokkailla ei ole juurikaan koulutusta.
Löytyy sitä vaalipiiristä toki,mutta mielellään olisi tukenut lähialueen ehdokasta.
Tuollakin on ilmeisemmin koulutus, typeryys ja ahneus vievät loputkin, silloin vain tuhotaan.
https://www.nykysuomi.com/2019/01/18/jos-suomi-ja-nerg-tietavat-kaikkien-tulevien-taustat-miksi-afgaaniraiskaaja-sai-suomalaisen-sotu-tunnuksen/
Onnittelut. Ehdin itse äänestämään vasta varsinaisena äänestyspäivänä ja silloin puolueeni on persut. Aikojen alussa äänestin vihreitä, kun ne vielä todella sitoutui lähinnä luonnon suojeluun, välillä demareita työläistaustani takia, mutta nykyisen haittamaahanmuuton sekä valppaan EU-kritiikin takia äänestän persuja.
MTV:n gallupissa "ohjattiin ymmärtämään"mieluisia puolueita yhteen hallitusta kaavaillessa. Ymmärsin tuon ihmisten manipulointina. Toteutuessaan tänne voisi jokainen kävellä vapaasti elätettäväksi . On vaarallista ,jos kansaa ohjataan elämään niin että kaikki on yhteistä ja jaettavissa. Ihmisen eriarvoisuus on alkanut jo pronssikaudella ,ei sitä viher vasemmisto pysty lopettamaan.
Italian ja myös moni eu maa ovat sanoneet ei enään yhtään lisää haittamaahanmuuttoa, vihdoinkin suomi jotain rajaa laittamassa, hyvä PS väki.
https://yle.fi/uutiset/3-10668595
Itse äänesti Sami Saviota no 14 Pirkanmaa.................
Savio on asiallinen mies ja kansanedustaja täysin nimen mukaisesti.
Äänestit persua!!!
Käyppä heti huomenissa terveyskeskuksessa.
no mitäs sieltä?
Asiatonta panettelua sinulta. Miksi halveeraat ihmistä joka äänestää Perussuomalaista ehdokasta? Itsekin mieheni kanssa heitä äänestin. Ensimmäistä kertaa koko yli neljäkymmentävuotis- äänestyshistoriassani mietin hyvin tarkasti ketä äänestän. Normaalisti äänestän KD:tä. Jos heillä olisi mahdollisuus vaikuttaa enemmän kun nyt on Suomessa kriittiset ajat, olisin ääneni antanut heille. Kuitenkin vihervasemmiston järkyttävät liberaalit voimat pitää saada alas jos mahdollista. Etteivät pääsisi hallitusta muodostamaan. Heidän takiaan olemme moraalisesti ihan hunningolla ja ääliömäisiä lakeja sikiää jos viheriät pääsevät valtaan. Siksi täysin tervejärkisinä äänestimme lääkäris miestä joka vaikuttaa ihan ok. Ota oppia muiden sivistyneempien kirjoitteluista ettet noin rumasti kirjoittaisi toisista jotka eivät ole samaa puoluekantaa kuin sinä. Kiitos.
Hei kundi, sun pitäis treffata elämäs aikana edes yks gremma, nyt toi on niin falskia.....
Ei sinne niin vaan kävellä. Pitää varata aika, jonka saa muutaman viikon päähän.
Vain matuilla on ohituskaista terkkariin, lisättynä taksikuljetuksella ja tulkilla.
Moni pettynyt kokoomus ja keskustalainen on hypännyt perussuomalaisten mukaan
Ota rauhallisesti,vaikka äänestikin väärin.
Mitäs "viisaanneuvo" sitten oikein tällä palstalla roikkuu jos ei tirkistele vaalimenestyjän kehitystä !
Tuo viimeinen kappale vei pohjan koko tarinalta:))))) Täysin mahdotonta:)))))))
mikä kohta siinä?
Jaa tuo ehdokkaan tausta vai? Ei kuulosta vihervasemmiston korvaan oikealta?
No tässä esimerkinomaisesti vähän vertailua eräistä puoluejohtajista, jotka molemmat ovat opiskelleet Helsingin yliopistossa:
Jussi Halla-aho
Puolue: Perussuomalaiset
Koulutus: filosofian tohtori (2006)
Pekka Haavisto
Puolue: Vihreä liitto
Koulutus: ylioppilas (1976)
jauhotit juuri vihervasemmiston :D :D :D
Ensimmäinen kerta minullakin, kun persua äänestin. Aikamoinen loikka minulle siirtyä vihreistä, mutta nykyään puolue on niin todellisuudesta erkaantunut.
Viimeinen pisara oli tuo Haaviston kaivaminen naftaliinista, kun ei vaan ole yhtään uskottavaa puheenjohtajaehdokasta.
Antti Rinne hieroo jo hallituskuvioita/aikatauluja työväenpuolue kokoomuksen kanssa, onkohan bussikuskilla kaasu hirttänyt kiinni, sillä vaalit käydään vasta tulevana sunnuntaina, kannattaa katsoa moniko hyppää kyydistä pois, jos vauhti ei hiljene, itse äänestän perussuomalaisia koko perheen voimalla.
Ei persuja eduskuntaan. Jos saavat voiton, niin taas puolue kahtia vuoden parin päästä.
Eivät muuten saaneet mitään aikaan .
Tuo on asiaa. Tunnen yhden persun. Ja se on peruste etten äänestä persuja.
Ihmeellistä olen aina äänestänyt persuja ja nyt äänesti heitä ensimmäisen kerran?
Sama nimimerkki aloittajan kanssa?
Kannattaa rekisteröidä nimimerkki itselle niin ei tule päällekkäisyyksiä ja sitä seuraavaa ihmettelemistä.
samoin tein, mielestäni varmin ratkaisu nyt
Täytyy ehtiä vielä tänään, klo 20 asti aikaa
Miksi vähävaraiset, työttömät ja tavalliset duunarit äänestää perussuomalaisia, sehän on oikeistopuolue eli porvaripuolue. Vaaliohjelmassaan lupaavat alentaa veroja mutta mistä ne rahat otetaan jotka verotuloissa menetetään...niin korotetaan haittaveroja eli niitä jotka koskevat juuri tähän heikompiosaisten elämään.
Rahat otetaan sieltä minne niitä kipataan nykyisin tolkuttomasti ilman kuittia tai muuta vastinetta, eli varsinkin haittamaahanmuutosta.
Taas yksi lisää ryhmään joka uskoo persujen kaikki voipaisuuteen. Eli paskapuheisiin:))
Mikä kohta -puhetta?
Katso hallintarekisterin puolesta äänestäneet.
Äänestin ennakkoon myös ja ääneni Perussuomalaiselle.
Ensimmäinen virhe menee tietämättömyyden tiliin
Toinen kerta huonon muistin piikkiin.
Kolmas kerta on sitten tyhmyyttä.
Jus joo...Olen äänestänyt persuja, mutta en enää, perusteluut alla:
Lainaus Iltalehti 11.08.2018 klo 16:00:
"Tom Packalén vingutti eduskunnan taksikorttia juhannuksena kymmenen kertaa - kansanedustaja lähti karaokebaarista taksilla kotiin kello 03.30"
https://www.verkkouutiset.fi/laura-huhtasaarella-huimat-poissaolot-eduskunnasta/
https://yle.fi/aihe/artikkeli/2018/05/09/ylen-selvitys-paljastaa-laura-huhtasaaren-gradussa-rajusti-luultua-enemman
https://www.verkkouutiset.fi/atte-kaleva-jussi-halla-aholle-psn-venaja-mielisyys-vastenmielista/
Minä taas en voi äänestää taksilla suhaavia Vihreitä jotka ajelevat veronmaksajien piikkiin.
Kommentti: Vihreät, selitys ja taksi – ei niitä koskaan tarvitessa näe
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005989638.html
IL-jättiselvityksen yllättävä tulos: Vihreiden Ville Niinistö on ajanut taksilla enemmän kuin Jani Toivola – lyhyin taksimatka vain 700 metriä
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/7c1988af-12b4-4daa-86c0-f0f48bea353e
Eikö kansanedustajille ilmaisilla julkisilla pääse 700 metriä?
Miten tämä tällainen edistää ilmastonmuutoksen torjuntaa?
Täyshybridi taksia käytti! Etsä naijaa hani pieni hiili töppösen jälki!
Uutisten mukaan oli kylläkin täysdiiseli.
Siin hiukka eroa, siitä napsahtaa haittanalli uuden maksujärjestelmän mukaan nimenomaan tsadis.
Myönnän toki että äänestän itse kaikessa salassa persuja. Talous on hallussa eivätkä persut levittele olematonta tuohta sinne ja tänne. Haittamaahanmuutto ja EU on kynnyskysymyksiä, miten hoidetaan vai otetaanko peräti ajolähtö. Aika iso osa porukkaa äänestää kuitenkin salassa ja väittää sitten että piirakan tuhertamiseen kului kyllä vähän enempi aikaa.
Äänestin Persuja ja ensimmäistä kertaa heitä. Olen akateeminen, tutkijakoulutuksen saanut mies Tampereelta. Äänestin salassa, niin tekee varmasti moni muukin. Demonisointi on vahvaa.
Tampere on vaikea paikka kun politiikasta kyse. En lähde avaamaan tarkemmin, mutta historiaa tutkimalla selviää kyllä mistä kyse.
Halla-aho on itsekin kotoisin Tampereelta. Mutta hänkään ei ole antanut periksi. Hänkin liittyi PS:iin vasta myöhemmin, kun hänen palveluksiaan kaivattiin. Siihen ne 2011 ja 2015 voitot perustuivat vahvasti.
Puolue antaa tällä hetkellä vahvasti hänelle tukea puheenjohtajana. Hän on kiertänyt kenttää aktiivisesti Suomessa, kuulemma eniten kaikista puoluejohtajista. Viesti on selkeä: tämä valittu linja on oikea ja hyvä.
Hyvän valinnan teit.
Itse en vielä ehtinyt mutta sunnuntaina on tsäänssi eli mahdollisuus.
tsäänssi on mahdollisuus :-)
Huomenna minäkin äänestän 1. kertaa.
Siis tietenkin persuja!
Merve Caglayan ilmoittaa Ylen vaalikoneessa ja Aamulehden tulospalvelussa että hänellä on korkeakoulututkinto. Tämä ei pidä paikkaansa.
Oletko jo suorittanut korkeakoulututkinnon ? Mitä, missä, milloin ?