Ollaan kuitenkin rautatiekaupunki ja tuo museojuna on ollut vuosikymmeniä tärkeä maamerkki kaupungille, ja sitten kaupunginhallitukselta ei löydy muutamaa kymppitonnia junan ulkonäön kohentamiseen, eikä edes haluta antaa mahdollisuutta tutkia voisiko sen maalata talkoovoimin. Kaupungin viime vuosien taloushölmöilyihin verrattuna tuon junan kunnostaminen kuitenkin aivan marginaalinen kustannus, tässä säästäminen ei meitä pelasta. Pois siirtäminenkään tuskin on ilmaista, tai se tilalle tuleva Kouvola-teksti. Luulisi että museovirastolla olisi tähän jotain sanomista, kysehän on kuitenkin eräänlaisesta muistomerkistä.
Ruuhveltti pois rautatieasemalta, käsittämätöntä.
10
<50
Vastaukset
- historiaa
Lisää liksaa Helmiselle. Muistuttako Ruuhveltti liikaa niistä ajoista, kun talous oli vielä plussalla kaikilla muilla kuusikon kunnilla paitsi kahdella, Anjalankoskella ja Kuusankoskella?
Taisi olla ainoa valtuutettu Jaalasta, joka Ruuhvelttia puolusti ja esitti Ruuhveltin kunnostamista talkooporukalla, jonka porukan uskoi löytyvän. Kukaan muu ei kannattanut.- Riisto
Tuon kunnostaminen talkoilla olisi varmasti onnistunut, eihän kyse kuitenkaan olisi ollut kuin kosmeettisista korjauksista, eli ruostetta pois ja maalia päälle. Tarvittavat telineetkin olisi varmasti löytynyt kun puuhamies olisi käynnyt vuokraamoita kysymässä sponsoriksi. Nyt vaan taisi olla tahtotila saada tuo pois jostain syystä.
- nukkuiko-vihreät
Ihmetyttää sekin, miksi kukaan noista valtuuston lukuisista vihreistä pyrkyreistä ei nyt halunnut säilyttää kyseistä veturivanhusta. Se porukkahan ulvoo kurkut suorana kun kaupunkimetsiä yritetään hieman siistiä viihtyisimmäksi... Tosin tämä Huhtala ja muut valtuuston vehreät taitaa olla aika ulkokultaista porukkaa.
- HyväLupaus
Sheikki antoi lupauksen hoitaa Ruuhveltti kuntoon jos hänet valitaan eduskuntaan, tosin ei taida kaupunki lopulta antaa lupaa tuollaiseen talkooprojektiin.
- Höyryjunast
Seikki ei vain voi lunastaa lupausta jos ruuhveltista tehdään romurautaa. Täl seikki kertaa seikki ei miettiny loppuun saakka...
Seikin pitäisi muutenkin ensi sopia omistajan kanssa ennen kuin lupailee mitään.
Seikki ei päätä itse että saakohän korjaa. - COSSU
Minkään tekijäksi OLE !
- Persaukinen.kunta
Montako miljoonaa maksoi kävelykadun kiinalaiset kivet? Montako miljoonaa menee Kimolan ojaan? Paljonko kaupunki halusikaan sijoittaa Kymi-rinkiin? Ja nyt rahat niin tiukilla ettei ole varaa maalauttaa yhtä vanhaa junaa? Köyhäksi on mennyt.
- AnnetaanIlmaiseksi
Kohta Ruuhveltti toisen kaupungin ratapihan koristeena, meillä joku kälyinen "KOUVOLA" teksti. Hyvä Kouvola, tässä kannattaakin säästää pari tonnia.
- kotkaan
kotkaan toi on tulos
- KotkaPoikii
kotkaan kirjoitti:
kotkaan toi on tulos
Saadaankohan hinattua kiskoja pitkin? Onkohan sama raideleveys kuin nykyjunissa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh422432Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia
Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-201729423011994- 221806
- 241585
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘231434- 1001329
- 431328
En ymmärrä käytöstäsi
Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek1391275Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta371161- 361036