Vaalikoneet

kloiui

Kuulin että peruskoulussa lapset ala-astella olivat tehneet jokainen vaalikoneen kanssa testin.
No kaikenlaisia vastauksia lienee tullut ja keskusteluakin.

Näitä vaalikoneita taitaa olla useampia ja jokaisen kysymykset rukattu johonkin suuntaan.
Puolueitahan Suomessa on todella liian monta, hipovat niin läheltä ajatukseltaan toisiaan, että tuskin kukaan saa järkevää vastausta.

Jotenkin asia siitä mitä eduskunnan tehtävä on ja mitä puolueet haluavat on ristiriidassa. Heidänhän pitäisi yhdessä jotenkin löytää ratkaisut taloudenhoitoon ja lakien säätämiseen ja vielä pitäisi nähdä mikä on kiireellisin asia hoitaa ja eli tärkein Suomen ja sen kansan kannalta ja vielä huomioiden jokainen Suomen kolkka.
Luin juuri lehdestä, että on Norjaan myyty DNA ja että yrityksen omistajat saavat nyt kovat tulot, no ne ovat heille muutamalle, jatkossa firma ei tuota Suomelle mitään ja luultavasti meni työpaikkojakin samassa jonkin verran pois. Työttömiä lisää Suomeen ja verotulot kunnalta pois. Tätä on viime vuodet olleet jatkuvasti.
Myöskin maan sisällä yrityskauppa käydään näin, no silloin toinen kunta menettää niin työpaikat kuin tulotkin, vain omistajat rikastuvat. No heille voi olla hyvä taloudellinen loppuelämä, mutta mitä se on esim. työntekijöille.

Aloitin vaalikoneista, sillä en itse allekirjoita valmiiden kysymysten kautta valikoitavaa asiaa oikein.
Ihan leikittelin itse koneen vastauksilla, yrittäessäni löytää sieltä eri puolueita löytääkseni ja valitettavasti en oikein pitänyt siitä mitä järjellä ajatellen pitäisi tulla.

Onhan tietenkin valittava edustajat, mutta miten saisimme osaavat ja taitavat sinne, jotka todella hoitavat tätä koko Suomen asiaa eli näkevät että joka kolkkaan tarvitaan työtä suomalaisille ja kunnille verotuloja ja tähän tarvitaan kyllä tehtaiden ja virastojen hajoittamista eri puolille Suomea.
Nyt Suomi on kuten monet sanovat jo kaatumassa täysin sieltä Helsingin kulmilta mereen. Ja siellä ei ole edes tilaa ja kaikki asuminen on niin kallista.

Täällä eri puolilla ja varsinkin itäisellä sivustalla on tilaa ja yhteydetkin jo hyvät ja ihmisiä tulemaan töihin ja heille tilaa asuntoihin .
Nyt tuo eduskunta on riidellyt ja väitellyt taas neljä vuotta ja kielen käyttökin on ollut hyvin ala-arvoista. Kaikki arvokkuus on tipotiessään ja jopa muutama elämänsä siellä istunut koki, että pitäisi vielä enemmän nähdä heidän eläke etujaan kuin kansan etuja.
Aika moni edustaja taitaa jopa ajatella, että on vakituinen työ, mutta jo saadessaan paikan pitäisi ymmärtää, että sen on neljä vuotta ja määräaikainen tehtävä, jatkoa ei samalla luvata.
Voisikin olla, että pari-kolme kautta korkeintaan ja kiertoon paikat, ei asiatkaan jäisi jatkuvasti hoitamatta. Vähän rotia toimintaan ja sinne ihmiset, joilla on tietoa ja taitoa hoitaa näitä tehtäviä.
Ei harhauteta puolueilla jo koululapsia eduskunnan tehtävistä.

0

125

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille

        Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest
        Maailman menoa
        60
        5894
      2. Yritystuet pois ja työeläkevaroilla maksettava valtion velka pois

        Nyt on teille kerrottu keino kuinka Suomen velkaongelmasta päästää eroon kertalaakista. Älkää saatanat enää minulle tul
        Maailman menoa
        113
        5236
      3. Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä

        Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden
        Maailman menoa
        361
        4043
      4. Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen

        haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota
        Maailman menoa
        143
        3289
      5. Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota

        Muualla maailmassa yrittäjät elävät asiakkaiden rahoilla, Suomessa palkansaajien maksamilla veroilla. Palkansaajahan ma
        Maailman menoa
        52
        2771
      6. 26
        2123
      7. Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?

        Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed
        Maailman menoa
        127
        2111
      8. Ulkoministeriön konsulipäällikkö arvostelee rajusti Haavistoa: "Täällä on pelon ilmapiiri"

        "– Täällä on ministerin toimien takia aivan selvästi pelon ilmapiiri. Jos sellaisen annetaan pesiytyä virkamieskulttuuri
        Maailman menoa
        10
        1927
      9. Pyydän anteeksi etten osannut ratkaista

        Mitään muuta kuin lähtemällä. Et oikein tullut vastaan etkä kuunnellut. Tuntui että minun piti koittaa sopia ja sovitell
        Ikävä
        84
        1916
      10. Mikä on pahinta

        Mitä kaivattusi voisi tehdä sinulle?
        Ikävä
        249
        1896
      Aihe