Vaalikoneet

kloiui

Kuulin että peruskoulussa lapset ala-astella olivat tehneet jokainen vaalikoneen kanssa testin.
No kaikenlaisia vastauksia lienee tullut ja keskusteluakin.

Näitä vaalikoneita taitaa olla useampia ja jokaisen kysymykset rukattu johonkin suuntaan.
Puolueitahan Suomessa on todella liian monta, hipovat niin läheltä ajatukseltaan toisiaan, että tuskin kukaan saa järkevää vastausta.

Jotenkin asia siitä mitä eduskunnan tehtävä on ja mitä puolueet haluavat on ristiriidassa. Heidänhän pitäisi yhdessä jotenkin löytää ratkaisut taloudenhoitoon ja lakien säätämiseen ja vielä pitäisi nähdä mikä on kiireellisin asia hoitaa ja eli tärkein Suomen ja sen kansan kannalta ja vielä huomioiden jokainen Suomen kolkka.
Luin juuri lehdestä, että on Norjaan myyty DNA ja että yrityksen omistajat saavat nyt kovat tulot, no ne ovat heille muutamalle, jatkossa firma ei tuota Suomelle mitään ja luultavasti meni työpaikkojakin samassa jonkin verran pois. Työttömiä lisää Suomeen ja verotulot kunnalta pois. Tätä on viime vuodet olleet jatkuvasti.
Myöskin maan sisällä yrityskauppa käydään näin, no silloin toinen kunta menettää niin työpaikat kuin tulotkin, vain omistajat rikastuvat. No heille voi olla hyvä taloudellinen loppuelämä, mutta mitä se on esim. työntekijöille.

Aloitin vaalikoneista, sillä en itse allekirjoita valmiiden kysymysten kautta valikoitavaa asiaa oikein.
Ihan leikittelin itse koneen vastauksilla, yrittäessäni löytää sieltä eri puolueita löytääkseni ja valitettavasti en oikein pitänyt siitä mitä järjellä ajatellen pitäisi tulla.

Onhan tietenkin valittava edustajat, mutta miten saisimme osaavat ja taitavat sinne, jotka todella hoitavat tätä koko Suomen asiaa eli näkevät että joka kolkkaan tarvitaan työtä suomalaisille ja kunnille verotuloja ja tähän tarvitaan kyllä tehtaiden ja virastojen hajoittamista eri puolille Suomea.
Nyt Suomi on kuten monet sanovat jo kaatumassa täysin sieltä Helsingin kulmilta mereen. Ja siellä ei ole edes tilaa ja kaikki asuminen on niin kallista.

Täällä eri puolilla ja varsinkin itäisellä sivustalla on tilaa ja yhteydetkin jo hyvät ja ihmisiä tulemaan töihin ja heille tilaa asuntoihin .
Nyt tuo eduskunta on riidellyt ja väitellyt taas neljä vuotta ja kielen käyttökin on ollut hyvin ala-arvoista. Kaikki arvokkuus on tipotiessään ja jopa muutama elämänsä siellä istunut koki, että pitäisi vielä enemmän nähdä heidän eläke etujaan kuin kansan etuja.
Aika moni edustaja taitaa jopa ajatella, että on vakituinen työ, mutta jo saadessaan paikan pitäisi ymmärtää, että sen on neljä vuotta ja määräaikainen tehtävä, jatkoa ei samalla luvata.
Voisikin olla, että pari-kolme kautta korkeintaan ja kiertoon paikat, ei asiatkaan jäisi jatkuvasti hoitamatta. Vähän rotia toimintaan ja sinne ihmiset, joilla on tietoa ja taitoa hoitaa näitä tehtäviä.
Ei harhauteta puolueilla jo koululapsia eduskunnan tehtävistä.

0

233

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mitä sanoisit

        juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
        Ikävä
        129
        1343
      2. Mitä hyvää

        Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
        Ikävä
        100
        861
      3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

        Missä meni pieleen?
        Ikävä
        75
        693
      4. 50
        587
      5. Koillis motor

        Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
        Suomussalmi
        12
        493
      6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

        Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
        Haapavesi
        40
        474
      7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

        Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
        Suhteet
        153
        451
      8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

        Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
        Ikävä
        30
        407
      9. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

        Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
        Maailman menoa
        174
        382
      10. Missä näet kaivattuasi?

        Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
        Ikävä
        25
        381
      Aihe