Vaalikoneet

kloiui

Kuulin että peruskoulussa lapset ala-astella olivat tehneet jokainen vaalikoneen kanssa testin.
No kaikenlaisia vastauksia lienee tullut ja keskusteluakin.

Näitä vaalikoneita taitaa olla useampia ja jokaisen kysymykset rukattu johonkin suuntaan.
Puolueitahan Suomessa on todella liian monta, hipovat niin läheltä ajatukseltaan toisiaan, että tuskin kukaan saa järkevää vastausta.

Jotenkin asia siitä mitä eduskunnan tehtävä on ja mitä puolueet haluavat on ristiriidassa. Heidänhän pitäisi yhdessä jotenkin löytää ratkaisut taloudenhoitoon ja lakien säätämiseen ja vielä pitäisi nähdä mikä on kiireellisin asia hoitaa ja eli tärkein Suomen ja sen kansan kannalta ja vielä huomioiden jokainen Suomen kolkka.
Luin juuri lehdestä, että on Norjaan myyty DNA ja että yrityksen omistajat saavat nyt kovat tulot, no ne ovat heille muutamalle, jatkossa firma ei tuota Suomelle mitään ja luultavasti meni työpaikkojakin samassa jonkin verran pois. Työttömiä lisää Suomeen ja verotulot kunnalta pois. Tätä on viime vuodet olleet jatkuvasti.
Myöskin maan sisällä yrityskauppa käydään näin, no silloin toinen kunta menettää niin työpaikat kuin tulotkin, vain omistajat rikastuvat. No heille voi olla hyvä taloudellinen loppuelämä, mutta mitä se on esim. työntekijöille.

Aloitin vaalikoneista, sillä en itse allekirjoita valmiiden kysymysten kautta valikoitavaa asiaa oikein.
Ihan leikittelin itse koneen vastauksilla, yrittäessäni löytää sieltä eri puolueita löytääkseni ja valitettavasti en oikein pitänyt siitä mitä järjellä ajatellen pitäisi tulla.

Onhan tietenkin valittava edustajat, mutta miten saisimme osaavat ja taitavat sinne, jotka todella hoitavat tätä koko Suomen asiaa eli näkevät että joka kolkkaan tarvitaan työtä suomalaisille ja kunnille verotuloja ja tähän tarvitaan kyllä tehtaiden ja virastojen hajoittamista eri puolille Suomea.
Nyt Suomi on kuten monet sanovat jo kaatumassa täysin sieltä Helsingin kulmilta mereen. Ja siellä ei ole edes tilaa ja kaikki asuminen on niin kallista.

Täällä eri puolilla ja varsinkin itäisellä sivustalla on tilaa ja yhteydetkin jo hyvät ja ihmisiä tulemaan töihin ja heille tilaa asuntoihin .
Nyt tuo eduskunta on riidellyt ja väitellyt taas neljä vuotta ja kielen käyttökin on ollut hyvin ala-arvoista. Kaikki arvokkuus on tipotiessään ja jopa muutama elämänsä siellä istunut koki, että pitäisi vielä enemmän nähdä heidän eläke etujaan kuin kansan etuja.
Aika moni edustaja taitaa jopa ajatella, että on vakituinen työ, mutta jo saadessaan paikan pitäisi ymmärtää, että sen on neljä vuotta ja määräaikainen tehtävä, jatkoa ei samalla luvata.
Voisikin olla, että pari-kolme kautta korkeintaan ja kiertoon paikat, ei asiatkaan jäisi jatkuvasti hoitamatta. Vähän rotia toimintaan ja sinne ihmiset, joilla on tietoa ja taitoa hoitaa näitä tehtäviä.
Ei harhauteta puolueilla jo koululapsia eduskunnan tehtävistä.

0

163

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

        Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
        Maailman menoa
        151
        4929
      2. Veli Sofia teki urosmehiläisen työn

        Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa
        Maailman menoa
        19
        3555
      3. Mitäs nyt sijoittajat?

        Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no
        Maailman menoa
        159
        3364
      4. Hjallis Harkimon, 72, Jasmine-rakas, 37, paljastaa suhteen alusta: "Vähän..."

        Liikemies, kansanedustaja Hjallis Harkimo ja tuottaja-juontaja Jasmine Pajari ovat pariskunta. He asuvat yhdessä Sipooss
        Suomalaiset julkkikset
        35
        2851
      5. Unisex-vessat

        Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu
        Tunteet
        97
        2608
      6. Jutta Larm, 52, haluaa kumota tämän piintyneen ikämyytin

        Oletko samaa mieltä? Jutta Larm on 52-vuotias ja tehnyt pitkän uran yrittäjänä. Hän haluaa kumota tämän piintyneen ikämy
        50 plus
        18
        1863
      7. Jäit kiinni siitä

        että katselet minua. Käänsin pääni, minäkin etsin sinua, ja meidän katseemme kohtasivat. Eikä se haittaa - molemmat ky
        Ikävä
        10
        1595
      8. Henri Alen tilittää yllättäen Vappu Pimiän uudesta MasterChef -pestistä: "Vaikka hän ei..."

        Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Hän liittyi uudella MasterChef Suomi -kaudella arvovaltaiseen tuomaristoo
        Suomalaiset julkkikset
        10
        1472
      9. Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista

        Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh
        144
        1470
      10. Minkä kouluarvosanan 4-10 annat Beck-leffoille?

        Vähiin käy ennen kuin loppuu... Beck-elokuvia on tullut tv:stä jopa 2-3 viikossa. Nyt leffojen esitystiheys on muuttunut
        Elokuva
        11
        1277
      Aihe