Sisäiseksi alustetun sd kortin vaihto

kuneiniinei

Elikkä miten saisin kopioitua sisäiseksi alustetun sd kortin niin että sen voi vaihtaa menettämättä mitään?
Pari kertaa sd kortti on jo sanonut sopimuksensa irti vuosien aikana ja haluaisin estää tiedostojen häviämisen.
Kopioin kortin sisällön hdd:lle, mutta suurin osa jäi kopioitumatta (380mt / 1,9Gt)...

6

195

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ainaajantasalla

      Varmuuskopiot aina ajantasalla ettei tule tällaisia tilanteita!

    • Alkup

      Siis miten varmuuskopio saadaan sd kortista? Kopioi -liitä ei toimi, kun kortti on kirjoitussuojattu sisäiseksi muistiksi. Ei täältä taida tällaisiin apua saada...

      • Datarutto

        Miten niin sisäiseksi? Onko alustuksessa käytetty SD-standardin ns. low-level toimintoja? Jos on, voi datan saaminen pois olla lähes mahdontonta ilman alkuperäisen alustuksen suorittanutta laitetta (älypuhelin?). Joillakin datanpelastusohjelmilla voi ehkä olla mahdollista... Tämän takia suosin itse ainoastaan avoimia formaatteja, ei ole näitä iänikuisia ongelmia kaupallisen roinan kanssa.


      • korteistaeroon
        Datarutto kirjoitti:

        Miten niin sisäiseksi? Onko alustuksessa käytetty SD-standardin ns. low-level toimintoja? Jos on, voi datan saaminen pois olla lähes mahdontonta ilman alkuperäisen alustuksen suorittanutta laitetta (älypuhelin?). Joillakin datanpelastusohjelmilla voi ehkä olla mahdollista... Tämän takia suosin itse ainoastaan avoimia formaatteja, ei ole näitä iänikuisia ongelmia kaupallisen roinan kanssa.

        Pikemminkin muistikorteista pitäisi päästä eroon. Turhaa säätämistä ja kun nykyään saa kohtuu edullisesti yli 32 gt malleja eli muisti ei lopu kesken.


      • väliaikaistiedostoja

        Olisikohan osa kortilla olevaa tavaraa käyttöjärjestelmän omia väliaikaistiedostoja kuten virtuaalimuistia jne. Ei niitä kuulukaan varakopioida.


    • Anonyymi

      Oli virhe alustaa kortti sisäiseksi muistiksi, ei sitä saa enää muutettua ilman tiedostojen katoamista.. Onneksi itse jätin tekemättä tuon vaiheen ja nyt voin siirtää kortin mihin tahansa muuhun laitteeseen ja tiedostot on tallessa/näkyy ;)

      Tuo sisäiseksi muistiksi alustus mahdollistaa ohjelmien asentamisen muistikortille ilman mutinoita, mutta kortille asennetut ohjelmat plus niiden tiedostot on vissiin piilossa eli ne ei kopioidu mihinkään?? Ehkä joku filemanager osais kopsata kaikki???

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      131
      3960
    2. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      19
      3485
    3. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      17
      3407
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      79
      3347
    5. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      61
      3244
    6. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      49
      3021
    7. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      29
      2915
    8. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      79
      2717
    9. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2657
    10. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      19
      2377
    Aihe